Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEC VAKFI ULUSLARARASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEC VAKFI ULUSLARARASI"— Sunum transkripti:

1 MEC VAKFI ULUSLARARASI
MİLADİ 2013 / HİCRİ 1434 YILI MEC VAKFI ULUSLARARASI 8. KURBAN ORGANİZASYONU BİLGİLENDİRME SUNUSU

2 HİCRİ 1434 – MİLADİ 2013

3 O kurbanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır
O kurbanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. Fakat sizden O’na (yalnız) takvanız (saygı ve itaatiniz) ulaşır. Size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı tekbir edesiniz (büyüklüğünü anasınız) anasınız diye onları sizin fayda ve hizmetinize verdi. (Resulüm!) güzel hareket edenleri (cennetle) müjdele! HAC SURESİ 37.AYET

4 Yoksula, yetime ve esire, kendilerinin ‘arzu ve ihtiyaçları’ varken/ ‘seve seve’ yemek yedirirler: “Doğrusu biz sizi, sadece Allah’ın rızası için yediriyoruz, sizden bir karşılık ve teşekkür de istemiyoruz, çünkü biz ‘yüzleri ekşiten ve asık suratlı yapan’ (dehşetli ve kara) bir günde Rabbimizden korkarız.” (derlerdi).  (İnsan Suresi, 8-10)

5 2002 yılında Avustralya’da kurulan Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’nın bu sene sekizincisini düzenleyeceği uluslararası kurban organizasyonu çerçevesinde hayırsever dostlarımızın yardımlarını beklemekteyiz.

6 NEDEN ENDONEZYA? Konuyla ilgilenenler için açıklayalım; dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi ve aynı zamanda dünyanın (nüfus yoğunluğu bakımından) en büyük dördüncü ülkesi, yaklaşık 250 milyonluk nufusuyla Endonezya’dır. Güneydoğu Asya’da yer alan ve yaklaşık 17 bin adadan oluşan ülke, büyük nüfusuna rağmen el değmemiş doğal alanlarıyla dünyanın en büyük ikinci biyoçeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır. Maalesef zengin doğal kaynaklarına rağmen günümüz Endonezya’sında fakirlik çok yaygındır.

7 Resmi kayıtlarda Endonezya halkının % 87′si Müslüman olarak gözükmektedir. Ancak bu oran İslamiyeti gereği gibi anlayıp yaşayabilenlerin oranı değildir. Gerek sömürge döneminde, gerekse bağımsızlık sonrasında izlenen misyonerlik faaliyetleri neticesinde cahilleştirme, yozlaştırma ve halkı İslam’dan uzaklaştırma politikaları hala devam etmektedir. Ne ilginçtir ki, bugün ülkenin en büyük eyaleti Yogyakarta’da 17 adet kilise ve 5 adet kilise üniversitesi (bizdeki vakıf üniversitesi gibi) kurumlar bulunmaktadır.

8 Ancak İslamiyeti gereği gibi yaşamaya çalışanların sayısı da az değildir. Özellikle son yıllarda dinî şuurlanma daha da hız kazanmış ve camiler cemaatlerle dolup taşmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra halkı yeniden İslamî kimliğine kavuşturma ve aynı zamanda sosyal dayanışmayı sağlama amacı taşıyan çalışmalar ve organizasyonlar da giderek artmaktadır.

9 Yerel halkın neredeyse tamamı tarafından tanınan MEC vakfın çalışmaları;  kurban faaliyetlerinin ana merkezi olan Yogyakarta eyaletinin üst düzey yöneticileri, eyalet sultanı ve medya tarafından her yıl ilgiyle takip ediliyor. Organizasyonun büyüklüğü ve yapılan yardımın mahiyeti karşısında memnuniyetlerini ve hayranlıklarını ifade eden Endonezyalılar kurban bağışlarının önemli bölümünün Türkiye’den yapılmış olmasına ayrıca seviniyorlar.

10 KURBAN ORGANİZASYONUNUN AMACI
Dünya’nın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkesi olan Endonezya ile bağları kuvvetlendirmek ve ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşlere ulaşmak.

11 İmkânsızlıklar içinde yaşayan, kardeşlik duygularını ve umutlarını kaybetmeyen, çoğunluğu yılda bir kez et yeme imkânı bulan, normal şartlarda günlük gıda ihtiyacını karşılamaya çalışan ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yüzlerini gülümsetip hayır dualarını almaya vesile olma.

12

13

14 MEC VAKFININ 2012 YILI KURBAN ORGANİZASYONUNDAN BAZI NOTLAR
Mahmud Es’ad Coşan Vakfımız, yedincisini düzenlediği uluslararası kurban organizasyonu kapsamında Endonezyalı 52 bin aileye kurban etini ilk elden ulaştırdı. 

15 Avustralya standartlarında yetiştirilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların her biri veterinerlerin kontrolünden geçtikten sonra vakfımız görevlileri tarafından tekrar kontrol edilebilmekte ve uygunluk onayı aldıktan sonra kesime başlanmaktadır.

16

17 Kurbanınız kesilmiştir diye cep telefonunuza mesaj gelmektedir.
“Kurban edilen her bir hayvan için vekâlet verenlerin isimleri tekbirler esliğinde teker teker zikredilerek alınan vekâletlerin gereği yapılmıştır. Kurbanınız kesilmiştir diye cep telefonunuza mesaj gelmektedir.

18 Mahmud Esad Coşan Vakfımızın üzerinde titizlikle durduğu, hijyen, kalitede kusursuzluk ve yapılan işin standartlara uygunluğu, çalışma süresince görevlilerimiz tarafından dikkatle takip ve kontrol edilmiştir.

19 HELAL ET STANDARDINDA KESİM
Kesim çalışmalarının gerçekleştirildiği mezbaha Avustralya’nın en titiz, en kaliteli ve yaptığı işin bilincinde olarak sadece helal standartlarında kesim yapıyor olması sebebiyle dünyadaki tüm Müslüman ülkelere et gönderebilme kapasitesine sahiptir.

20

21

22

23

24 Geçen yıllardaki dağıtım usullerine ek olarak bu sene dağıtımın daha düzenli ve daha sıhhatli olması gayesiyle soğuk hava deposu temin eden vakfımız, lojistik merkezi olarak kullanılan bu depodan etleri geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi soğuk zinciri bozmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

25 Dağıtımın yapılacağı bölgelerde yaşayan ihtiyaç sahibi aileler bu yıl da vakfımız çalışanları ve resmi kanallar aracılığıyla tespit edildi. Dağıtımda öncelik bu yıl da hiç et yeme olanağı bulunmayan insanlara verildi. Toplam aileye (yaklaşık kişiye) yapılan kurban eti dağıtımını organizasyonunda vakıf görevlilerimizin yanı sıra yerel yönetim yetkilileri ve yüzlerce Endonezyalı gönüllü kardeşimiz de görev aldı.

26 Mahmud Esad Coşan Vakfı görevlilerimiz, kesim aşamasında olduğu gibi dağıtım kısmında da organizasyonun başında bulunup; gelişmeleri doğrudan kontrol ve takip ederek aileye (yaklaşık kişiye) kişiye birinci elden kurban etlerinizi ulaştırmıştır.

27

28

29

30 ALLAH’I SEVİN, MESAJINI OKUYUN! İNSAN SÛRESİ 8,9 VE 10. AYETLER
“Kurban etlerini, Endonezyalı gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize elden ulaştırırken onlara bu anlamlı hediyenin yanında bir de şu mesaj iletildi: “Mahmud Esad Coşan Vakfı sizi seviyor. Allah’ı (c.c.) sevin ve mesajını okuyun. Yoksula, yetime ve esire, kendilerinin ‘arzu ve ihtiyaçları’ varken / ‘seve seve’ yemek yedirirler: “Doğrusu biz sizi, sadece Allah’ın rızası için yediriyoruz, sizden bir karşılık ve teşekkür de istemiyoruz, çünkü biz ‘yüzleri ekşiten ve asık suratlı yapan’ (dehşetli ve kara) bir günde Rabbimizden korkarız.” (derlerdi) İNSAN SÛRESİ 8,9 VE 10. AYETLER

31 KURBAN BEDELİ VE ÖDEME ŞEKLİ
Kurban bedeli koyun için 230 Avustralya doları yaklaşık 440 TL’dir. Büyükbaş hayvanda 1 hisse bedeli 215 Avustralya doları yaklaşık 415 TL’dir. Bu organizasyona vacip kurban,adak kurban ve akika kurbanlarınızı bağışlayabilirsiniz. Ödeme internet üzerinden kredi kartı ile yapılmaktadır. Dernekte ilgili arkadaşlar bağış yapacaklara yardımcı olacaklardır.

32 TEŞEKKÜR EDERİM…


"MEC VAKFI ULUSLARARASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları