Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZELİHA ÖZEN PSİKOLOJİK DANIŞMAN. Çocuk dediğin, uslu oturur. Çocuk dediğin, her lafa karışmaz. Çocuk dediğin, yeni icatlar çıkarmaz. Çocuk dediğin,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZELİHA ÖZEN PSİKOLOJİK DANIŞMAN. Çocuk dediğin, uslu oturur. Çocuk dediğin, her lafa karışmaz. Çocuk dediğin, yeni icatlar çıkarmaz. Çocuk dediğin,"— Sunum transkripti:

1 ZELİHA ÖZEN PSİKOLOJİK DANIŞMAN

2

3 Çocuk dediğin, uslu oturur. Çocuk dediğin, her lafa karışmaz. Çocuk dediğin, yeni icatlar çıkarmaz. Çocuk dediğin, büyükleri üzmez Çocuk dediğin, insanın kafasını şişirmez. Çocuk dediğin, büyüklerin sözünü dinler. Çocuk dediğin, yapma deyince yapmaz. Çocuk dediğin, çok soru sormaz

4 *Ç*Ç ocukların kişiliklerini besleyen, *G*G üçlendiren, *Ş*Ş ekillendiren EN BÜYÜK FAKTÖRDÜR.

5

6 Çocuğunuzu sürekli başkalarıyla kıyaslıyorsanızSevginizi esirgeyip, iletişiminizi kesiyorsanızYaşının üzerinde olgunluk bekliyorsanız Ceza vererek ne pahasına olursa olsun sizin istediğiniz davranışı göstermesini istiyorsanız Kurallara sıkı sıkı uymasını istiyorsanızTehdit ediyor yada fiziki şiddet gösteriyorsanızBaskıcı ve otoriter bir anne-babasınız demektir.

7

8

9 Çocuğunuzun olumsuz ve uygun olmayan davranışlarına «biz de çocuktuk, olur böyle şeyler» diyorsanız, Ailede tek söz sahibi çocuğunuzsa, Kurallara uymasını beklemiyorsanız, Ona sonsuz özgürlük tanıyorsanız, Sürekli sevgi gösterisi içinde büyütüyorsanız, Çocuğunuzun yerli yersiz bütün isteklerini kabul ediyorsanız Çocuğunuza sayısız haklar tanıyor ve çocuğunuzun davranışlarına sınır koymuyorsanız AŞIRI HOŞGÖRÜLÜ- TAVİZKÂR TUTUMLU BİRER ANNE- BABASINIZ.

10 Gururlu, kibirli, kendini beğenen kişilik özelliği sergilerler. Sabırsız, sorumsuz, bencil, çabuk darılan ve her an dilediğinin yapılmasını bekleyen çocuklar olurlar. Her istediğini ailesine yaptırmayı alışkanlık haline getirip bu tavrı arkadaşları ve çevresinden görmeyince uyum sağlamada güçlük çeker. Toplumda, okulda vb. yerlerdeki kuralları anlaması ve uyması zorlaşır. Başkalarının haklarına saygı duymazlar. Kendi istediğinin olması için mücadele verir ve çevreden dışlanırlar.

11 2,5 yaşındaki erkek çocuğu, kalabalık olan bir ailenin tek çocuğudur. Çocuğun her isteğine uyan dört teyzesi her gün ona pahalı oyuncaklar taşımaktadırlar. Bir keresinde teyzelerinden birinin plastik oyuncak getirdiğini gören çocuk oyuncağı alır ve camdan aşağıya atar. Atarken de «Bana öyle ucuz oyuncaklar getirmeyin!» der.

12

13 Aşırı koruyucu birer anne-babasınız demektir. Çocuğunuzu aşırı kontrol ediyor, ne yaptığını, ne yediğini, ne konuştuğunu sürekli kontrol ediyorsanız Çocuğunuzun hata yaparak doğruyu bulmasına müsaade etmiyorsanız Çocuğunuzu yedirirken yiyeceğinden fazla yemek veriyor, istemediği yemekleri zorla yediriyorsanız, çatal-kaşık kullanabilen çocuğunuza beş–altı yaşlarına gelse de elinizle yemek yediriyorsanız. Çocuğunuzu giydirirken sürekli giyinmesine ve soyunmasına yardım ediyorsanız

14 Toplumsal yaşama uyum sağlamada güçlük çekerler. Özgüven eksikliği yaşarlar. Kendilerini ifade etmede güçlük çekerler. Ailenin aşırı koruyucu yapısı, çocuğu bencil yapar. Daima dikkat çekmeye çalışır, çevresindeki kişilerin ona hizmet etmesini beklemeye başlar. Annenin kaygılı halini çocuk hisseder ve yeni durumlara (ör.: okula başlama) alışmada güçlük çekerler. Sorumluluk duyguları gelişmez. Yetişkinlik çağında bile ailelerine bağımlı bireyler haline gelirler.

15

16 Eşinizle, çocuğunuzun yanında, çocuk konusunda birbirinizi eleştiriyorsanız Eşinizin olumlu yaklaşımına sizin olumsuz tutumunuz oluyorsa yada taraflardan biri çocuğu kayırıyorsa Çocuğunuza söz dinletmek için önce yumuşak tonda konuşup, ardından sesinizi yükseltip çocuğunuzu dövüyorsanız sonra da diz çöküp özür diliyorsanız Tutarsız ve kararsız bir anne- babasınız!

17 Doğru kararlar alamaz, görüşlerini açıkça söyleyemez ve kendini hiçbir ortamda rahatça savunamaz. Nasıl davranacağını ailesinin ruhsal durumuna göre ayarlamaya çalışır. İsteklerini kabul ettirmek için sürekli anne-babayı dener. Çocukta iç çatışmalar, huzursuzluk ve öncelikle anne babaya daha sonra kendisine karşı güvensizlik oluşabilir.

18

19

20 Çocuklarınızı karşılık beklemeyerek seviyorsanız Çocuğunuzun bağımsız, farklı bir birey olduğunu kabul edip, düşüncelerini açıklamasına fırsat veriyorsanız Çocuğunuzu konuşmaya teşvik ediyorsanız Çocuğunuzu alacağı kararlar konusunda serbest bırakıyorsanız İdeal Demokratik Anne-Babasınız! Çocuğunuzun istek ve ihtiyaçlarını denge içerisinde karşılıyorsanız

21 Daha bağımsız ve dışa dönük bir birey olur. Yaratıcılık özellikleri gelişir. Daha mutlu, az kaygılı ve huzurlu olur. Çocuk sınırlar içerisinde özgürdür. Neyi, ne zaman ve ne şekilde yapacağını çok iyi bilir. Başkalarının fikirlerine saygı duyan bir birey olur. Toplumsal ve uyumlu bir birey olarak yetişir.

22 ? Kurallar Oluşturmak ? İsteklerinizi Net Olarak İfade Etmek ? İstediğiniz Şeyi İstediğiniz Anda Yapmalarını Sağlamak

23 Bütün aile üyelerinin görüşleriyle hazırlanır.Sayı olarak az, nitelik olarak önemli kurallardır.Bütün aile üyelerinin uyabileceği kurallardır.Belirlenen kurallar net bir şekilde ifade edilir, belirsiz ifadeler yoktur.Kurallar ihlal edildiğinde sonuçlarının neler olacağı bellidir.

24 KURALLAR Birbirinizin canını yakmak yok Ödevler yemekten önce yapılır. Ev işleri yatmadan önce yapılır. Küstahlık, sızlanmak ve dırdır etmek yok. SONUÇLARI Beş dakika mola, ardından özür dilenir. İncinen kişi adına bir ev işi/ödevi yapılır. Yemekten sonra bilgisayar hakkı kullanılamaz, evde kalıp ödev yapılır. O iş ertesi sabah okuldan önce yapılır. (Anne ya da baba sizi erkenden uyandırır) Hemen odaya gidilir, tartışma biter.

25 BELİRSİZ RİCA Lütfen odanı topla. Gitme vakti! Sen daha iyi bilirsin! Ayşe! Uslu dur. ÇOCUĞUN YORUMU Her şeyi dolaba kaldır. Gitmek için hazırlanmaya başlasan iyi olur. Yanlış bir şey yaptın. Merhaba, Ayşe! Seni izliyorum. NET RİCA Lütfen kitapları rafa, giysilerini dolaba ve oyuncaklarını kutuya kaldır. Lütfen ayakkabını ve paltonu giy ve arabaya bin. Makasımı almadan önce sormanı istiyorum. Ayşe, lütfen mutfağa gel. Yerine otur. Alçak sesle konuş.

26 İ STED İĞİ M İ Z İ YAPTIRAB İ LMEK İ Ç İ N KULLANDI Ğ IMIZ YANLI Ş YÖNTEMLER Dırdır etmek Dilemek / Ummak Rica Etmek / Yalvarma / Sızlanmak Rüşvet Boş Tehditler TaleplerHakaretlerDerslerBağırmak

27 DİREKT SÖYLEYİNBÜYÜKANNE KURALINI UYGULAYIN (____YAPTIKTAN SONRA ______ YAPABİLİRSİN.)İSTEKLERİNİZİ NET OLARAK İFADE EDİNTERCİHLER SUNUN (3-5 YAŞ İÇİN 2 TERCİH)KISA VE ÖZ KONUŞUNEŞYALARI KONUŞTURUN5-3-1-ŞİMDİ!YARDIMCI SORULAR SORUNKURALLARI KAĞIDA DÖKÜNMİZAHA BAŞVURUN (ŞARKI, ESPRİ VS)

28 Ceza nedir? Neden işe yaramaz? Disiplin nedir? Neden işe yarar?

29 Olumsuz davranışlarına son vermek için, Doğruyla yanlışı ayırt etmesini sağlamak için, Evde kimin patron olduğunu göstermek için, Öfkelendiğimiz ve başka ne yapacağımızı bilmediğimiz için

30 Ceza denince akla hemen sadece bedeni ceza (dayak) gelir. Oysa;

31  Çocuk konuşurken başka yöne bakmak  Dinlememek  Başarılarını görmezden gelmek  Eleştirmek  Tehdit etmek  Cevaplarının olumsuz olduğunu bildiğimiz soruları yöneltmek  Suçlamak  Aşağılamak  Çocuğun istenmeyen davranışlarını, olumlu davranışları olan çocuklarla karşılaştırmak  Yapabileceğinden fazlasını beklemek,  Soğuk ve ilgisiz davranmak. Gibi davranışlar da bedeni cezalar gibi çocuğa zarar vericidir. Bunlara "duygusal şiddet uygulamak" da denebilir.

32 Kendine güvensiz, ürkek, huzursuz, sık sık yanlış yaptığını düşünen, kendini önemsiz hisseden, konuşurken gözlerini kaçıran, iş yapmaktan keyif almayan, (belki de) saldırgan biri olur. Cezalandırılan yanlış davranış başlangıçta hemen ortadan kalktığından, yetişkinler cezanın uygun bir eğitim aracı olduğu izlenimine kapılırlar. Ceza geçici bir çözümdür. Aslında cezalarda biraz da intikam duygusu gizlidir. "Beni üzdü, ben de onu üzeyim" gibi. Ceza veren yetişkin çocukla ilişkilerini daha içinden çıkılmaz hale getirebilir. Bazen cezadan başka çare bulamayabiliriz. Böyle bir durumda anlamlı cezalar vermeliyiz ki bir işe yarasın.

33 Cezadan önce çocuğa; Niçin öyle yapılmaması gerektiği hatırlatılır. Böyle yapmaya devam ederse nasıl bir önlem alınacağı bildirilir. Bütün bunlara rağmen istenmeyen davranışı yenilerse, ceza mutlaka uygulanır. Ceza uygulanırken; Önce yanlış davranışın analizi yapılır «Bu davranış hangi durumlarda ortaya çıkıyor», «Öncesinde ne olmuştu» gibi Ceza belirlenir. Uygulanır.

34 Çocukların doğruyla yanlışı ayırt etmelerini sağlamanın ve çocuğun, onu mutlu bir yaşama götürecek önemli dersler öğrenmesine yardımcı olmanın pozitif yolları da vardır. Önemli olan, çocuğun olumsuz davranışlarına hazırlıklı olmak ve bu davranışlarla baş etme yöntemini belirlemektir.

35 Kurallar ve Beklentiler Kullanın Az Laf, Çok İş Mola Yöntemi Doğal Sonuçları Görmesine İzin Verin Sabırlı ve Tutarlı Olun, Pes Etmeyin!

36

37

38 Öpmeokşamasevme onunla oynama onunla birlikte gezme onaylandığının hissettirilmesi onun kabiliyetlerini ön plana çıkaracak program ve aktivitelere yönlendirme onun hoşuna gidecek iltifatlar söyleme vb...

39

40 Kötü çocuk ! Aptallık etme Sakarsın tembelsin Bebek gibi ağlama Dikkatsizsin Hiçbir zaman dinlemiyorsun

41 Bunu yapamıyorum Biraz daha zaman harcayıp tekrar dene. Ben sana güveniyorum. Ben matematiği hiç beceremiyorum Daha önce iyi notlar getirdin, yine yapabileceğinden eminim. Çok beceriksizim Yeni bir şey öğrenmek zordur. ilk denediğin zamanı hatırla. Ne kadar zordu ama şimdi harika yapıyorsun.

42


"ZELİHA ÖZEN PSİKOLOJİK DANIŞMAN. Çocuk dediğin, uslu oturur. Çocuk dediğin, her lafa karışmaz. Çocuk dediğin, yeni icatlar çıkarmaz. Çocuk dediğin," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları