Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mesleki ve Teknik Eğitim

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mesleki ve Teknik Eğitim"— Sunum transkripti:

1 Mesleki ve Teknik Eğitim
Hazırlayanlar: Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma Ekibi

2 Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma Ekibimiz
Geleceğimiz olan sizlere İlçemiz Meslek Liselerini TANITMA ve Meslek Liselerinde bulunan Alan ve Dalları ayrıntılarıyla anlatarak Mesleki ve Teknik Eğitimde YÖNELTME çalışmalarını İlçe Eylem Planı doğrultusunda yapılmaktadır.

3 Gençlik Geleceğimizdir. Bizim İçin Önemlisiniz.
Sizlere daha hızlı ulaşabilmek için; Okul Yöneticileriniz, Okul Rehber Öğretmenleriniz ve Sınıf Rehber Öğretmenleriniz ile bir araya geldik. İlçe Eylem Planı doğrultusunda Eğitim Öğretim Yılında Meslekî ve Teknik Eğitimde Tanıtım ve Yöneltme konusunda, sizler için neler yapmaları gerektiği ile ilgili bilgilendirildiler.

4 Öncelikli Hedefimiz; ORTAOKUL ve 8. sınıf öğrencileri ile ORTAÖĞRETİM 9. ve 10.sınıf öğrencilerinin veli ve öğretmenlerine ulaşarak Meslekî ve Teknik Eğitim veren okullarımızın içeriğini sizlere anlatmak.

5 HAYAL ET VE GÖRMEYE ÇALIŞ
Seni neyin geliştireceğini düşün ve onun peşinden koş. HAYAL ET VE GÖRMEYE ÇALIŞ

6 MESLEĞE İLK ADIM; LİSE TERCİHİ

7 8. Sınıf Sonrası Lise Eğitimine Yönelirken;
*İLGİ, İSTEK ve YETENEKLERİME uygun mu? *LİSE sonrası HEDEFLERİME uygun mu? *Benim MESLEK ALANIMA uygun mu? *Seçeceğim alanda BAŞARILI OLABİLECEKMİYİM?

8 Lise Seçimi Lise tercihi istenilen mesleğe karar vermek
açısından önemlidir. Liseden sonra sizler isterseniz üniversite sınavı ile akademik eğitiminize devam edebilir yada seçmeyi düşündüğünüz meslekle iş hayatına da atılabilirsiniz.

9 Lise Seçimi Lise çağı mesleki tercihlerin kesinleştiği hazırlık ve araştırma dönemidir. Birey kendisini tanıyarak özelliklerine uygun bir alanı seçerek mesleğini bu dönemde belirleyecektir.

10 Ortaokuldan Lise Eğitimine Geçiş Sistemi
8. sınıfta uygulanacak olan Ortaokuldan Ortaöğretime Geçiş TEOG TEMEL EĞİTİMDE ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI sadece 8. sınıflara uygulanacaktır.

11 Ortaokuldan Lise Eğitimine Geçiş Sistemi
Ortaöğretim kurumlarına (Lise) yerleştirme işlemleri. Öğrencilerin tercih başvuruları puan üstünlüğü esasına dayalı olarak önceden belirlenmiş kontenjanlara göre yapılacaktır. Spor Liseleri ve Güzel Sanatlar Liselerine ÖZEL YETENEK sınavı ile öğrenci alımı yapılacaktır.

12 Ortaokul 8. Sınıf Sonrası Lise Eğitimine Geçiş Sistemi
TEOG (TEMEL EĞİTİMDE ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI) FEN LİSESİ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ ANADOLU LİSESİ ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖZEL KURUMLAR ÖZEL FEN LİSESİ ÖZEL ANADOLU LİSELERİ ÖZEL YETENEK SINAVI GÜZEL SANATLAR LİSESİ SPOR LİSESİ

13 Ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışabilmesi,
Geleceğe güvenle bakabilmesi için; Siz gençlerimizin doğru yönlendirilmesi önemlidir. Kalkınma planlarında, Milli Eğitim Bakanlığı Şûralarında “Ortaöğretim kurumlarında Mesleki ve Teknik Eğitim ağırlıklı bir yapıya kavuşturulması kararları alınmaktadır.” Ortaöğretim çağ nüfusunun %65’inin Meslekî ve Teknik Ortaöğretimde, %35‘inin de Genel Ortaöğretimde öğrenim görmesi hedeflenmektedir.

14 İşgücü niteliğini yükseltmek,
tüm sektörlerde istihdam olanaklarını artırmak ve dünya ülkeleriyle rekabet gücünü arttırmak için, sizlere Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarını TANITARAK İLGİ, İSTEK ve YETENEKLERİNİZ doğrultusunda YÖNELTMEK zorundayız. Bu hedefe ulaşabilmek için; AKADEMİK BAŞARISI YÜKSEK OLAN GENÇLERİNDE Meslekî ve Teknik Eğitim veren kurumları tercih etmeleri önemlidir.

15 Mesleki ve Teknik Eğitim Resmi Ortaöğretim Kurumlarımız
Pursaklar Yahya Kemal ve Mehmet Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Pursaklar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Şehit Büyükelçi Daniş Tunalıgil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Pursaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Güzide Ülker Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

16 PURSAKLAR YAHYA KEMAL VE MEHMET SÖNMEZ
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ HEMŞİRE YARDIMCILIĞI (AML) EBE YARDIMCILIĞI (AML)

17

18 PURSAKLAR İMKB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI (ATL-EML) ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI (ATL-TL-EML) METAL TEKNOLOJİSİ ALANI (EML) MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI (EML)

19 19 19

20 ŞEHİT BÜYÜKELÇİ DANIŞ TUNALIGİL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI (ATL-TL-EML) ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI (TL-EML) MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI (TL-EML)

21

22 PURSAKLAR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI (ATL) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI (AKML-ATL-KML) GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ ALANI (KML) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI (KML)

23

24 GÜZİDE ÜLKER MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI BÜRO YÖNETİMİ VE SEKTETERLİK ALANI PAZARLAMA VE PERAKENDE ALANI

25

26 Meslek Liselerinden Yüksek Öğretim Geçiş Sistemi ve Sınavsız Geçiş Sistemi
Yüksek Öğretim Kurumu YÖK’ün 2010 Yılında ‘da aldığı karara göre, artık bütün adayların katsayıları ALAN İÇİ ise; 0.15’le, ALAN DIŞI ise; 0.12’’le çarpılacak. MESLEK LİSESİ MEZUNLARI ALANLARI DIŞINDA TERCİH ETTİKLERİ BÖLÜMLERE YÖNELDİKLERİNDE HERHANGİ BİR KAYIPLARI OLMAYACAKTIR.

27 Meslek Liselerinden Yüksek Öğretim Geçiş Sistemi ve Sınavsız Geçiş Sistemi
Meslekİ ve Teknİk Ortaöğretİm KurumlarIndan Mezun olan öğrencİler, İstedİklerİ takdİrde Bİtİrdİklerİ programIn devamI nİtelİğİnde olan meslek yüksekokulLARINA VEYA açIk Öğretİm Ön lİsans programlarIna sInavsIz olarak yerleştİrİlmektedİr.

28 İlçemizde Farklı Programlardan Eğitim Veren Özel Meslek Lisesi Ortaöğretim Kurumlarımız
Özel Nene Hatun Meslek Lisesi, (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı) Özel Nene Hatun Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Hemşirelik Alanı Özel İhtisas Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Acil Sağlık Hizmetleri Alanı, Hemşirelik Alanı Özel Avisena Anadolu Sağlık Meslek Lisesi,

29 Farklı Programlardan Eğitim Veren Resmi Ortaöğretim Kurumlarımız
Pursaklar Ayyıldız Anadolu Lisesi, Dede Korkut Anadolu Lisesi, Ankara Pursaklar Fen Lisesi, Pursaklar Anadolu İmam Hatip Lisesi Kocalar Anadolu İmam Hatip Lisesi

30 Siz Kendinizi Tanımalısınız!
Tüm geleceğinizi etkileyecek meslek seçiminde doğru karar vermeniz için; Kişisel özelliklerinizi, meslekleri, eğitim seçeneklerini tanımanız ve bilinçli tercih yapabilmeniz için; MESLEKİ YÖNLENDİRME İLE İLGİLİ BİLGİ SAHİBİ OLMANIZ GEREKİR.

31 Kendinize Şu Soruyu Hiç Sordunuz mu?
10 Yıl Sonra Nasıl Bir Yaşam İstiyorum? *Nasıl Bir İş? *Nasıl Bir İşyeri? *Nasıl Bir Ev? *Nasıl Bir Aile? *Nasıl Arkadaşlar? *Nasıl Bir Sosyal Yaşam? Vb.

32 Mesleğe Yönelmek İçin;
32

33 Mesleğe Yönelmek İçin;
Kendinizi ve Mesleğin özelliklerini tanımanız, kendi özellikleriniz ile mesleğin özellikleri arasındaki ortak noktaları araştırmanız geleceğiniz açısından önemlidir.

34 KENDİNİ TANIMA: Sağlığınız, Değerleriniz. Yetenekleriniz ve İlgileriniz
MESLEĞİN ÖZELLİKLERİNİ TANIMA: Öğrenim Biçimi ve Süresi, İşe Girme Olanakları, İşin Özelliği, Çalışma Ortamı, İşte İlerleme, Kazanç Durumu, Avantaj ve Dezavantajları.

35 Meslek Seçiminde Yapılan Önemli Yanlışlıklar
GRUP ARKADAŞLIKLARI, AİLE BİREYLERİNİN YANLIŞ YÖNLENDİRMESİ ve ÇEVRE’NİN etkisinde kalarak İLGİ, İSTEK ve YETENEKLERİNE uygun olmayan bir ORTAÖĞRETİM kurumunda BAŞARILISIZ OLACAĞI bir ALANI seçerek yanlış Mesleğe yönelebilmektedir.

36 Meslek Seçiminde Karar Kişiye Aittir.
Doğru karar verebilmek için; Bilimsel Programlardan, Uzman Kişilerden ve Çevremizde bulunan mesleklerinde deneyimli kişilerden yardım alınması yararlı olacaktır.

37 Meslek Tercihinde Yararlanılacak Kaynaklar;
Ankara MESBİL, Mesleki kuruluşlar, Meslek sahipleri, Üniversiteler, Okul Yöneticileri, Öğretmenler, Basın ve konuyla ilgili yayınlardan ve WEB sayfalarından bilgi edinebilirsiniz.

38

39

40 Adresinde WEB sayfası oluşturulmuştur.
Adresinde WEB sayfası oluşturulmuştur. Bu sayfadan tüm etkinlik çalışmalarına, konuyla ilgili tüm kaynaklara ulaşabilirsiniz.

41 Meslek Seçiminin Önemi
Hayatta mutlu olmanın, iyi bir kariyer elde etmenin ilk adımı; kendinize uygun bir meslek seçmenizdir. Kendine uygun meslek seçmiş olan kişilerin işlerini severek yaptığı,mesleğinde ilerlediği, mutlu ve verimli olarak yaşamlarını sürdürdüğü gözlemlenmektedir.

42 DOĞRU MESLEK SEÇİMİ MUTLU BİR GELECEĞİN TEMELİDİR
DOĞRU MESLEK SEÇİMİ MUTLU BİR GELECEĞİN TEMELİDİR. HERŞEY HIZLA GELİŞEN VE BÜYÜYEN GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN.

43 SON OLARAK DİYORUZKİ!!! İYİKİ VARSINIZ!!!
YARIN SİZLERLE DAHA GÜZEL OLACAK. TEŞEKKÜRLER


"Mesleki ve Teknik Eğitim" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları