Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

(1) (Windows) Bilgisayarın Çalışma Ortamını Değiştirmek (1)  Her program için “Başlat” veya “Programlar” menüsüne bir komut eklenebilir.  Az kullanılan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "(1) (Windows) Bilgisayarın Çalışma Ortamını Değiştirmek (1)  Her program için “Başlat” veya “Programlar” menüsüne bir komut eklenebilir.  Az kullanılan."— Sunum transkripti:

1 (1) (Windows) Bilgisayarın Çalışma Ortamını Değiştirmek (1)  Her program için “Başlat” veya “Programlar” menüsüne bir komut eklenebilir.  Az kullanılan ögeler menüden kaldırılabilir.  Kısayollar yaratılabilir.  Kısayollar yeniden adlandırılabilir.

2 (2) Bilgisayarın Çalışma Ortamını Değiştirmek (2) “Başlat” menüsündeki özel ögeler “Programlar” menüsündeki özel ögeler

3 (3) Kısa Yollar Eklemek Çok kullandığınız bir öğeyi masa üstüne alabilirsiniz. hesap makinesi masa üstünde

4 (4) WİN Ortamını Ayarlamak  Tarih ve Saat ayarlaması,  Ekranın görüntü ve renk değişimi,  Fareyi özelleştirme,  Başlangıç klasörüne kısayoluna alacağınız dosyayı bulma gibi işlemleri yapabilirsiniz.

5 (5) WORDPAD’in Kullanımı (1) Win’de profesyonel olmayan programlar da vardır. Hesap makinesi, not defteri, wordpad ve paint gibi. WORDPAD basit bir sözcük işlemci programıdır. Wordpad ile metin belgeleri oluşturma, kaydetme, biçimlendirme, yazdırma gibi işlemler yapılabilir.

6 (6) WORDPAD’in Kullanımı (2) Başlık çubuğu Menü çubuğu Araç Çubuğu Biçimlendirme çubuğu Cetvel Durum çubuğu

7 (7) Araç Çubuğunu Tanıma Yeni dosya açma Var olan dosyayı açma Kaydet (Diskete) Metni yazdırma (Yazıcıda) Baskı ön izleme Bul Kes Kopyala Yapıştır Geri al Tarih/saat

8 (8) Neler Yapabilirsiniz?  Yazdığınız metni kaydedebilir,  Metnin üzerinde değişiklik yapabilir,  Varolan metninize yeni bir metin ekleyebilir.  Metni silebilir,  İstediğiniz değişiklikleri ve sayfa düzenlemesi yapabilir ve yazdırabilirsiniz.

9 (9) PAİNT Painti kullanarak resimler, logolar, haritalar veya sim- geler çizebilirsiniz. Başlık çubuğu Menü çubuğu Araç kutusu Renk kutusu

10 (10) Araç Kutusu ve Paint’te neler yapılabilir?  Çizim boyutunu belirleme,  Çizdiklerinizi seçme,  Kopyalama,  Yapıştırma,  Kaydetme,  Metin ekleme  Renk değiştirme gibi işlemler yapılabilir.

11 (11) Windows Tabanlı Programları Kullanmak WİN Donatıları  Masa üstü  Telekomünikasyon  Faks  Çoklu ortam  Sistem  Oyun

12 (12) Windows Tabanlı Programları Bulmak ve Çalışmak  Bilgisayarım ve  Bul komutu ile program başlatmak,  Birden çok programla çalışmak,  Farklı programlar arasında bilgi paylaşmak, gibi işlemleri yapabilirsiniz.

13 (13) MS-DOS Tabanlı Programları Kullanma  MS-DOS tabanlı Edit programını kullanabilir.  MS-DOS ve WİN programları arasında geçiş yapabilirsiniz.

14 (14) Bilgisayarım Simgesinin Kullanımı Dosyaların Yönetimi  Bilgisayarım içerisinde; Program ve bilgisayarınıza bağlı aygıt simgeleri yer alır.  Bir simgeye tıkladığınızda klasörleri ve dosyaları barındırdıklarını görürsünüz.  Klasörler bilgileri etkin olarak düzenlemeyi sağlar.

15 (15) Pencere İzleme Seçenekleri Pencere içindeki nesneleri;  Simge veya liste halinde ya da,  Dosya türü, boyut, tarih gibi ayrıntılı bilgileri ile görebilirsiniz.

16 (16) Araç Çubuğundaki Simgeleri Tanıma

17 (17) Yeni Bir Klasör Oluşturma  Bir klasör, elle hazırladığınız bir klasör gibidir.  Klasörler, programlarınızı ve ilgili verilerinizi düzenler.

18 (18) Disket Biçimlendirme  Yeni bir disketin biçimlendirilmesi gerekir.  Biçimlendirme, bir disketin, üzerine bilgi kaydedilmesi için hazır hale getirilmesidir.

19 (19) Bilgisayarımı Kullanarak  Dosyalarınızın kopyalanma ya da  Taşınma işlemini yapabilirsiniz.

20 (20) Windows Gezgini’nin Kullanımı (1)  Klasörlerinizde bulunan dosya ve programlarınızı izlemenize olanak verir.  Sürücü ve klasör içerikleri görülebilir.  Klasörler oluşturulur veya silinir.  Yeniden adlandırmalar yapılır.

21 (21) Windows Gezgini’nin Kullanımı (2)  Dosyalar kopyalanabilir, taşınabilir.  Geri al komutu ile son yapılan dosya yönetimi işi geri alınabilir.  Yeri hatırlanmayan bir dosya bulunabilir.  Hızlı bakış ile bir dosya izlenebilir.


"(1) (Windows) Bilgisayarın Çalışma Ortamını Değiştirmek (1)  Her program için “Başlat” veya “Programlar” menüsüne bir komut eklenebilir.  Az kullanılan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları