Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AGERATUM. FAM İ LYA Asteraceae BOTAN İ K İ SM İ Ageratum houstoanianum TÜRKÇE İ SM İ Vapur Dumanı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AGERATUM. FAM İ LYA Asteraceae BOTAN İ K İ SM İ Ageratum houstoanianum TÜRKÇE İ SM İ Vapur Dumanı."— Sunum transkripti:

1 AGERATUM

2 FAM İ LYA Asteraceae BOTAN İ K İ SM İ Ageratum houstoanianum TÜRKÇE İ SM İ Vapur Dumanı

3 MORFOLOJ İ K ÖZELL İ KLER İ MORFOLOJ İ K ÖZELL İ KLER İ Habitusu: Çalı formunda otsu bir bitkidir. Kök Yapısı:S açak köke sahiptir. Gövde Yapısı ve Boyu: Yuvarlak kesitli, çok dallı, yeşil renkli ve otsu gövde yapısına sahiptir. 15 – 20 cm gövde boyuna ulaşır.

4 Sürgün: Sürgün uçlarında gruplar halinde çiçekler yer alır. Yaprak :Kalp biçimli ve kenarları dişli yeşil yaprakları vardır. Tomurcuk:Çiçek sürgünlerinin ucu mayıs ayı sonunda çok sayıda tomurcukla dolar ve bu tomurcuklar sayesinde yaz mevsimini çiçekli geçirir.

5 Çiçek: İ lkbahardan sonbaharın sonlarına kadar pon pon şeklinde bol sayıda açan ufak çiçeklerinin rengi maviden mora kadar de ğ işen tonlarda; seyrek olarak da beyaz ve pembe olur.

6

7 EKOLOJ İ K İ STEKLER İ EKOLOJ İ K İ STEKLER İ  Güneşli yerlerden hoşlanır.  Toprak iste ğ i bakımından gevşek, geçirgen, besin maddece zengin topraklardan hoşlanır. Hafif kireçli topraklarda daha rahat yetişir.  Toprak çok kuru bırakılmamalı, özellikle çiçek tomurcu ğ u safhasında fazla sulanmamalı, orta derecede nemli tutulmalıdır.  Büyüme devresinde kompoze gübre verilmeli, çiçek oluşumu devresinde potasyumlu gübre takviyesi yapılmalı, ancak fazla azotlu gübreden kaçınılmalıdır.  Sıca ğ ı sever bu nedenle mayıs sonu haziran başı çiçek açar.

8

9 ÜRET İ M TEKN İĞİ ÜRET İ M TEKN İĞİ Tohumla ve çelikle üretilir.Tohumlar Şubat ayında sıcak yastıklara ekilir ve tüm yaz çiçek açacak fidanlar verir. Tohumdan çiçeklenmeye kadar 9 – 13 hafta geçmektedir.

10 PEYZAJDA KULLANIMI PEYZAJDA KULLANIMI Çiçek bahçelerinde tek olarak kullanılabildikleri gibi di ğ er çiçeklerle birlikte gruplar halinde de kullanılabilir. Balkon ve teraslarda da çok kullanılır.Bahçe ve bordürlere ekilebilen yaz boyu güzel bir görünüm sa ğ layan bir çiçek çeşididir.

11

12 Çiçek sevenlerin aradı ğ ı bir türdür ılıman ve nemli topraklarda enfes bir fiziki görünüm sa ğ lar. Ülkemizde kullanılmamakla birlikte başka ülkelerde boylu çeşitleri kesme çiçek olarak kullanılmaktadır.

13 Ageratum houstonianum Ageratum houstonianum

14 Ageratum houstonianum “Purple Fieldes” Ageratum houstonianum “Purple Fieldes”

15 Ageratum houstonianum”Swing Pink” Ageratum houstonianum”Swing Pink”

16 Ageratum blue danube Ageratum blue danube


"AGERATUM. FAM İ LYA Asteraceae BOTAN İ K İ SM İ Ageratum houstoanianum TÜRKÇE İ SM İ Vapur Dumanı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları