Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUKLARDA YAŞAM DESTEĞİ Ş.E.A.H. ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ EKİM 2010 EKİM 2010.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUKLARDA YAŞAM DESTEĞİ Ş.E.A.H. ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ EKİM 2010 EKİM 2010."— Sunum transkripti:

1 ÇOCUKLARDA YAŞAM DESTEĞİ Ş.E.A.H. ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ EKİM 2010 EKİM 2010

2 PLAN ÇOCUKTA YAŞAM DESTEĞİ ÇOCUKTA YAŞAM DESTEĞİ A. TANIM B. ÖNEMİ C. UYGULAMA NEDENLERİ I. ÇOCUKTA TEMEL YAŞAM DESTEĞİ (ÇTYD) A. UYGULAMA SIRASI B. ÇTYD BASAMAKLARI C. YABANCI CİSİM ÇIKARILMASI D. SUDA BOĞULMA II.ÇOCUKTA İLERİ YAŞAM DESTEĞİ (ÇİYD) A. TANIM B.İLAÇLAR III. TEMEL MESAJLAR

3 A.TANIM A.TANIM YAŞAM DESTEĞİ (KARDİYOPULMONER RESUSİTASYON) Hayati organların fonksiyonlarını korumak için spontan solunum ve dolaşımın geri döndürülmesi I. Temel Yaşam Desteği; ilk girişimi uygulayıcının kendisi tarafından yapılması II. İleri Yaşam Desteği; tıbbi aletler ve ilaç yardımı ile sağlık merkezinde yapılan erken ileri bakım

4 ÇOCUKLARDA YAŞAM DESTEĞİ Koruma EtkinTYD Erken iletişim İleriYD

5 B. ÖNEMİ B. ÖNEMİ Temel Yaşam Desteği ( TYD ) uygulanması gerekenlerin çoğu hastane veya başka bir sağlık kurumu dışındaki çocuklardır ve bu hastalara bir an önce müdahale yapılması hayat kurtaracaktır. Bu nedenle sağlık çalışanları, öğretmenler ve çocuk bakımı ile ilgili olan (aileler) kişilerin bu kursu almaları gerekir. - Hayat kurtarıcı - Engelsiz, kaliteli yaşam t

6 C. TYD uygulanması gereken durumlar  Çocuklarda Solunum ve dolaşım Yetmezliğinin nedenleri daha çok  Kazalar ve Hastalıklardır. (Çocuklarda kalp hastalıklarına bağlı Kardiyak arrest yaygın değildir.)  Travma (Kazalar)  Hastalıklar (Astım,epilepsi,pnömoni,menenjit,sepsis)  Zehirlenmeler  Yabancı cisim  Suda boğulma  Ani bebek ölümü sendromu

7 I. ÇOCUKLARDA TEMEL YAŞAM DESTEĞİ (ÇTYD)  Yaşamsal fonksiyonları tehlikeye girmiş birine  ilk müdahalenin uygulayıcının kendisi tarafından (ilaç ve malzeme olmaksızın) yapılmasıdır.  Temel yaşam desteği alması gerekenlerin çoğu hastane veya başka bir sağlık kurumu dışındaki çocuklardır ve  bu hastalara bir an önce müdahale yapılması hayat kurtaracaktır.

8 I.A. ÇTYD UYGULAMA SIRASI; A (Airway ): Havayolunun açılması B (Breathing): Solunumun sağlanması B (Breathing): Solunumun sağlanması C (Circulation): Dolaşımın sağlanması C (Circulation): Dolaşımın sağlanması TEMEL AMAÇ : HİPOKSİYİ DÜZELTMEK

9 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 1) Kendinin ve çocuğun güvenliğini sağla, güvenliğini sağla, 2) Çocuğun uyarılara yanıt verip vermediğini verip vermediğini kontrol et, kontrol et, (mümkünse telefon et) 3) Havayolunu aç, 4) Solunumu kontrol et 5) Hastayı 2 kez etkin solut (Kurtarıcı soluk) 6) Dolaşımı kontrol et, yetersizse solunum ve yetersizse solunum ve dolaşım desteğine başla, dolaşım desteğine başla, 7) İkinci dakikanın sonunda ya da 5 döngü sonra 112’yi ara, 8) Çocuğu tekrar değerlendir,gerekiyorsa canlandırmaya devam et.

10 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 1) Kendinin ve çocuğun güvenliğini sağla ; 1) Kendinin ve çocuğun güvenliğini sağla ; - Kaza – yangın alanından uzaklaştırma, (Dikkat ! Omurilik zedelenmesi!) - Eldiven - biyobariyer 2) Çocuğun bilinci açık mı? Uyarılara yanıt var mı? - Seslenmek - hafifçe dürtmek (Dikkat ! Omurilik zedelenmesi?) (Dikkat ! Omurilik zedelenmesi?) Yardımcı olabilecek biri varsa, kurtarma işlemlerini yaparken diğerinin 112’yi araması gerekir.

11 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 1) Kendinin ve çocuğun güvenliğini sağla, güvenliğini sağla, 2) Çocuğun uyarılara yanıt verip vermediğini verip vermediğini kontrol et, kontrol et, 3) Havayolunu aç, 4) Solunumu kontrol et 5) Hastayı 2 kez etkin solut (Kurtarıcı soluk) 6) Dolaşımı kontrol et, yetersizse solunum ve yetersizse solunum ve dolaşım desteğine başla, dolaşım desteğine başla, 7) İkinci dakikanın sonunda ya da 5 döngü sonra 112’yi ara, 8) Çocuğu tekrar değerlendir, gerekiyorsa canlandırmaya gerekiyorsa canlandırmaya devam et.

12 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 3)Hava Yolu açılması Süt çocuğunda Oksipital kemik çıkıntısı Oksipital kemik çıkıntısı boynun fleksiyonuna neden olur, bu da havayolunu tıkayabilir. omuzun altına bir yükselti konularak havayolu açıklığı sağlanır. İki yaşın üzerinde; Occiput düzleşmiştir. Başın altına bir yükselti konularak hava yolu açıklığı sağlanır. Başın altına bir yükselti konularak hava yolu açıklığı sağlanır.

13 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 3)Hava Yolu Açılması Baş geri – Çene yukarı Manevrası; Tek el ile çene hafifçe kaldırılır, diğer el ile alın geriye doğru itilir

14 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 3)Hava Yolu Açılması Çene İtme Manevrası Travma şüphesi olan bir çocukta hastanın başucunda durulup, hastanın başucunda durulup, her iki el,yüzün her iki yanına yerleştirilir ve her iki el,yüzün her iki yanına yerleştirilir ve çene, parmaklar ile çene açısından yukarı doğru itilir.

15 3) Hava Yolu Açılması Ağız içini kontrol et, Ağız içini kontrol et, Omuz – baş altına yükselti Omuz – baş altına yükselti Baş geri – çene yukarı manevrası ?? Baş geri – çene yukarı manevrası ?? Çene itme manevrası (Travma varsa) Çene itme manevrası (Travma varsa)

16 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI; 1) Kendinin ve çocuğun güvenliğini sağla, güvenliğini sağla, 2) Çocuğun uyarılara yanıt verip vermediğini verip vermediğini kontrol et, kontrol et, 3) Havayolunu aç, 4) Solunumu kontrol et: - Var mı? - Yeterli mi? 5) Hastayı 2 kez etkin solut (kurtarıcı soluk) 6) Dolaşımı kontrol et, yetersizse solunum ve yetersizse solunum ve dolaşım desteğine başla, dolaşım desteğine başla, 7) İkinci dakikanın sonunda ya da 5 döngü sonra 112’yi ara, 8) Çocuğu tekrar değerlendir, gerekiyorsa canlandırmaya gerekiyorsa canlandırmaya devam et.

17 II.B. ÇTYD BASAMAKLARI 4) Solunum Var mı? Yeterli mi? ● Bak ● Dinle ● Hisset Solunum Var Yok Yeterli Yetersiz Rahatlama Solut pozisyonu

18 RAHATLAMA POZİSYONU Çocuk yan yatırılır. Bir eli ve kolu başının altına konur.Üstte kalan bacağı dizden kıvrılıp öne doğru alınır. Amaç; Hava yolunun açıklığını devam ettirmek, Hava yolunun açıklığını devam ettirmek, Omurilik sabitliğini sağlamak, Omurilik sabitliğini sağlamak, Kemik ve sinirlere oluşabilecek basıyı azaltmaktır Kemik ve sinirlere oluşabilecek basıyı azaltmaktır Solunum Var / Yeterli

19 Uygulayıcının ağzı çocuğun ağız ve burnunu kapsayacak şekilde yerleştirilir, eğer ağız ve burun tam olarak kapatılamazsa ağızdan ağıza solutulur. I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 5)Hastayı 2 kez etkin şekilde solut Süt Çocuğunda;

20 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI; 5) Hastayı 2 kez etkin şekilde solut 1yaş üzerinde ; Bir elle burun kanatları yanlardan sıkılıp burun kapatılırken ağızdan ağıza solunum uygulanır. Her solunum 1 sn kadar sürmeli ve her solunumun arkasından göğsün eski haline gelmesine zaman tanıyacak kadar beklenmelidir.

21 GÖĞÜS YETERİNCE HAVALANIYOR MU? Evet Hayır Pozisyonu kontrol et ve tekrar solut Pozisyonu kontrol et ve tekrar solut Yabancı cisim ? Yabancı cisim ?

22  Aşırı solutmadan kaçınılmalı  Solunum yaptırırken yeterli hız ve derinlikte olmasına dikkat  Solutma yaptırdıktan sonra yükselen göğsün yeniden eski haline gelmesine izin verilmeli  Solutma sırasında göğüs hareket etmiyor ise - Uygunsuz pozisyon? - Hava yolu kapalı? Hava yolunu kontrol et, ağız içini kontrol et Solutmada Dikkat Edilecek;

23 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 5)Hastayı 2 kez etkin solut; Solutma hızı; Kalp masajı gerektirmeyen Süt çocuğu ve çocuklarda 12-20 solunum/dk (3 – 5 saniyede bir) Kalp masajı gerektirmeyen Süt çocuğu ve çocuklarda 12-20 solunum/dk (3 – 5 saniyede bir) “ileri havayolu” sağlanan olgularda tüm yaş gruplarında 8-10 solunum/dk (6 - 8 saniyede bir) “ileri havayolu” sağlanan olgularda tüm yaş gruplarında 8-10 solunum/dk (6 - 8 saniyede bir)

24 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 1) Kendinin ve çocuğun güvenliğini sağla, güvenliğini sağla, 2) Çocuğun uyarılara yanıt verip vermediğini verip vermediğini kontrol et, kontrol et, 3) Havayolunu aç, 4) Solunumu kontrol et: - Var mı? - Yeterli mi? 5) Hastayı 2 kez etkin solut, solunumu kontrol et 6) Dolaşımı kontrol et, yetersizse solunum ve yetersizse solunum ve dolaşım desteğine başla, dolaşım desteğine başla, 7) İkinci dakikanın sonunda ya da 5 döngü sonra 112’yi ara, 8) Çocuğu tekrar değerlendir, gerekiyorsa canlandırmaya gerekiyorsa canlandırmaya devam et.

25 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 6)Dolaşımın Değerlendirilmesi; Altın standart nabız kontrolüdür Altın standart nabız kontrolüdür –Solunumun olması –Öksürüğün olması –Uygulayıcının solutmasına tepki göstermesi Dolaşımı değerlendirmek için 10 saniye!!!

26 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 6)Dolaşımın değerlendirilmesi 1 Yaş altındaki Çocuklarda; Üst kolun iç tarafında dirsek ile omuz Üst kolun iç tarafında dirsek ile omuz arasında işaret ve orta parmak ile brakiyal arter palpe edilir. Diğer bir yol femoral arterin palpasyonudur Diğer bir yol femoral arterin palpasyonudur Boynun kısa ve kalın olması nedeniyle ve kolay bası gelişebileceğinden Karotis palpasyonu önerilmemektedir. Boynun kısa ve kalın olması nedeniyle ve kolay bası gelişebileceğinden Karotis palpasyonu önerilmemektedir.

27 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 6)Dolaşımın Değerlendirilmesi 1Yaşın üzerinde ; 2.-3. parmak ile trakea ile sternokleidomastoid kas arasındaki karotid arter palpe edilir 2.-3. parmak ile trakea ile sternokleidomastoid kas arasındaki karotid arter palpe edilir Uygulayıcı sağlık personeli ise femoral nabızı da palpe edebilir. Uygulayıcı sağlık personeli ise femoral nabızı da palpe edebilir.

28 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 6)Dolaşımın Değerlendirilmesi;  Nabız yoksa veya  Nabız 60/dk’ın altında iken periferik dolaşım bozukluğu bulguları varsa kalp masajına başlanır.

29 SÜT ÇOCUKLARINDA KALP MASAJI A: İki Parmak Tekniği; Bebek sert bir zemine alınarak veya ön kol üzerinde yüzü yukarıda olacak şekilde tutulur. Bebek sert bir zemine alınarak veya ön kol üzerinde yüzü yukarıda olacak şekilde tutulur. Bir el ile sırt desteklenir iken Bir el ile sırt desteklenir iken diğer elin 2-3. parmakları, iki meme başını birleştiren çizginin hemen altında, sternum üzerine dik olarak yerleştirilerek masaj yapılır Basının derinliği göğüs ön Basının derinliği göğüs ön arka çapının 1/3 – 1/2’si kadar olmalıdır.

30 SÜT ÇOCUKLARINDA KALP MASAJI B: Baş Parmak Tekniği; Her iki el sırt ve göğsü kavrayacak şekilde sarılır Başparmaklar, iki meme başını birleştiren çizginin hemen altında, sternum üzerine dik olarak yerleştirilerek masaj yapılır

31 BÜYÜK ÇOCUKLARDA KALP MASAJI Vücut boyutuna göre Vücut boyutuna göre tek veya iki elle, El topuğu, iki meme başını birleştiren çizgi hizasında, orta hatta sternum üstüne yerleştirilir, El topuğu, iki meme başını birleştiren çizgi hizasında, orta hatta sternum üstüne yerleştirilir, Ksifoide veya Ksifoide veya kostalara bası yapılmaz Göğüse 1/3 - 1/2 derinlikte bası yapılır. Göğüse 1/3 - 1/2 derinlikte bası yapılır.

32 I.B. ÇTYD BASAMAKLARI 6) Dolaşımın Değerlendirilmesi Solunum Ve Dolaşım Desteği Verilmesi Tek uygulayıcı ; 30 Kalp masajı / 2 Solunum Tek uygulayıcı ; 30 Kalp masajı / 2 Solunum Çift uygulayıcı ; 15 Kalp masajı / 2 Solunum Çift uygulayıcı ; 15 Kalp masajı / 2 Solunum Göğüs basısı dakikada 100 olacak şekilde uygulanır 5 döngü veya 2 dakika sonra nabızlar kontrol edilir. 5 döngü veya 2 dakika sonra nabızlar kontrol edilir. 112 aranır Yanıt alınana kadar devam edilir

33 I.B. ÇTYD Basamakları 1) Kendinin ve çocuğun güvenliğini sağla, güvenliğini sağla, 2) Çocuğun uyarılara yanıt verip vermediğini verip vermediğini kontrol et, kontrol et, 3) Havayolunu aç, 4) Solunumu kontrol et: - Var mı? - Yeterli mi? 5) Hastayı solut 6) Dolaşımı kontrol et, yetersizse solunum ve yetersizse solunum ve dolaşım desteğine başla, dolaşım desteğine başla, 8) İkinci dakikanın sonunda ya da 5 döngü sonra 112’yi ara, 9) Çocuğu tekrar değerlendir, gerekiyorsa canlandırmaya gerekiyorsa canlandırmaya devam et.

34 Temel Yaşam Desteği Akış Şeması Temel Yaşam Desteği Akış Şeması 2 kez ETKİN SOLUK 2 kez ETKİN SOLUK İlk değerlendirme sonrası sesli veya ağrılı uyaran ver İlk değerlendirme sonrası sesli veya ağrılı uyaran ver Hava yolunu rahatlat. (baş-omuz altına havlu ) Hava yolunu rahatlat. (baş-omuz altına havlu ) Solunum yok veya zorlu ise HAVA YOLUNU AÇ Solunum yok veya zorlu ise HAVA YOLUNU AÇ Baş geri-Çene yukarı /Travma şüphesinde Çene itme Baş geri-Çene yukarı /Travma şüphesinde Çene itme Nabız yok veya 60/dk dan az ve dolaşımı bozuk 60/dk dan az ve dolaşımı bozuk Nabız var 3-5 sn’de 1 soluk ver, 2 dakikada bir nabzı kontrol et KALP MASAJI uygula (100 bası/ dakika ). KALP MASAJI uygula (100 bası/ dakika ). Tek kurtarıcı: 30 bası - 2 soluk uygula. İki kurtarıcı: 15 bası - 2 soluk uygula Tek kurtarıcı: 30 bası - 2 soluk uygula. İki kurtarıcı: 15 bası - 2 soluk uygula 5 döngü veya 2 dk sonra düzelmedi ise 112 yi ara. 5 döngü veya 2 dk sonra düzelmedi ise 112 yi ara. Yardım gelene kadar ya da çocuk hareket etmeye başlayana kadar TYD ye devam et Yardım gelene kadar ya da çocuk hareket etmeye başlayana kadar TYD ye devam et Solunum varsa rahatlama pozisyonu ver 112 yi ara Spontan solunum yoksa solutmaya devam et Spontan solunum yoksa solutmaya devam et (12-20 soluk/dakika) Dolaşımı kontrol et (10 saniye) Dolaşımı kontrol et (10 saniye)

35 I.C. YABANCI CİSİM ÇIKARILMASI

36 Uygun pozisyongöğüs Yabancı Etkin solutma havalanmıyor Cisim? Özellikle ani gelişen solunum sıkıntısı,öksürük,öğürme,stridor (hırıltı),hışıltı Özellikle ani gelişen solunum sıkıntısı,öksürük,öğürme,stridor (hırıltı),hışıltı Spontan (kendiliğinden)öksüren ve solunum çabası olan bir çocuğa Spontan (kendiliğinden)öksüren ve solunum çabası olan bir çocuğa –müdahale edilmemelidir. –Sesi kesilir, solunum sıkıntısı artar ve hareketsiz kalırsa müdahale edilir.

37 I.C. ÇTYD YABANCI CİSİM Süt Çocuğunda Sırta Vuruş Bir kol üzerinde bebeğin başı aşağı gelecek şekilde yüzüstü tutulur. Çene sıkı bir şekilde tutularak bebeğin başı desteklenir Kurtarıcının kolu uyluğuna yaslandırılır, Bebeğin sırtına, kürek kemikleri arasına (interskapuler bölgeye) el topuğu ile beş kez ileri doğru vurulur.

38 I.C. ÇTYD YABANCI CİSİM Süt Çocuğunda Göğüse vuruş Yabancı cisim çıkmamışsa; baş ve boyun dikkatlice desteklenir, bebek sırtüstü pozisyona getirilir. Bebek kurtarıcının uyluğuna baş aşağı yatırılır, İki meme ucu hizasının bir parmak altından göğüs basısı yapılan bölgeye iki parmak ile beş kez bası yapılır.

39 I.C. ÇTYD YABANCI CİSİM Bilinci kapalı bir Süt Çocuğunda; Göğüs havalanmazsa sırta vuruş ve göğüse vuruş manevraları ile yabancı cisim çıkartılma işlemine devam edilir. Bu işlemler yaklaşık 1 dakika sürer. Yabancı cisim çıkmadıysa – –Ağız içinde yabancı cisim aranır, varsa temizlenir – –2 kez etkin solutulur Manevralar bir kez daha tekrarlanabilir Kurtarma işlemlerinin 1 dakikayı aşmasına rağmen halen bilinç kapalı ise 112 acil servis aranmalıdır.

40 I.C. ÇTYD YABANCI CİSİM Büyük Çocukta Heimlich Manevrası; Çocuk oturur veya ayakta durur pozisyonda Çocuğun arkasına geçilerek dizlerin üstüne oturur pozisyonda veya ayakta durulur.

41 I.C. ÇTYD YABANCI CİSİM Heimlich Manevrası; Kurtarıcının kolları çocuğun koltuk altlarından geçirilerek eller göbek ile ksifoid arasındaki bölgede yumruk şeklinde kavuşturulur. Bir elin diğer el üzerine olan basısı ile beş kez bu bölgeye yukarı içe olacak şekilde beş vuruş yapılır

42 I.C.ÇTYD YABANCI CİSİM Bilinci Kapalı Büyük Çocukta Heimlich manevrasına çocuk yatırılarak devam edilir. Çocuğun üzerine ata binermiş gibi dizlerin üzerinde çökülerek ve çocuğun bacakları kendi dizlerinizle sıkıştırılır. Eller göbek ile ksifoid arasındaki alana orta hatta olacak şekilde üst üste kavuşturularak konur.

43 I.C. ÇTYD YABANCI CİSİM Bilinci Kapalı Büyük Çocukta; Kollar bükülmeden hızlıca yukarı içe doğru beş kez bastırılır. Beşer defa yapılan bu bası işlemlerine yabancı cisim çıkana ya da müdahale işleminde bir dakika sonlanana kadar devam edilmelidir.

44 I.D. SUDA BOĞULMA

45 I.D. ÇTYD SUDA BOĞULMA Suda Boğulmada Temel Yaşam Desteği Boğulmada hipoksinin (oksijensiz kalma) süresi ve şiddeti, sonucu belirleyecek tek ve en önemli belirteçtir. TYD, özellikle de “kurtarıcı solunum” – –çocuk sudan çıkartılır çıkartılmaz en kısa sürede uygulanmalıdır. Hatta mümkünse (kurtarıcı da emniyette ise) sudan daha çıkarılmadan müdahale edilmelidir. Bebek ve çocukların çoğu, uyarıya ve kurtarıcı solutma işlemine kısa bir sürede yanıt verir.

46 I.D. ÇTYD SUDA BOĞULMA Suda Boğulmada Temel Yaşam Desteği Suda boğulmada suyun abdominal manevra gibi manevralarla çıkarılmasına çalışmak gereksizdir. Suyun bir yabancı cisim olduğuna ya da hava yolunda tıkanıklığa neden olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur İlk kurtarıcı solutmalardan sonra dolaşım ile ilgili işaretler (solunum, öksürük ve hareket) yoksa hemen kalp basısına başlanmalıdır.

47 II. ÇOCUKLARDA İLERİ YAŞAM DESTEĞİ (ÇİYD) Yaşamsal faaliyetleri bozulmuş birine tıbbi aletler ve ilaçların yardımıyla sağlık aracı veya kuruluşunda yapılan destektir. Yaşamsal faaliyetleri bozulmuş birine tıbbi aletler ve ilaçların yardımıyla sağlık aracı veya kuruluşunda yapılan destektir. Hızlı ve uygun yapılmış bir TYD sonrası etkinliği daha fazladır. Hızlı ve uygun yapılmış bir TYD sonrası etkinliği daha fazladır. Maske ile solutma,entübasyon, damar yolu, intraosseöz yol açılması, sıvı ve ilaç kullanılması, kardiyoversiyon Maske ile solutma,entübasyon, damar yolu, intraosseöz yol açılması, sıvı ve ilaç kullanılması, kardiyoversiyon

48 II. ÇİYD İleri yaşam desteğinde en önemli ilke İleri yaşam desteğinde en önemli ilke yeterli oksijenlenmenin, yeterli oksijenlenmenin, ventilasyonun ve ventilasyonun ve dolaşımın sağlanmasıdır. dolaşımın sağlanmasıdır. Bu yöntemlere rağmen kalp-dolaşım işlevleri yeterli değilse ilaç ve sıvı tedavisi uygulamalıdır. Bu yöntemlere rağmen kalp-dolaşım işlevleri yeterli değilse ilaç ve sıvı tedavisi uygulamalıdır. En önemli ilaç oksijendir.Resusitasyon sırasında mümkün olduğu kadar en yüksek konsantrasyonda oksijen vermek gereklidir. En önemli ilaç oksijendir.Resusitasyon sırasında mümkün olduğu kadar en yüksek konsantrasyonda oksijen vermek gereklidir.

49 II.B. İLERİ YAŞAM DESTEĞİNDE KULLANILAN İLAÇLAR Adrenalin Adrenalin Atropin Atropin Dopamin Dopamin Dobutamin Dobutamin Kalsiyum Kalsiyum Sodyum Bikarbonat Sodyum Bikarbonat Serum Fizyolojik Serum Fizyolojik

50 II.B. ÇİYD DE KULLANILAN İLAÇLAR Adrenalin; 1/10 000 lik Adrenalin 0.01 mg/kg IV - IO yolla 0.01 mg/kg IV - IO yolla 0.1 mg/kg ET yolla 0.1 mg/kg ET yolla Formları ve hazırlanışı; 1/1 lik (1mg)1amp + 9 cc SF 1/1 lik (1mg)1amp + 9 cc SF ½ lik (0,5mg)1amp + 4 cc SF ¼ lük (0,25mg)1amp + 2.5 cc SF

51 Kalbin kasılma gücünü arttırır Kalbin kasılma gücünü arttırır Pozitif kronotrop etkilidir Pozitif kronotrop etkilidir Bradikardide, kalp durması, nabızsız elektriksel aktivitede kullanılır Bradikardide, kalp durması, nabızsız elektriksel aktivitede kullanılır

52 II.B. ÇİYD DE KULLANILAN İLAÇLAR Atropin; AV Blok, NEA, Asistol,Bradikardi, Zehirlenmeler ● 0.02 mg/kg IV – IO yolla (x2-3 kat ET yol) Her doz en az 0.1 mg olmalı (en fazla 0.5 mg)

53 Sodyum Bikarbonat; Sodyum Bikarbonat; Uzamış Kalp Durması, Metabolik Asidoz Uzamış Kalp Durması, Metabolik Asidoz %8,4 lük solüsyondan 1 ml/kg %8,4 lük solüsyondan 1 ml/kg ET uygulanmaz! ET uygulanmaz!

54 II.B. ÇİYD DE KULLANILAN İLAÇLAR Dopamin; Hipovolemik olmayan Şok, Kardiyojenik Şok, Septik Şok, Kalp Yetmz. ● 2-20 mg/kg/dk hızında ● %5 Dext veya SF içinde kulanılır Dobutamin; Konjestif Kalp Yetmz., Kardiyojenik Şok ● 2 – 20 mg/kg/dk hızında ● %5 dext veya SF içinde kullanılır

55 II. ÇİYD DE KULLANILAN İLAÇLAR Kalsiyum; Hipokalsemi, Hiperkalemi,Hipermagnezemi Hipokalsemi, Hiperkalemi,Hipermagnezemi 0,5 – 2 ml/kg çok yavaş IV-IO 0,5 – 2 ml/kg çok yavaş IV-IO

56 Temel Mesajlar

57 Temel Mesajlar-1  Yaşamı tehlikeye düşüren durumlarda  Sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar  Olay yerindeki malzemelerden yararlanarak yapılan  İlaçsız uygulama  İLK YARDIM

58 Temel Mesajlar-3 İlk yardımın Temel ilkeleri (6T) İlk yardımın Temel ilkeleri (6T)  Tedbir  Telekomunikasyon  Triaj  Tanı  Tedavi  Taşıma

59 Temel Mesajlar-8 Şuuru kapalı hasta ‘hastanın durumunu tespit et’ ‘hastanın durumunu tespit et’ Bilinç kapalı ise 112’ye haber ver Bilinç kapalı ise 112’ye haber ver Baş ve boynu koru Baş ve boynu koru Sırtüstü yatır Sırtüstü yatır Başa pozisyon ver Başa pozisyon ver

60 Temel Mesajlar-4 Temel Yaşam Desteğinin ABC’si Temel Yaşam Desteğinin ABC’si – A=AirwayHava yolu – B=BreathingSolunum – C=CirculationDolaşım

61 Temel Mesajlar-5 Hava Yolu-A:Airway  Başa doğru pozisyon  Hava yolunun açılması  İlk ve en önemli adım

62 Temel Mesajlar-6 Solunum-B:Breathing  Ağızdan ağıza solunum akciğerlere oksijen yollamanın en kolay yoludur

63 Temel Mesajlar-7 Dolaşım-C:Circulation Kazazedenin kalbi atmıyorsa kalp masajına başlanmalıdır Kazazedenin kalbi atmıyorsa kalp masajına başlanmalıdır

64 Temel Mesajlar-9 1-8 yaş Çocuk TYD farklılıklar  Kalp masajı iman tahtası ½ alt yarısına  2,5-3,5 cm çöktürülür  Kalp masajı 100 kez/dk olmalı  Solunum 15/dk olmalı  Kalp masajı/ solunum= 15 - 30/2

65 Temel Mesajlar-10 0-1 yaş Çocuk TYD farklılıklar  Nabız kontrolü koldan yapılmalı  Kalp masajı iman tahtası ½ alt yarısına  1-2 cm çöktürülür  Kalp masajı 100-120 kez/dk olmalı  Solunum 20/dk olmalı  Kalp masajı/ solunum= 15 - 30/2

66 Son Söz  İnsanlık görevi  Önce güvenlik  Hızlı değerlendirme  Çevredekileri organize edin  112’ye haber verin  Profesyonel ekibe tam bilgi aktarın  Kazazedeyi yatıştırın ve güven verin  Sağlık ekibi geldiğinde yardım edin

67 Kaynaklar 1- 2005 American Heart Association (AHA ) guidelines for cardiopulmonary resuscitation (CPR) and emergency cardiovascular care (ECC) of pediatric and neonatal patients: pediatric advanced life support. American Heart Association. Pediatrics. 2006 May;117(5):e1005-28. American Heart Association American Heart Association 2- The International Liaison Committee on Resuscitation (ILCOR ) consensus on science with treatment recommendations for pediatric and neonatal patients: pediatric basic and advanced life support. International Liaison Committee on Resuscitation. Pediatrics. 2006 May;117(5):e955-77. Epub 2006 Apr 17. International Liaison Committee on ResuscitationInternational Liaison Committee on Resuscitation 3- Wenzel V, Russo S, Arntz HR, Bahr J, Baubin MA, Böttiger BW, Dirks B, Dörges V, Eich C, Fischer M, Wolcke B, Schwab S, Voelckel WG, Gervais HW; European Resuscitation Council. [The new 2005 resuscitation guidelines of the Wenzel VRusso SArntz HRBahr JBaubin MABöttiger BWDirks BDörges VEich CFischer MWolcke BSchwab SVoelckel WGGervais HWEuropean Resuscitation Council Wenzel VRusso SArntz HRBahr JBaubin MABöttiger BWDirks BDörges VEich CFischer MWolcke BSchwab SVoelckel WGGervais HWEuropean Resuscitation Council European Resuscitation Council: comments and supplements] Anaesthesist. 2006 Sep;55(9):958-66, 968-72, 974-9.

68 Kaynaklar 4- Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği 5- Prof.Dr. Metin KARABÖCÜOĞLU Çocuk Yoğun Bakım Uygulamaları 2009 6- Doç.Dr.Hayri Levent YILMAZ Çocuklarda İleri Yaşam Desteği 2008 Katkı ve destekleri için Sn.Yrd.Doç.Dr.Suat BİÇER e teşekkür ederiz.

69 TEŞEKKÜRLER


"ÇOCUKLARDA YAŞAM DESTEĞİ Ş.E.A.H. ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ EKİM 2010 EKİM 2010." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları