Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

UZM. PSİKOLOG AYŞE KALKAN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "UZM. PSİKOLOG AYŞE KALKAN"— Sunum transkripti:

1 UZM. PSİKOLOG AYŞE KALKAN
STRESLE BAŞA ÇIKMA UZM. PSİKOLOG AYŞE KALKAN

2 STRESLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ
Bedenle İlgili Teknikler Zihinsel Teknikler Davranışçı Teknikler

3 1. Bedenle İlgili Teknikler
a. Solunum Kontrolü b. Biofeedback(biyo-geri bildirim) c. Otojenik Gevşeme d. Progressif Gevşeme e. Fizik Egzersizleri f. Yoga g. Meditasyon h. Beslenme İ. Dua

4 2. Zihinsel Teknikler a. Makul Olmayan İnançlar b. Zihinsel Düzenleme Tekniği

5 3. Davranışçı Teknikler a. Zaman Düzenlemesi
b. A Tipi Davranış Biçiminin Değiştirilmesi c. Sağlıklı iletişim becerilerinin kazanılması d. Sağlıklı beslenme

6 1. Bedenle İlgili Teknikler
a) Solunum Kontrolü: Doğru ve derin bir sekilde nefes almayı öğrenmek stresle mücadele yolunda atılan önemli bir adımdır. b) Biofeedback(biyolojik geri bildirim): Biofeedback, insanın normal ve normal dısı olan ve kendisinin farkında olmadığı fizyolojik tepkilerinin bir araç yardımı ile farkına vardırılmaya çalışılan bir yöntemdir.

7 c) Otojenik Gevşeme Otonom sinir sistemi üzerinden bedeni kontrollü olarak gevşetme, kişinin ruhunu, psikolojisini rahatlatma metodudur. Bu tekniği kişi kendi-kendine 15 dakika süren periyotlarla sabah, öğle ve akşam vakitlerinde yatarak veya oturarak uygulayabilir. Gözler kapanır ve eğitimin belli başlı telkinleri ile çalışılır. Yaklaşık 2 – 6 haftalık bir çalışma sonrası kısa bir süre içerisinde stresli bir konumdan, sakin, rahat ve huzurlu bir konuma gelebilme becerisi kazandırır. ÖR; 1- Eller, ayaklar ve gövde ağır 2- Eller, ayaklar ve gövde sıcak, 3- Kalp atışları sakin,düzenli, 4- Nefes derin ve rahat(huzur verici ve yoğun), 5- Karın hafif sıcak, 6- Alın serindir.

8 d) Progressif Gevşeme Progresif gevşeme, günlük gerginliklerin farkına varılmasını sağlar. Gerginlik kendisini sırt ve bel ağrısı, kas spazmı, kilitlenmiş bir çene, kalkık omuzlar veya sürekli bir baş ağrısı şeklinde gösteriyorsa en iyi gelecek uygulama progressif gevşeme tekniğidir. Progresif gevşeme vücuttaki bir kas grubunun aynı anda önce gerilmesi daha sonra gevşetilmesi ile gerçekleştirilir. Kas grupları birkaç farklı biçimde ayrılabilir ancak en yaygın yöntemde şu gruplama kullanılır: 1. Eller ve kollar 2. Baş, boyun ve omuzlar 3. Göğüs, mide ve sırt dahil üst gövde 4. Uyluklar, kalça, bacaklar ve ayak

9 e) Fizik Egzersiz Kişinin doğru egzersizi seçerek her gün kendi bedenini dinlemeye rahatlatmaya, gerginliğini azaltmaya yönelik uygulamaları yapmasıdır.

10 f) Yoga Yoga beden ile zihin arasında uyum sağlayan yumuşak bir egzersiz biçimidir. Yoga, birleşme, tek olma demektir. Kendi kendine bir bir sağlık bakımı ve manevi bir gelişme tekniğidir. Hindistan’da yoga 2000 yıldan beri uygulanmaktadır.

11 g) Meditasyon: Meditasyon beyni genel bir dalgalanmaya bırakmaktır. Meditasyon sırasında kişi edilgendir. Beyni duyumlara en üst düzeyde açıktır. Meditasyonun amacı zihni sakinleştirmektir. Zihnin ne söylediği dinlenirse, neyin yanlış, neyin doğru olduğu ortaya çıkacaktır.

12 h. Beslenme: B vitamini eksikliği kaygı, depresyon, uykusuzluk kas zayıflığı gibi sonuçlara neden olduğu ifade edilmektedir. Aşırı şeker alımının vitamin ve minerallerden yoksun olması gibi olumsuz etkileri vardır. Çay kahvenin de aşırı tüketilmesi de kalp basıncını olumsuz etkiler. Sigara ve alkolün de olumsuz etkileri belirtilmektedir. İ. Dua:

13 2. Zihinsel Teknikler a) Makul Olmayan İnançlar:
İçten kaynaklanan stres, kişinin olayları değerlendirme ve hayata bakış biçiminin sonucudur. Birçok kişi tarafından paylaşılan bazı inançlar bireylerde stres kaynağı olmaktadırlar. Örnek; * Acı çekmemeniz gerekir. Çünkü sizin hakkınız iyi bir hayattır. * Mükemmel bir aşk, mükemmel bir ilişki vardır. * Eğer insanlar sizi onaylamıyorsa bu mutlaka sizin hatalı veya kötü olduğunuzu gösterir.

14 b. Zihinsel Düzenleme Tekniği:
Pek çoğumuz, hayatımızdaki diğer insanların ve olayların, duygu ve düşüncelerimizi belirlediğini kabul ederiz. Bu sebeple bizi gerginliğe iten ve duygusal açıdan sıkıntı veren dışımızdaki olay ve kişileri suçlarız. Bunu yaparken de stres yol açan bir öğeyi gözden kaçırırız. Bu önemli öğe hayatımızdaki olayları değerlendirme ve yorumlama biçimidir.

15 3. Davranışçı Teknikler a. Zaman Düzenlemesi:
b. Sağlıklı iletişim becerilerinin kazanılması Sağlıklı iletişim kuramayan ve kendini ifade edemeyen bireyler büyük bir stres içine girerler. c. A Tipi Davranış Biçiminin Değiştirilmesi A tipi davranış insana stres yaşatan bir davranış biçimidir.

16 1. Yaşadığınız duyguyu fark edin 2. Duygunun nedenini anlayın
KENDİNİZİ KÖTÜ HİSSETTİĞİNİZDE 1. Yaşadığınız duyguyu fark edin Ne hissediyorum? Ör: öfke, üzüntü, korku, kırgınlık, yorgunluk, tedirginlik 2. Duygunun nedenini anlayın Ne oldu da bu duyguyu hissediyorum? Biri bir şey söyledi. Borcumu ödeyemiyorum, haksızlığa uğradım… 3. Çözüm yolu geliştirin Bu durumda ne yapabilirim? Üzüntü, korku, öfke ya da tedirginliği gidermek için neler yapabilirsiniz? Olumsuz duygulara neden olan durumları ortadan kaldırmak için neler yapabilirsiniz?

17 KİŞİSEL STRES YÖNETİMİ
Doktorunuz Yasaklamadıysa Haftada 3-5 K ez Yarım Saatlik Fizik Egzersiz Yapın Gevşeme Tekniklerini Öğrenin Kafeinli içecekleri azaltın Beslenmenizi Gözden Geçirin Hoşgörülü Olun Zaman Yönetmeyi Öğrenin Eğlenmeyi İhmal Etmeyin Günde bir kez olsun sizi rahatlatan bir şey yapmayı deneyin. Müzik dinlemek, kısa bir yürüyüş, işinizle ilgili olmayan bir kitap okumak seçenekler arasında. Sizi rahatlatan, sakinleştiren, toparlayan veya güldüren bir şey yapın.

18 Gülümseyin, Gülün, Konuşmalarınızda Esprilere Yer Verin
Şükretmeyi ve Dua Etmeyi Bilin Kendi Kendinizle Konuşurken Güzel Şeyler Söyleyin Her şeyi Basitçe Ortaya Koymaya ve Anlamaya Çalışın Kişisel Amaçlar Belirleyin Yeterli Miktarda Uyuyun. Ne Fazla, Ne Az Affedici Olun. Merhametsizlik ve Haset Tükenmenize Yol Açar Ümitli Olun. Ümit Bir Kas Gibidir, Geliştirilebilir

19 Öğle yemeğini atlamayın ve yemeğinizi masanızdaki beş dakikalık bir sandviçle geçiştirmeyin.
Çalışma gününün ortasında ara vermek, zihinsel ve fiziksel olarak işten uzaklaşmanız için size iyi gelecektir. Yemeklerinizi de hissederek yiyin. Fazla şeker ruh halinde dengesizliklere neden olur ve sağlıklı olmayan gıdalara olan isteği tetikler. Yeterli uykuyu aldığınızdan emin olun. Kendinize, beraber çalıştığınız insanlara ya da ailenize üzerinizdeki stresin çok fazla olduğunu söylemekten kaçınmayın. Çok fazla stresi kaldırabiliyor gibi görünmenizle başarılı olmanız arasında bir bağlantı yoktur..

20 Stres bulaşıcıdır bu yüzden beraber çalıştığınız insanların stresinin size bulaşmamasına özen gösterin

21 Yoğun kaygılar, gerginlik, kötümserlik… Nereye kadar
Yoğun kaygılar, gerginlik, kötümserlik… Nereye kadar? Tatmin edici bir yaşam sürmenizin önündeki en büyük engellerden olan, pek çok fiziksel ve ruhsal rahatsızlığı beraberinde getiren stres, kaderiniz değil.

22 Tazelenin Gerginliği atmayı sağlayan spor, fit bir bedene kavuşmanın da en etkili yolu. Egzersizden sonra lavanta, çam, menekşe gibi çiçek yağlarıyla masaj yaptırmak veya bu yağları banyo suyuna karıştırmak gevşemenize yardımcı olur.

23 Beslenme Uyku: Muhteşem İkili
İş arasında atıştırdığınız o bol kalorili ve katkılı gıdalar, bedeninizi fazlasıyla yoruyor ve sağlıksızlaştırıyor. Yağlı bir burger yerine hafif bir salata yemek, vücudunuza ihtiyacı olan vitaminleri kazandırır ve ağırlık hissi yaratmaz. Geceleri erken yatarak veya hafta sonları doyurucu bir uyku çekerek bedeninizi dinlendirin. Uykusuz kaldığınızda, sabahları içeceğiniz yeşil çay, papatya veya adaçayı gerginliğinizi atmanıza yardımcı olur.

24 Keyif Verici Uğraşlar Yapmaktan hoşlandığınız bir şeye gömülmek, sizi zihnen ve bedenen rahatlatır, yaşama sevincinizi perçinler. Örgü örmek, yazı yazmak, yüzmek, bahçeyle uğraşmak… Hobiniz ne olursa olsun, yorucu bir günden sonra kafanızı boşaltmanızı ve ertesi güne sakin, enerjik başlamanızı sağlar.

25 Rahatlatıcı Bir Atmosfer
Evinizin dekorunda açık renkleri, enerjinize uygun taşları ve kokuları tercih etmek ruhunuzu tazeler. Evinizde oluşturacağınız dinlendirici bir atmosfer, strese karşı en önemli silahlarınızdan biri olacaktır.

26 Sonuç Stres oluşumunda birçok çevresel faktör, rol oynamakta ve stresi meydana getiren ortam oluşturmaktadır. Stresle etkili bir biçimde başa çıkılması gerekir. Stresle başa çıkmada herkes için iyi olan ortak bir çözüm yolu yoktur. Her insanın zayıf noktası, devamlı olarak strese maruz kaldığı zaman açık veren zayıf bir yönü vardır. Bundan dolayı, kişi kendi kişilik ve yaşam tarzına uygun olan yöntemleri bulup denemelidir. Bir başka deyişle birey stresinin yönetimini ele almalıdır

27 YA ŞAMINIZDA Kİ STRESE DUR DEYİN ,
STRES YAŞAMINIZA DUR DEM E D E N ! ! ! !

28 TEŞEKKÜRLER


"UZM. PSİKOLOG AYŞE KALKAN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları