Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı KEÇİ IRKLARI. Türkiye Keçi Irkları Kıl Keçisi Kıl Keçisi  Tiftik Keçisi Kilis Keçisi Kilis Keçisi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı KEÇİ IRKLARI. Türkiye Keçi Irkları Kıl Keçisi Kıl Keçisi  Tiftik Keçisi Kilis Keçisi Kilis Keçisi."— Sunum transkripti:

1 Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı KEÇİ IRKLARI

2 Türkiye Keçi Irkları Kıl Keçisi Kıl Keçisi  Tiftik Keçisi Kilis Keçisi Kilis Keçisi

3 Kıl Keçisi (Karakeçi)

4 Kıl Keçisi Dış Yapı Özellikleri Dış Yapı Özellikleri Renk genellikle siyahtır. Gri tonları ile kahverengi ve alacalara da rastlanır. Vücudu örten kıllar kısa yada uzun olabilmektedir. Derileri de koyu renklidir. Keçiler ve tekeler büyük çoğunlukla boynuzludur. Tekelerde ise boynuzlar daha gelişkindir. Renk genellikle siyahtır. Gri tonları ile kahverengi ve alacalara da rastlanır. Vücudu örten kıllar kısa yada uzun olabilmektedir. Derileri de koyu renklidir. Keçiler ve tekeler büyük çoğunlukla boynuzludur. Tekelerde ise boynuzlar daha gelişkindir. Vücut sağlam ve dayanıklıdır. Kulaklar, genellikle iri ve sarkıktır. Vücut sağlam ve dayanıklıdır. Kulaklar, genellikle iri ve sarkıktır. Her iki cinsiyette de sakal vardır. Küpeli olanlarına pek rastlanmaz. Her iki cinsiyette de sakal vardır. Küpeli olanlarına pek rastlanmaz. Cidago yüksekliği keçilerde 67-73 cm dir. Cidago yüksekliği keçilerde 67-73 cm dir. Canlı ağırlık tekelerde 60-90 kg, keçilerde 45-65 kg dır. Canlı ağırlık tekelerde 60-90 kg, keçilerde 45-65 kg dır.

5 Kıl Keçisi Verim Özellikleri Verim Özellikleri Kombine verimli, yetersiz bakım-besleme ile her türlü iklim koşullarına çok iyi uyabilen, dayanıklı bir ırktır. Kombine verimli, yetersiz bakım-besleme ile her türlü iklim koşullarına çok iyi uyabilen, dayanıklı bir ırktır. Bir doğumda genellikle tek oğlak elde edilmektedir. Bir doğumda genellikle tek oğlak elde edilmektedir. İkizlik oranı düşüktür. İkizlik oranı düşüktür. Süt verimleri de çok yüksek olmamakla birlikte birçok bölgede önemli gelir kaynağıdır. Süt verimleri, 70-80 kg dolayındadır. Süt verimleri de çok yüksek olmamakla birlikte birçok bölgede önemli gelir kaynağıdır. Süt verimleri, 70-80 kg dolayındadır. Kıl keçilerinin en önemli verimleri ettir. Kıl keçilerinin en önemli verimleri ettir. Kıl verimi, 300-600 g arasındadır. Kıl verimi, 300-600 g arasındadır.

6 Tiftik Keçisi

7 Dış Yapı Özellikleri Dış Yapı Özellikleri Cüsse ufak, başın yandan görünüşü düzdür. Cüsse ufak, başın yandan görünüşü düzdür. Keçi ve tekeler çoğunlukla boynuzludur. Tekelerde boynuzlar daha kuvvetli, burgu şeklinde ve geriye doğru hafifçe kıvrıktır. Keçi ve tekeler çoğunlukla boynuzludur. Tekelerde boynuzlar daha kuvvetli, burgu şeklinde ve geriye doğru hafifçe kıvrıktır. Bu keçi ırkında kulaklar uzun ve sarkıktır. Bu keçi ırkında kulaklar uzun ve sarkıktır. Tiftik keçilerinin büyük çoğunluğu beyazdır. Tiftik keçilerinin büyük çoğunluğu beyazdır. Cidago yüksekliği tekelerde 60 cm, keçilerde 55 cm dir. Cidago yüksekliği tekelerde 60 cm, keçilerde 55 cm dir. Canlı ağırlık tekelerde 40-55 kg, keçilerde 30-40 kg dır. Canlı ağırlık tekelerde 40-55 kg, keçilerde 30-40 kg dır.

8 Tiftik Keçisi Verim Özellikleri Verim Özellikleri Süt verimleri, laktasyon döneminde oğlağın emdiği hariç, 25-50 kg Süt verimleri, laktasyon döneminde oğlağın emdiği hariç, 25-50 kg Etleri gevşek ve lezzetlidir. Etleri gevşek ve lezzetlidir. Döl verimleri düşüktür. Oğlaklama oranı % 80; ikizlik oranı ise % 1 kadardır. Geç gelişen bir ırktır. Döl verimleri düşüktür. Oğlaklama oranı % 80; ikizlik oranı ise % 1 kadardır. Geç gelişen bir ırktır. Tiftiği uzun, ince, yumuşak, parlak ve dalgalı yapıdadır. Tekstil ve örme giyim eşyası sanayince aranan bir hammaddedir. Tiftiği uzun, ince, yumuşak, parlak ve dalgalı yapıdadır. Tekstil ve örme giyim eşyası sanayince aranan bir hammaddedir. Tiftiği, zararlı güneş ışınlarını geçirmeyen, nem çeken, ısıya dayanıklı, kolayca boyanabilen ve kolay kir tutmayan bir elyaf olmasından dolayı, döşemelik kumaş üretiminde, dekoratif amaçla, battaniye, halı, şal, şapka, atkı üretiminde, astarlık kumaş olarak, tela, battaniye ve kilim yapımı gibi değişik alanlarda kullanılmaktadır. Tiftiği, zararlı güneş ışınlarını geçirmeyen, nem çeken, ısıya dayanıklı, kolayca boyanabilen ve kolay kir tutmayan bir elyaf olmasından dolayı, döşemelik kumaş üretiminde, dekoratif amaçla, battaniye, halı, şal, şapka, atkı üretiminde, astarlık kumaş olarak, tela, battaniye ve kilim yapımı gibi değişik alanlarda kullanılmaktadır. Tiftik keçilerinde lüle uzunluğu, ortalama 13–16 cm civarındadır. Tiftik keçilerinde lüle uzunluğu, ortalama 13–16 cm civarındadır. Türkiye’de tiftik verimi 1.8–2 kg civarındadır. Türkiye’de tiftik verimi 1.8–2 kg civarındadır.

9 Kilis Keçisi Kilis keçileri, Gaziantep, Kilis ve Hatay çevresinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu bölgedeki Kıl keçileri ile Suriye kökenli Halep keçilerinin melezlenmesi ile meydana gelmiş bir keçi tipidir.

10 Kilis Keçisi Dış Yapı Özellikleri: Renk genellikle siyahtır. Gri- kahverengi ve Alaca olanlara da rastlanmaktadır. Renk genellikle siyahtır. Gri- kahverengi ve Alaca olanlara da rastlanmaktadır. Boynuzlu ya da boynuzsuz olabilirler. Boynuzlu ya da boynuzsuz olabilirler. Kulaklar uzun geniş ve sarkıktır. Kulaklar uzun geniş ve sarkıktır. Vücut uzun kıllarla örtülüdür. Vücut uzun kıllarla örtülüdür. Kemik ve kas gelişimi iyi olan bir vücut yapısına sahiptir. Bu özelliklerini kıl keçilerinden almıştır. Kemik ve kas gelişimi iyi olan bir vücut yapısına sahiptir. Bu özelliklerini kıl keçilerinden almıştır. Gelişmiş meme yapısı ve sütçü tip görünümünü ise Halep keçilerinden almıştır. Gelişmiş meme yapısı ve sütçü tip görünümünü ise Halep keçilerinden almıştır. Cidago yüksekliği tekelerde 65- 75 cm, keçilerde 60-70 cm dir. Cidago yüksekliği tekelerde 65- 75 cm, keçilerde 60-70 cm dir. Canlı ağırlık tekelerde 50-60 kg, keçilerde 35-45 kg dır. Canlı ağırlık tekelerde 50-60 kg, keçilerde 35-45 kg dır. Verim Özellikleri: Laktasyon süreleri 210-260 gün,Laktasyon süreleri 210-260 gün, Süt verimleri 200-300 kg ile 400-500 kgSüt verimleri 200-300 kg ile 400-500 kg Sütlerindeki yağ oranı diğer sütçü keçilerden daha yüksektir.Sütlerindeki yağ oranı diğer sütçü keçilerden daha yüksektir. Keçi başına ortalama 500-600 g. kıl verirler.Keçi başına ortalama 500-600 g. kıl verirler. Kilis keçilerinde döl verimi diğer yerli keçilerimize oranla daha yüksektir. İkiz ve üçüz doğumlara sıkça rastlanır. Doğuran 100 keçiden 120-160 oğlak elde edilebilmektedir.Kilis keçilerinde döl verimi diğer yerli keçilerimize oranla daha yüksektir. İkiz ve üçüz doğumlara sıkça rastlanır. Doğuran 100 keçiden 120-160 oğlak elde edilebilmektedir.

11 Türkiye Melez Keçi Tipleri Bornova Keçisi Bornova Keçisi Türk Saaneni

12 Bornova K eçisi Oğlak verimi: 1.30-1.50 Oğlak verimi: 1.30-1.50 Sütte kesim ağırlığı(oğlak): 14-15 kg Sütte kesim ağırlığı(oğlak): 14-15 kg Canlı ağırlık kazancı(beside): 132 g/gün Canlı ağırlık kazancı(beside): 132 g/gün Yemden yararlanma: 5.94 Yemden yararlanma: 5.94 Canlı ağırlık(keçide): 45-50 kg Canlı ağırlık(keçide): 45-50 kg Canlı ağırlık(tekede): 70-80 kg Canlı ağırlık(tekede): 70-80 kg Sağım süresi: 193 gün Sağım süresi: 193 gün Sağım dönemi süt verimi: 246 kg Sağım dönemi süt verimi: 246 kg

13 Bornova tekesi Bornova oğlak

14 Türk Saaneni Keçisi Oğlak verimi: 1.20-1.30 Oğlak verimi: 1.20-1.30 Oğlaklarda ölüm oranı:% 2-3 Oğlaklarda ölüm oranı:% 2-3 İlkine oğlaklama yaşı:14-16 ay İlkine oğlaklama yaşı:14-16 ay Yılda sağım süresi:150-180 gün Yılda sağım süresi:150-180 gün Yılda süt verimi:180-200 kg Yılda süt verimi:180-200 kg Canlı ağırlık(1.yaş)30-40 kg Canlı ağırlık(1.yaş)30-40 kg

15 Türk Saaneni Keçisi

16 AVRUPA KEÇİ IRKLARI İSVİÇRE KEÇİ IRKLARI İSVİÇRE KEÇİ IRKLARI FRANSA KEÇİ IRKLARI FRANSA KEÇİ IRKLARI ALMANYA KEÇİ IRKLARI ALMANYA KEÇİ IRKLARI ASYA KEÇİ IRKLARI AKDENİZ KEÇİ IRKLARI AFRİKA KEÇİ IRKLARI DÜNYADA SÜT TİPİ KEÇİ IRKLARI TÜRKİYE KEÇİ IRKLARI

17 SAANEN KEÇİSİ

18 İSVİÇRE KEÇİ IRKLARI Saanen Keçisi Verim Özellikleri: Ortalama laktasyon süresi 280 gün Ortalama laktasyon süresi 280 gün Ortalama laktasyon süt verimi 750 kg. İyi bakım koşullarında bu verim bir tonun üzerine çıkabilmektir. Ortalama laktasyon süt verimi 750 kg. İyi bakım koşullarında bu verim bir tonun üzerine çıkabilmektir. Yemden yararlanma yetenekleri de oldukça yüksektir. Hızlı gelişme gösterirler ve erken çağda eşeysel olgunluğa erişirler. Yemden yararlanma yetenekleri de oldukça yüksektir. Hızlı gelişme gösterirler ve erken çağda eşeysel olgunluğa erişirler. Döl verimleri yüksektir, genellikle ikiz ya da üçüz yavru verirler. Döl verimleri yüksektir, genellikle ikiz ya da üçüz yavru verirler. Adaptasyon yetenekleri çok üstündür. Adaptasyon yetenekleri çok üstündür. Yetiştirildiği Bölgeler: İsviçre’nin kuzey ve batısında yaygın olarak yetiştiriciliği yapılır. Süt keçisi yetiştirilen hemen her ülkeye götürülmüştür İsviçre’nin kuzey ve batısında yaygın olarak yetiştiriciliği yapılır. Süt keçisi yetiştirilen hemen her ülkeye götürülmüştür Saanen keçileri 1959 yılında Türkiye'ye getirilmiştir. İlk olarak Ege Üniversitesi'nde daha sonrada Ankara Üniversitesi’nde çeşitli melezleme çalışmalarında kullanılmıştır. Saanen keçileri 1959 yılında Türkiye'ye getirilmiştir. İlk olarak Ege Üniversitesi'nde daha sonrada Ankara Üniversitesi’nde çeşitli melezleme çalışmalarında kullanılmıştır.


"Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı KEÇİ IRKLARI. Türkiye Keçi Irkları Kıl Keçisi Kıl Keçisi  Tiftik Keçisi Kilis Keçisi Kilis Keçisi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları