Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BAĞIMLILIK AİLE EĞİTİMİ BAĞIMLILIK AİLE EĞİTİMİ. Madde Kullanımıyla İlgili Ne Düşünüyorsunuz? Bağımlılık.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BAĞIMLILIK AİLE EĞİTİMİ BAĞIMLILIK AİLE EĞİTİMİ. Madde Kullanımıyla İlgili Ne Düşünüyorsunuz? Bağımlılık."— Sunum transkripti:

1 BAĞIMLILIK AİLE EĞİTİMİ BAĞIMLILIK AİLE EĞİTİMİ

2 Madde Kullanımıyla İlgili Ne Düşünüyorsunuz? Bağımlılık

3 BağımlılıkNedir?

4 Bağımlılık Kişinin madde kullanımını kontrol edememesi Kişinin madde kullanımını kontrol edememesi Kullanmadığı zamanlar Kullanmadığı zamanlar -huzursuzluk -huzursuzluk -uykusuzluk -uykusuzluk -sinirlilik gibi belirtiler yaşaması -sinirlilik gibi belirtiler yaşaması Giderek kullandığı madde miktarını arttırması Giderek kullandığı madde miktarını arttırması Aile, iş ve sosyal ilişkilerinin bozulması Aile, iş ve sosyal ilişkilerinin bozulması Zarar görmesine rağmen madde kullanmaya devam etmesi Zarar görmesine rağmen madde kullanmaya devam etmesi

5 Bağımlılık bir hastalıktır.

6 Bağımlılık Nasıl Oluşur?

7 Bağımlılık Döngüsü Teklif etme Teklif etme Belki kullanabilirim Belki kullanabilirim Korku ve merak Korku ve merak Bir kereden bir şey olmaz Bir kereden bir şey olmaz Bir daha asla Bir daha asla Ben bağımlı olmam Ben bağımlı olmam İstersem bırakırım İstersem bırakırım Bu meret bırakılmaz ki Bu meret bırakılmaz ki Bırakmak zorundayım Bırakmak zorundayım Bıraktım, bir daha başlamam Bıraktım, bir daha başlamam Artık bırakacağım Artık bırakacağım

8 Bağımlılık Döngüsü "Belki kullanabilirim" "Korku ve merak" "Korku ve merak" "Bir kereden bir şey olmaz" "Bıraktım, bir daha başlamam" "Bir daha asla" "Artık bırakacağım" "Bir daha asla" "Artık bırakacağım" "Ben bağımlı olmam" "Bırakmak zorundayım" "Ben bağımlı olmam" "Bırakmak zorundayım" "İstersem bırakırım" "Bu meret bırakılmaz ki! "

9 Bağımlılık Yaşam boyu sürer.

10 Bağımlılıkla ilgili gerçekler Bağımlılık tedavi edilebilir bir hastalıktır Bağımlılık tedavi edilebilir bir hastalıktır Sabırlı ol, kolay yorulma Sabırlı ol, kolay yorulma En az zararla atlat En az zararla atlat Madde kullanmadığı zamanlar ödüllendir Madde kullanmadığı zamanlar ödüllendir Sen de değiş Sen de değiş Ona sorumluluk duygusu ver Ona sorumluluk duygusu ver İyi ilişki kur İyi ilişki kur Onun maddeyi bırakmayı istemesini sağla Onun maddeyi bırakmayı istemesini sağla

11 Bağımlılık Tedavi edilebilir.

12 Bağımlılık Tedavide ilk adım Tedavide ilk adım ilişki kurmak ilişki kurmak

13 Nasıl Yaklaşmak Gerek? dinleyin dinleyin sizden farklı düşünebileceğini unutmayın sizden farklı düşünebileceğini unutmayın yargılamayın, korkutmayın, suçlamayın yargılamayın, korkutmayın, suçlamayın her zaman destek olun her zaman destek olun soğukkanlı olun soğukkanlı olun

14 Nasıl Yaklaşmak Gerek? kendinizi suçlamayın kendinizi suçlamayın yorum yapmayın yorum yapmayın hemen tepki vermeyin hemen tepki vermeyin tuzaklarına düşmeyin tuzaklarına düşmeyin Çocuk madde etkisindeyken onunla konuşmayın Çocuk madde etkisindeyken onunla konuşmayın

15 Bağımlılık Bir kişi maddeyi Bir kişi maddeyi ne zaman bırakır?

16 Bağımlılık Kendisi istediği zaman !

17 Sık Sorulan Sorulara Cevaplar Yalnız iradesiz kişiler mi bağımlı olur? Yalnız iradesiz kişiler mi bağımlı olur?  Bağımlılığın irade ile ilgisi yoktur.  Hiç kimse bağımlıyım diye yola çıkmaz.

18 Sık Sorulan Sorulara Cevaplar Bağımlılar iyileşebilir mi? Bağımlılar iyileşebilir mi?  Bağımlılık tam olarak iyileşmez ama düzelir.  Bağımlılık yaşam boyu süren bir hastalıktır.

19 Sık Sorulan Sorulara Cevaplar Uyuşturucu herkesi aynı mı etkiler? Uyuşturucu herkesi aynı mı etkiler?  Uyuşturucu herkesi farklı etkiler.  Etkilerin ortaya çıkış süresi ve yoğunluğu bireyler arasında farklılık gösterir. bireyler arasında farklılık gösterir.

20 Sık Sorulan Sorulara Cevaplar Bir kere denemekle ya da ara sıra kullanmakla bağımlı olunur mu? Bir kere denemekle ya da ara sıra kullanmakla bağımlı olunur mu?  Bir kere ya da arasıra denemekle bağımlı olunur. olunur.  Bağımlılığın ilk adımı bir kere kullanmaktır.

21 Sık Sorulan Sorulara Cevaplar Ottur zararı yok mudur? Ottur zararı yok mudur?  Esrar da bağımlılık yapar.

22 Sık Sorulan Sorulara Cevaplar Maddeler hakkında konuşmak kullanıma neden olur mu? Maddeler hakkında konuşmak kullanıma neden olur mu?  Maddeler hakkında konuşmak, kullanıma neden olmaz. neden olmaz.  Çocukların bakış açınızı öğrenmelerini ve doğru bilgilenmelerini sağlar. ve doğru bilgilenmelerini sağlar.

23 Sık Sorulan Sorulara Cevaplar Kimler bağımlı olur? Kimler bağımlı olur?  Herkes bağımlı olabilir.

24 Sonuç olarak Bağımlı olan ergene yaklaşırken onu yargılamayın. Ne onu ne de kendinizi suçlamayın. Anlattıklarını dinleyin. Madde etkisinde ise onunla konuşmayın, konuşma tartışmaya dönüşebilir, madde etkisinin geçmesini bekleyin. Bağımlılık iyileşmez düzelir. Bağımlılık bir hastalıktır ve bu ömür boyu sürebilir.

25 Sizin amacınız onun bunu en az zararla atlatmasına yardımcı olmaktır. Bunun için sabırlı olmak gerekmektedir. Bırakma aşamasında ergenin her adımda yanında olduğunu hissettirin. Bağımlı olmak irade ile ilgili bir durum değildir. Bu bir iradesizlik belirtisi değildir. Herkes bağımlı olabilir, bunun bir sınırlaması yoktur. Uyuşturucu maddelerin etkisi bireyden bireye, maddeden maddeye farklılık gösterir. Uyuşturucu maddeden bahsetmek çocukları özendirmez aksine yanlış bilgi edinmelerini önler.

26


"BAĞIMLILIK AİLE EĞİTİMİ BAĞIMLILIK AİLE EĞİTİMİ. Madde Kullanımıyla İlgili Ne Düşünüyorsunuz? Bağımlılık." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları