Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İ SLAM D İ N İ N İ N SAKINMAMIZI İ STED İĞİ DAVRANI Ş LAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İ SLAM D İ N İ N İ N SAKINMAMIZI İ STED İĞİ DAVRANI Ş LAR."— Sunum transkripti:

1 İ SLAM D İ N İ N İ N SAKINMAMIZI İ STED İĞİ DAVRANI Ş LAR

2 Anne, Baba ve Büyüklere Saygısızlık Başkalarının Özel Hayatını Araştırmak Kötü Zanda Bulunmak YALAN SÖYLEMEK VE HİLE YAPMAK GIYBET VE İFTİRA KıskançlıkAlay EtmekHırsızlıkBüyüklenmek

3 YALAN SÖYLEMEK VE H İ LE YAPMAK Dinimiz kişiye ve topluma zararlı olan tutum ve davranışlara elbette izin vermez. Allah insanları yalandan kaçınmaya ve doğru olmaya çağırır. Nitekim Kuran’da şöyle buyrulmaktadır: ’’ Yalan sözden kaçının. ‘’ ’’ Emrolduğun gibi dosdoğru ol. ’’ Yüce Allah doğruluğu adaletle hükmetmeyi yalan ve hileden uzak durmayı herkesten istemektedir. Peygamberimizde doğruluğa sarılmayı emretmiştir. O doğruluğun iyiliğe, iyiliğin de cennete; yalanın kötülüğe, kötülüğün ise cennetten mahrum edeceğini söylemiştir.

4 GIYBET VE İ FT İ RA Gıybet bir kimsenin yüzüne karşı söylediğinde üzüleceği eksiklerini ve hatalarını arkasından konuşmaktır. Dinimizde başkalarının gıybetini yapmak kusurunu aramak yasaklanmıştır. Bu konuda yüce Allah Kuran’da şöyle buyurmaktadır: ’’ Bir birinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. ‘’ İftira ise kelime anlamıyla bir kimseyi yapmadığı bir kötülükle suçlamak demektir. İftira etmek ahlaksızlıktır.

5 HIRSIZLIK Hırsızlık sözlükte ’’ kendine ait olmayan bir şeyi çalıp kendine mal etme işi ’’diye tanıtılmaktadır. İslamiyet her ne şekilde olursa olsun bir kimsenin başkasına ait mala el uzatmasını yasaklamıştır. Bu bakımdan hırsızlık çalıp çarpma, gasp, haksız kazanç, rüşvet vb. hepsi haramdır. Başkalarının kapılarını dinlemek, evlerinin içini gözlemek de göz ve kulak hırsızlığıdır.

6 KISKANÇLIK Kıskançlık yani haset bir arkadaşımızın ve ya başkalarının başarılarını çekememektir. Onların yaptıkları, başardıkları işler karşısında eziklik duymaktır. Başkalarının üstünlüklerini çekememek kötü bir huydur, ruhsal bozukluktur. Çoğu kıskanç kişiler çılgınca işler de yapabilirler. Kıskançlık onları saldırgan yapar. Yahut kıskandığı kişiye akıl almaz zararlar vermesine yol açar.

7 ALAY ETMEK İstihza yani alay etmek bir insanı hor görmedir, yahut bir insanla söz, yazı veya hareketle eylenme onu aşağılama demektir. Alay etmek de ruhsal bir rahatsızlıktır. Yalancılık gibi kıskançlık gibi alay etmek insanı içten içe çökertir. Alay ettiği kişilerin düşmanlığını çeker. Herkes ondan uzak durmak ister. İnsan kendini büyük görmezse alay etme alışkanlığından kurtulur. Bunun gibi insan kişiliğine saygı duyarsa yine bu hastalıktan kurtulabilir.

8 BÜYÜKLENMEK (KİBİR) Kibir kelime olarak büyüklük büyük olma kibirlenme büyüklük taslama ve kendini başkalarından üstün tutma gibi anlamlara gelir. Kibir İslam’da kötü huyların başında gelir. Tehlikeli bir davranış olan kibir insanlar arasında kin doğurur. Toplumsal uyuşma ve kaynaşmayı baltalar dostların gönüllerine nefret sokar. Zira kibirli insan kendisi için sevip öteki Müslümanlar için istemez. İnsanlar arasında büyüklenen böbürlenen kişileri Yüce Allah şöyle uyarmaktadır: ’’Yeryüzünde böbürlenerek yürüne’’ Yine Kuran’ da Allah’’ O Allah büyüklük taslayanları asla sevmez.’’

9 KÖTÜ ZANDA BULUNMAK

10

11 ANNE,BABA VE BÜYÜKLERE SAYGISIZLIK

12

13

14  www.googleresim.com www.googleresim.com  www.fetvalar.com www.fetvalar.com


"İ SLAM D İ N İ N İ N SAKINMAMIZI İ STED İĞİ DAVRANI Ş LAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları