Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Programlama dilleri 2 çeşittir. 1. Alt Seviyeli Programlama Dilleri 2. Üst Seviyeli Programlama Dilleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Programlama dilleri 2 çeşittir. 1. Alt Seviyeli Programlama Dilleri 2. Üst Seviyeli Programlama Dilleri."— Sunum transkripti:

1

2 Programlama dilleri 2 çeşittir. 1. Alt Seviyeli Programlama Dilleri 2. Üst Seviyeli Programlama Dilleri

3 Makine dili ve assembly alt seviyeli dillerdir. Makine dilinde kodlar 0 ve 1'lerden oluşur. Bu komutları mikroişlemci doğrudan çalıştırabilir.

4 Üst seviyeli dillerde kodlar İngilizce kelimelerden oluşur. Hatırlanması ve yazılması daha kolaydır. Mikroişlemci tarafından doğrudan çalıştırılamaz. Çalıştırılması için bu kodları alt seviyeli programlama dili olan makine diline çeviren derleyici programlarına ihtiyaç duyarlar.

5 Aşağıda programlama dillerinin özellikleri verilmiştir. Çeşitlerine göre programlama diline ait olanı söyleyiniz.

6 Üst Seviyeli Programlama Dilleri 2 çeşittir. 1. Nesne Tabanlı Programlama Dilleri 2. Yapısal Programlama Dilleri

7 Program geliştirmek için kullanılan bir teknolojidir. Amacı sağladığı standartlarla programlamayı kolaylaştırmaktır. Visual Basic, Visual C++, C# vb. programlama dilleri nesne tabanlıdır. Çok sayıda nesne bu programlama dillerinde hazır olarak bulunur. Bu nesneler kullanılarak programlar yazılır.

8 Yapısal programlama dili kullanılarak yazılan programlar mantıksal bütünlük gösteren parçalara bölünebilirler. Bu yolla uzun ve karmaşık programların daha kolay biçimde yazılabil mesi mümkündür. Pascal, C, COBOL gibi diller yapısal programlama dillerine örnektir. Bu dillerde hazır nesneler yoktur. Programcı bütün kodları kendisi yazar.

9 Nesne Tabanlı Programlama Dili (Visual Basic)

10 Yapısal Programlama Dili (Pascal)

11 1. Hazır nesneler kullanılır. Bu nesneler programlanır. 2. Görsel olduğu için kullanımı kolaydır. 3. Esnektir. 4. Programın yapısı kolay anlaşılabildiği için değişiklik yapmak daha kolaydır. Bu konuda çok güçlü araçlar sunar.


"Programlama dilleri 2 çeşittir. 1. Alt Seviyeli Programlama Dilleri 2. Üst Seviyeli Programlama Dilleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları