Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

END3061 SİSTEM ANALİZİ VE MÜHENDİSLİĞİ DURUM TANIMINDA KULLANILABİLECEK BAZI ARAÇLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "END3061 SİSTEM ANALİZİ VE MÜHENDİSLİĞİ DURUM TANIMINDA KULLANILABİLECEK BAZI ARAÇLAR."— Sunum transkripti:

1 END3061 SİSTEM ANALİZİ VE MÜHENDİSLİĞİ DURUM TANIMINDA KULLANILABİLECEK BAZI ARAÇLAR

2 Durumun Tanımında Kullanılabilecek Bazı Araçlar  Beyin fırtınası  Veri analizi  Neden sonuç analizi (Balık kılçığı diyagramı)  Pareto analizi

3 Beyin Fırtınası  Yeni fikirler oluşturmak üzere, düşüncelere engel koymaksızın, önceden belirlenmiş kurallar dahilinde yapılan fikir yaratma yöntemi  Kullanım alanları: Yeni ürün geliştirilmesi: Yeni ürünlerin yaratılması veya varolanların geliştirilmesi için. Yeni ürün geliştirilmesi: Yeni ürünlerin yaratılması veya varolanların geliştirilmesi için. Reklamcılık: Ürün kampanyası geliştirmek için. Reklamcılık: Ürün kampanyası geliştirmek için. Problem çözmek: Temel nedenler, alternatif çözümler, etki analizi. Problem çözmek: Temel nedenler, alternatif çözümler, etki analizi. Üretim yönetimi: İşin ve üretim aşamalarının geliştirilmesi. Üretim yönetimi: İşin ve üretim aşamalarının geliştirilmesi. Proje yönetimi: Müşteri isteklerinin belirlenmesi, risklerin saptanması, kaynakların, görevlerin, yapılabilir olanların, sorumlulukların ve sorunların belirlenmesi. Proje yönetimi: Müşteri isteklerinin belirlenmesi, risklerin saptanması, kaynakların, görevlerin, yapılabilir olanların, sorumlulukların ve sorunların belirlenmesi. Takım oluşturma: Katılımcıları düşünmeye teşvik ederek fikirlerin paylaşılması ve tartışılması. Takım oluşturma: Katılımcıları düşünmeye teşvik ederek fikirlerin paylaşılması ve tartışılması.

4 Beyin Fırtınası Süreci  Yeterli büyüklükte, herkesin oturabildiği bir toplantı odasının seçilmesi.  Dikkati dağıtacak araç gereçlerin kaldırılması.  Tahta, projektör cihazı, tepegöz gibi görsel desteklerin sağlanması.  Konuyla ilgili kişilerin çağırılması.  Toplantıdan önce bilgi verilmesi.  Tartışılacak konu başlığının (genellikle soru biçiminde) herkesin görebileceği bir yere yazılması  Herkesin fikrini bir kağıda yazması veya sözlü olarak bildirmesi.  İletilen görüşlerin tahtaya yazılması.  Toplantıyı yöneten kişinin herkesin fikrini belirtmesini, saçma veya komik gözükse de tüm fikirlerin açığa çıkmasını sağlaması.  Belli bir süre sonunda fikir yaratma sürecine son verilip fikirlerin konularına ve ana sorun ile ilişkilerine göre sınıflandırılması.  Ana konu ve ilgili sorunları ile ilgili fikirlerin aşamalı olarak tartışılması.  Listenin tekrar gözden geçirilmesi ve herkesin listeyi anlamasının sağlanması.

5 Balık Kılçığı (Neden-Sonuç) Diyagramı (Ishikawa Diyagramı)

6 Balık Kılçığı Diyagramının Çizilmesi  Sorun ifadesinin balığın baş kısmına yazılması  Temel nedenlerin ana kılçıklar üzerine yazılması  Olası ana nedenler: Süreçler, makineler, malzemeler, ölçümler, insanlar, çevre Süreçler, makineler, malzemeler, ölçümler, insanlar, çevre  Anlamlı olduğu sürece yukarıdaki adımların tekrar edilmesi  En olası ana nedenle başlayıp, her neden için beş kez “niçin?” sorusunun sorulması  Ortaya çıkan nedenlerin önem düzeylerinin Pareto veya serpilme diyagramı ile doğrulanması)

7 Pareto Diyagramı (80/20 Kuralı)


"END3061 SİSTEM ANALİZİ VE MÜHENDİSLİĞİ DURUM TANIMINDA KULLANILABİLECEK BAZI ARAÇLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları