Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ"— Sunum transkripti:

1 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
Ders: KARAKTER VE DEĞERLER EĞİTİMİ Konu: İYİLİK Hazırlayan: Hacer MERMER

2 ? ? ? Her şeyden önce iyi olalım, daha sonra mutlu oluruz. J.J. Rousseau Sözü üzerinde düşünerek fikir paylaşımı yapınız.

3 …..,,, Sonuç: Hiçbir karşılık beklemeksizin yapılan yardıma iyilik denir. İyilik yapmanın yolları çoktur. Kişi eli, dili, malı ile iyilik yapabilir. İyilik yapmanın yaratıcı ve güzellik duygusu veren bir yanı da vardır. Tüm bilge kişilerin öğretisi, kendi kendine karşı doğruluktan ayrılmamak ve başkalarına karşı iyiliktir. İyilik, hiçbir zaman boşa gitmeyen tek yatırımdır. İyi düşünmek bizi cesaretle yaşatır.

4 İyilik, insanlık sanatıdır. ( Nizami )
*** İyilik, insanlık sanatıdır. ( Nizami )

5 *** Alıntıdaki ‘sanat’ kelimesi de burada iyiliğin tecrübe ve beceri isteyen bir şey olduğunu, yapıla yapıla öğrenilip, artık insanın bir parçası haline gelebileceğini belirtir.

6 ‘‘ Tek önemli vakit vardır; içinde bulunduğumuz an
‘‘ Tek önemli vakit vardır; içinde bulunduğumuz an. O an en önemli vakittir. Çünkü sadece o zaman elimizden bir şey gelebilir. En önemli kişi, kiminle beraberseniz odur, zira hiç kimse bir başkasıyla bir daha görüşüp görüşemeyeceğini bilemez; ve en önemli iş iyilik yapmaktır. Çünkü insanın bu dünyaya gönderilmesinin tek sebebi budur. ’’ TOLSTOY

7

8

9

10

11 Bir kimse zerre kadar iyilik ederse onun karşılığını görür
Bir kimse zerre kadar iyilik ederse onun karşılığını görür... ( Zilzal, 7 )

12 ‘‘ İyiye koşmak, kötüden kaçmak lazımdır… Gelin öyle yapalım!...
ÖMER BİN ABDÜLAZİZ

13 *** Müslüman; iyi olan, iyilik yapan, başkalarının iyiliğini isteyen kişidir. Bir yoksulun yedirilip-giydirilmesi nasıl maddi iyilikse, güler yüz ve tatlı dille gönüllerin alınması da bir iyiliktir.

14 Derler ya; ‘‘ İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir. ’’

15 Kısacası yapılan iyilikler ‘‘ bumerang ’ ’ misali daha büyük bir iyilik olarak mutlaka iyiliği yapan kişiye dönmektedir.


"AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları