Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLHAN OĞUZ TİCARET MESLEK LİSESİ REHBER ÖĞRETMEN/PSİKOLOJİK DANIŞMAN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLHAN OĞUZ TİCARET MESLEK LİSESİ REHBER ÖĞRETMEN/PSİKOLOJİK DANIŞMAN"— Sunum transkripti:

1 İLHAN OĞUZ TİCARET MESLEK LİSESİ REHBER ÖĞRETMEN/PSİKOLOJİK DANIŞMAN
2014 YGS TANITIM SEMİNERİ REHBER ÖĞRETMEN/PSİKOLOJİK DANIŞMAN ÖZDE ŞAHİNER

2 NELER ANLATACAĞIM? YGS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ
YGS’DE TESTLER VE KAPSAMLARI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP) SINAVSIZ GEÇİŞ

3 2014 YGS Başvuru Tarihi : 02-15 Ocak 2014 Ygs Tarihi: 23 Mart 2014
Ygs Sınav Ücreti: 40 tl Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti: 10 tl(Başvuru Tarihi:02-15 Ocak) Başvuru Hizmeti Ücreti: 3 tl Eğitim bilgilerini okulun bir yetkilisine onaylatınız.

4 Sınav Ücretlerinin Yatırılacağı Bankalar
02-15 Ocak tarihleri arasında yatırılacaktır. Ziraat Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet Bankacılığı Halkbank’ın tüm şubeleri ve İnternet Bankacılığı Vakıfbank’ın tüm şubeleri ve İnternet Bankacılığı Akbank’ın tüm şubeleri ve İnternet Bankacılığı Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet Bankacılığı Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet Bankacılığı DenizBank’ın tüm şubeleri ve İnternet Bankacılığı Tüm PTT işyerleri Başvuru/Sınav Ücreti ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan ‘ÖDEMELER’ alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılabilecektir.

5 YGS’YE GİREBİLECEĞİNİZ SINAV MERKEZLERİ:
KODU: SINAV MERKEZİ: 160 BURSA-MERKEZ 161 BURSA-GEMLİK 162 BURSA-İNEGÖL DİKKAT: Sınav veya sınavsız geçiş ücretini yatırmış olmak, ÖSYS’ye başvuru için yeterli değildir. ÖSYS başvurusu kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlanmalı, Başvuru kayıt bilgilerinin dökümü alınarak, sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanmalıdır.

6 Başvuru Merkezinde Yapılacaklar:
Başvuru işleminin tamamlanabilmesi için adayın başvuru merkezine bizzat gitmesi gereklidir. Adayın başvuru merkezine gitmeden önce de aşağıdaki işlemleri tamamlamış olması gerekir: 2014-ÖSYS Aday Başvuru Formu eksiksiz ve doğru doldurulmuş olmalıdır. Son sınıf düzeyinde olup da okulunun bağlı olduğu başvuru merkezi çalışır durumda değilse okul müdürü tarafından belirli bir başvuru merkezine yönlendirilen adayların, 2014-ÖSYS Aday Başvuru Formundaki eğitim bilgileri kendi okul müdürlükleri tarafından onaylanmış olmalıdır. Başvuru/sınav ücreti yatırılmış olmalı. Başvuru merkezine giderken adayın yanında bulundurması gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir: Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş (aday son sınıf öğrencisi ise onaylanmış) 2014-ÖSYS Aday Başvuru Formu Nüfus cüzdanı veya pasaport (Nüfus cüzdanında soğuk damga, son iki yıl içinde çekilmiş bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı; pasaportun süresi geçerli olmalıdır.) Engelli/sağlık sorunu olan adaylar için Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu (tam ve doğru olarak doldurulmuş olmalı) ve sağlık raporu bulundurmak zorundadır.

7 İnternet İle Bireysel Başvurular
2014-ÖSYS’ye bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, başvuru/sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM’nin İnternet sayfasında “2014-ÖSYS Bireysel Başvuru” başlıklı alandan buradaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularını tamamlayacaklardır. DİKKAT: Başvurunun tamamlanması için “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı.” açıklamasının mutlaka görülmesi ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekmektedir. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapan engelli/sağlık sorunu olan adayların, sağlık/engel bilgilerinin sisteme girilebilmesi için, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi ile sağlık raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir. Bu adaylar daha önceki yıllarda yapılan sınavlarda sağlık raporlarını ÖSYM’ye göndermiş olsalar bu belgelerini, başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmalıdır. Yurt dışında bulunan adaylardan sınav ücretini döviz olarak bankaya yatıranlar, bireysel başvuru hakları olsa bile, İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapamazlar.

8 BAŞVURU İŞLEMİ SONRASI VERİLEN İNTERNET ERİŞİM ŞİFRESİ NE İŞE YARAR?
Başvuru işlemi sonrası Aday İşlemleri Sistemine ilk kez dâhil olan veya bir başvuru merkezinde sınav başvurusu esnasında İnternet erişim şifresi talebinde bulunan adaylara ücretsiz olarak geçici şifre verilmektedir. Şifre geri dönüşümsüz ve kriptolu olarak sistemde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir. Bu nedenle şifre kullanılarak yapılan tüm işlemlerin sorumluluğu adaya aittir. Şifre ile adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr ve https://sonuc.osym.gov.tr adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav ve yerleştirme sonuçlarını edinme vb. işlemlerini yapabilirler. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır. İnternet erişim şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen İnternet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri, burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Sorulara doğru cevap veremediği için İnternet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM başvuru merkezlerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, 2,00 TL ücret karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır.

9 YÜKSEK ÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI
YGS – LYS LGİ "Başarının zeka ile bir ilgisi yoktur." Albert Einstein Y G S YÜKSEK ÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI YGS

10 YGS – LYS LGİ 2014 YGS 23 Mart Pazar günü saat 10:00’da tek oturum halinde yapılacak ve tek kitapçık kullanılacak. YGS’de toplam 160 soru sorulacak ve süre 160 dakika olacaktır. YGS’de testlerde sorumlu olunan konular Ortak müfredata dayalı konular (6, 7, 8. sınıf ve Lise-1 konuları) olacak. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak.  Sadece bazı derslerdeki konular lise-2 ve lise-3 (İnkılap tarihi, Felsefe, Din kültürü gibi) sınıfına aittir. YGS’de muhakeme gücü yüksek, yorum becerisini ölçmeye dayalı sorular sorulmaktadır. Özellikle son yıllarda genelde uzun paragraflar (daha çok Türkçe, felsefe), şekle dayalı uzun yorum soruları (coğrafya, matematik, geometri) gelebilmektedir. Yıldan yıla değişen belli oranlarda da bilgiye dayalı sorular gelmektedir.

11 YGS PUANLARI NERELERDE VE NASIL KULLANILACAK-1
YGS – LYS LGİ 4 yıllık lisans programlarının bir kısmına 2 yıllık ön lisans bölümlerinin tamamına Astsubay meslek yüksekokullarına Polis meslek yüksekokuluna Özel yetenek bölümlerine YGS puanıyla başvurulacak.

12 YGS puanları 100-500 arasındaki ham puanlardan oluşacak
YGS puanları arasındaki ham puanlardan oluşacak. Bu ham puana okul puanınız eklendiğinde en fazla 560 olabilecek. Meslek ve öğretmen liseleri kendi alanlarını seçtikleri takdirde ek en fazla 30 puan kadar gelebilecek. Yani meslek ve öğretmen liselilerin toplam puanları en fazla 590 puan ( =590) olabilecek.

13 Meslek Yüksek Okulu ön lisans programlarını tercih edebilmek için (Sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlar dahil)- İlgili YGS Puan Türünde –En az 140 puan Açık öğretim lisans (4 yıllık) ve ön lisans (2 yıllık) programlarını tercih edebilmek için - İlgili YGS Puan Türünde –En az 140 puan almak zorunda.

14 YGS PUANLARI NERELERDE VE NASIL KULLANILACAK-2
YGS – LYS LGİ YGS PUANLARI NERELERDE VE NASIL KULLANILACAK-2 Özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için - YGS Puan Türünde - En az 140 puan Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile Teknoloji, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarını tercih edebilmek için - İlgili YGS/LYS Puan Türünde - En az 180 puan Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için - İlgili LYS puan türünde - En az 180 puan Polis meslek yüksek okulu için – YGS puan türlerinin herhangi birinde - En az 250 ham puan (Bu taban puan 2013 içindir.)

15 YGS’DE BARAJI GEÇMEK İÇİN KAÇ NET GEREKİR?
2 Yıllık Bölümler için : 140 Puan 4 Yıllık Bölümler için : 180 Puan

16 YGS – LYS Bİ LGİ YGS’de BARAJI GEÇEMEYEN ÖĞRENCİLER İKİNCİ AŞAMA OLAN
LYS SINAVLARINA GİREMEYECEKLERDİR

17 YGS PUAN TÜRLERİ VE TESTLERİN PUAN TÜRLERİNE GÖRE KATKILARI
YGS – LYS LGİ

18 YGS VE LYS’NİN YERLEŞTİRME PUANINA ETKİSİ
Üniversite Puanı = YGS Neti + LYS Neti + OBP % 40 etkili % 60 etkili Max. 60 puan

19 2014 YGS’de DERSLERE GÖRE SORU SAYILARI
YGS – LYS LGİ * Türkçe testinde dil bilgisinden, Temel Matematik testinden geometriden ne kadar soru geleceği net olarak belli değildir. Dil bilgisinden ortalama 5-6, geometriden ortalama soru gelmektedir.

20 İlhan oğuz ticaret meslek lisesi
20

21 EK PUAN HESAPLAMA: OBP= DİPLOMA NOTU x 0,6 EK PUAN= OBP/2
OBP: 60 x 0,6= 36 Ek Puan= 36/2=18 Okuldan Gelen Toplam Puan= =56

22 OBP HAKKINDA… En düşük OBP’ye sahip bir öğrenciye okuldan 30 (50x0,6) gelirken, en yüksek OBP’ye sahip bir öğrenciye 60 (100x0,6) puan gelecektir. Tercihler sonucu üniversitede bir bölüm kazanıp da gitmeyen (Açık öğretimin kontenjansız bölümleri hariç) öğrenciler o sene tekrar sınava girdiklerinde, OBP yarı yarıya düşer. Yeni OBP sisteminde, okul birincisine direkt 60 gelmeyecek. Okul birincisi de olsa diğerleri gibi, diploma puanı 0,6 ile çarpılacak. Eski sistemde okul puanının etkisi %21 oranına ( en fazla 80 net puan geliyordu) çıkıyordu. Yeni sistemde ise bu etki %10 oranına 8 en fazla 60 puan gelecek) çıkabilecek. Sonuç olarak okul puanının etkisi yarı yarıya azaldı.

23 Yerleştirme Puanın En Büyük Değeri:
GENEL LİSELER İÇİN Y-YGS =YGS + (0,12 x OBP) Y-LYS-MF =LYS-MF + (0,12 x OBP) Y-LYS-TM =LYS-TM + (0,12 x OBP) Y-LYS-TS =LYS-TS + (0,12 x OBP) Y-LYS-DİL =LYS-DİL + (0,12 x OBP) 500 + (0,12 x 500) = 560 olacaktır. En yüksek (560) puan MESLEK LİSELİLER İÇİN Yerleştirme Puanın En Büyük Değeri: 500 + (0,12x ,06x500)= 590 olacaktır. En yüksek (590) puan

24 HANGİ BÖLÜMLERİ SEÇERSEM EK PUAN ALIRIM?
Puan Türüne Göre Derslere Ağırlık Vermeli HANGİ BÖLÜMLERİ SEÇERSEM EK PUAN ALIRIM? MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

25 1.MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI
LİSANS PROGRAMLARI( 4 YILLIK) : BANKACILIK (YGS 6) BANKACILIK VE FİNANS (YGS 6) BANKACILIK VE FİNANSMAN (YGS 6) BANKACILIK VE SİGORTACILIK (YGS 6) ULUSLARARASI FİNANS (YGS 6) SERMAYE PİYASASI (YGS 6) SERMAYE PİYASASI DENETİM VE DERECELENDİRME (YGS 6) SİGORTACILIK (YGS 6) SİGORTACILIK VE RİSK YÖNETİMİ (YGS 6) ULUSLARARASI TİCARET (YGS 6) ULUSLARARASI TİCARET VE İŞLETMECİLİK (YGS 6) ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK (YGS 6) MUHASEBE (YGS 6) MUHASEBE BİLGİ SİSTEMLERİ (YGS 6) MUHASEBE VE FİNANSAL YÖNETİM (YGS 6)

26 ‘’MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI İÇİN’’
SINAVSIZ YERLEŞEBİLECEĞİNİZ ÖNLİSANS PROGRAMLARI (2 YILLIK) : BANKACILIK VE SİGORTACILIK DENİZ VE LİMAN İŞLETMECİLİĞİ DIŞ TİCARET EMLAK VE EMLAK YÖNETİMİ ENERJİ TESİSLERİ İŞLETMECİLİĞİ HAVA LOJİSTİĞİ HAVACILIKTA YER HİZMETLERİ YÖNETİMİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İŞLETME YÖNETİMİ KOOPERATİFÇİLİK LOJİSTİK MARİNA İŞLETME MARKA İLETİŞİMİ MENKUL KIYMETLER VE SERMAYE PİYASASI MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI PAZARLAMA PERAKENDE SATIŞ VE MAĞAZA YÖNETİMİ POSTA HİZMETLERİ SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ SOSYAL GÜVENLİK TARIMSAL İŞLETMECİLİK TARIMSAL ÜRÜNLER MUHAFAZA VE DEPOLAMA TEKNOLOJİSİ TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ ‘’MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI İÇİN’’

27 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI LİSANS PROGRAMLARI (4 YILLIK) :
BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ (YGS 1) BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ (YGS 1) İŞLETME BİLGİ YÖNETİMİ (YGS 6) YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ (YGS 6) BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ (YGS 1)

28 SINAVSIZ YERLEŞEBİLECEĞİNİZ ÖNLİSANS PROGRAMLARI (2 YILLIK) :
BASIM VE YAYIM TEKNOLOJİLERİ BİLGİ GÜVENLİĞİ TEKNOLOJİSİ BİLGİ YÖNETİMİ BİLGİSAYAR OPERATÖRLÜĞÜ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ İNTERNET VE AĞ TEKNOLOJİLERİ MOBİL TEKNOLOJİLERİ PAZARLAMA

29 SINAVSIZ GEÇİŞ Sınavsız geçiş 2014 yılında da uygulanacaktır.
Sınavsız geçişi sadece 12. sınıfta değil, mezun olduktan sonra da kullanabiliyorsunuz. Sınavsız geçişte öncelik daima 12. sınıflardadır. Sınavsız geçişin YGS sınavıyla alakası yoktur. Belirli kurallara göre sınavsız geçişle yerleştirme yapılmaktadır.

30 MESLEK LİSELERİNİN SINAVSIZ GEÇİŞ ÖNCELİKLERİ
1- Mezuniyet yılı daha büyük adaylara öncelik verirler (Yani yeni mezun olacaklara en öncelik, sonra sırasıyla daha yeni mezun olanlardan başlayarak böyle giderler. Yani eski mezunların şansı düşüyor.). 2- Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1. Anadolu Teknik Lisesi, 2. Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi, 3. Meslek Lisesi ve 4. çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir. 3- Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. Not: METEB: Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır. Bu nedenle METEB il içi veya il dışı diye bilinir. 4- Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi veya METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP'si yüksek olan adaylara öncelik verilir. 5- Yukarıdaki 4 şarta göre eşit olan adaylardan yaşı küçük olana öncelik verilir.

31 METEB: Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi
METEB İÇİ nedir? Mezunların kendi bulundukları Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi’nde tercih yapmaları anlamında kullanılmaktadır. Sınavsız geçiş sisteminde aday öğrenciler öncelikli olarak kendi METEB’inde yerleşme haklarının olduğunu unutmamalıdırlar. Örnek verecek olursak; Bursa ilinde yer alan Meslek Yüksekokullarına (2 yıllık programlarına) önce Bursa bölgesindeki Mesleki ve Teknik liselerinden mezun olan adayların öncelik hakkı vardır. Uludağ Üniversitesi MYO gibi…

32 METEB DIŞI nedir? METEB DIŞI ifadesi ise sınavsız geçişten faydalanmak isteyen adayların, kendi mezun oldukları Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarının bulunduğu ilin dışında bir yerin meslek yüksek okulu programını tercih etmesidir. Örneğin; Kocaeli’nde yer alan bir meslek lisesi yada teknik liseden mezun olan adayın, İstanbul, Ankara yada Bursa illerindeki 2 yıllık Meslek Yüksekokulu programlarını tercih etmesidir. YALNIZ… öğrenci kendi eğitim bölgesi dışında bir tercihte bulunduğunda, önceliğin kendisinde değil tercihte bulunduğu ilin mesleki ve teknik okullarından mezun olan öğrencilerde olduğunu unutmamalıdır.

33 MARMARA ÜNİVERSİTESİ BANKACILIK BÖLÜMÜ
(2013 Ygs Sonuçlarına göre) Türkçe Sosyal Mat - 1 Fen OBP Ek Puan (40 Soru) (min=50x0,6) (min=30/2) 32 30 15 5 Toplam : 82 soru Toplam Puan:45 GÜNÜMÜZDE ÜNİVERSİTEYİ KAZANMAK ÇOK KOLAY…. AMA NİTELİKLİ BÖLÜMLERİ KAZANMAK İÇİN GAYRET GEREKİYOR…

34 MARMARA ÜNİVERSİTESİ BANKACILIK BÖLÜMÜ
(2013 Ygs Sonuçlarına göre) Türkçe Sosyal Mat - 1 Fen OBP Ek Puan (40 Soru) (max=100x0,6) (max=60/2) 26 25 10 2 60 30 Toplam : 63 Toplam Puan:90 GÜNÜMÜZDE ÜNİVERSİTEYİ KAZANMAK ÇOK KOLAY…. AMA NİTELİKLİ BÖLÜMLERİ KAZANMAK İÇİN GAYRET GEREKİYOR…

35 Her iki kişiden birisi yerleşebilir
2013 KONTENJANLAR Lisans Kontenjanları 2013 Lys Başvuru Devlet Ünv. Lisans Kont. Vakıf Ünv. 67.675 Her iki kişiden birisi yerleşebilir KKTC Ünv. 14.244 Yurtdışı Ünv. 1.932 Toplam

36 NELER YAPILABİLİR? YGS – LYS Bİ LGİ
Değişik kaynaklardan çok soru çözülerek test tekniği geliştirilmeli Eğer lise-4 grubu öğrencisiyseniz Okul dersleri ile YGS-LYS derslerini ayırt ederek ona göre çalışma planı yapılmalı Meslek yönelimi önceden tespit edilmeli ve o puan türüne göre derslere ağırlık verilmeli Okuma hızı artırılmalı, bu amaçla ara sıra kitap okunmalı Panik yapmadan sistemi en avantajlı nasıl kullanabilme yollarını düşünüp bir an önce uygulamaya geçilmeli

37 OLURSA OLSUN AMACINA MUTLAKA ULAŞACAKTIR!
SONUÇ YGS – LYS LGİ KENDİNİ İYİ TANIYAN KONULARA HAKİM OLAN BİLGİSİNE GÜVENEN İSTİKRARLI VE DÜZENLİ ÇALIŞAN HANGİ SİSTEM OLURSA OLSUN AMACINA MUTLAKA ULAŞACAKTIR!

38 Daha fazla ve ayrıntılı bilgi için Rehberlik Servisi’ne Danışınız

39

40 REHBER ÖĞRETMEN/PSİKOLOJİK DANIŞMAN
DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER REHBER ÖĞRETMEN/PSİKOLOJİK DANIŞMAN ÖZDE ŞAHİNER

41


"İLHAN OĞUZ TİCARET MESLEK LİSESİ REHBER ÖĞRETMEN/PSİKOLOJİK DANIŞMAN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları