Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ESKİŞEHİR SALİH ZEKİ ANADOLU LİSESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ESKİŞEHİR SALİH ZEKİ ANADOLU LİSESİ"— Sunum transkripti:

1 ESKİŞEHİR SALİH ZEKİ ANADOLU LİSESİ
Ege ve yunan uygarlığı Nurdan Gül Kökten

2 EGE VE YUNAN UYGARLIĞI Trakya Makedonya Yunanistan Batı Anadolu Ege adaları Miken Girit Nurdan Gül (KÖKTEN) Ege ve yunan uygarlıkları adı hangi bölgeler için kullanılmıştır?

3 Tarım topraklarının azlığı
Yunanistan’ın coğrafi konumu ile Ekonomileri arasında nasıl bir ilişki kurulabilir? Bu şehir devletlerinin Ege, Akdeniz,Karadeniz’de koloniler kurmalarının nedenleri neler olabilir? Tarım topraklarının azlığı Nüfus artışı Larissa Ticaret yapmak Megara Atina Korint Isparta MÖ 2000’den itibaren Eski Yunan’da ve Ege’de polis adı verilen şehir devletleri ortaya çıkmıştır. Nurdan Gül (KÖKTEN)

4 Çanakkale boğazına sahip olmak için yaptıkları savaş
Nurdan Gül (KÖKTEN) Truva savaşları Yunan Çanakkale boğazına sahip olmak için yaptıkları savaş Miken Girit Mora’da Akaların kurduğu medeniyet? Knossos Sarayı Ege uygarlıklarının ilki nerede kurulmuştur? En önemli eserleri Ege ve Yunan uygarlıkları Koloni faaliyetleri ve kolay ulaşım imkanlarıyla hangi uygarlıklarla etkileşimde bulunmuşlardır?

5 Peleponnes savaşları hangi şehir devletleri arasında olmuştur
Nurdan Gül (KÖKTEN) Peleponnes savaşları hangi şehir devletleri arasında olmuştur Atina- Isparta Yunan şehir devletlerinin ilk başarısı kimlere karşı olmuştur? Perslere karşı

6 Polislerin başında “Tiran” denilen krallar vardır
Polislerin başında “Tiran” denilen krallar vardır. * Denizcilikte ilerlemişler ve kolonicilik faaliyetlerinde bulunmuşlardır. (Yerleşme amacıyla gitmişlerdir.) * Başta Zeus olmak üzere Olympos dağında oturan tanrıları adına düzenledikleri yarışmalar olimpiyatların temelini oluşturmuştur. * Felsefede Aristo, Eflatun, edebiyatta Homeros (İlyada ve Odisse), tarihte, Tukitides önemli bilim adamlarıdır. * Alfabe ve takvime katkıda bulunmuşlardır. * Atina’da sınıf farklılıklarından doğan huzursuzlukları gidermek amacıyla yapılan Dragon, Solon ve Klistenes kanunları Atina’yı “Demokrasinin beşiği” yapmıştır. Aristo, Eflatun, Zeus Nurdan Gül (KÖKTEN)


"ESKİŞEHİR SALİH ZEKİ ANADOLU LİSESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları