Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EGE VE YUNAN UYGARLI Ğ I Ege ve yunan uygarlıkları adı hangi bölgeler için kullanılmıştır ? Trakya Batı Anadolu Ege adaları Girit Miken Yunanistan Makedonya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EGE VE YUNAN UYGARLI Ğ I Ege ve yunan uygarlıkları adı hangi bölgeler için kullanılmıştır ? Trakya Batı Anadolu Ege adaları Girit Miken Yunanistan Makedonya."— Sunum transkripti:

1

2 EGE VE YUNAN UYGARLI Ğ I Ege ve yunan uygarlıkları adı hangi bölgeler için kullanılmıştır ? Trakya Batı Anadolu Ege adaları Girit Miken Yunanistan Makedonya Nurdan Gül (KÖKTEN )

3 Yunanistan’ın coğrafi konumu ile Ekonomileri arasında nasıl bir ilişki kurulabilir? MÖ 2000’den itibaren Eski Yunan’da ve Ege’de polis adı verilen şehir devletleri ortaya çıkmıştır. Larissa AtinaMegara Korint Isparta Bu şehir devletlerinin Ege, Akdeniz,Karadeniz’de koloniler kurmalarının nedenleri neler olabilir? Tarım topraklarının azlığı Nüfus artışı Ticaret yapmak Nurdan Gül (KÖKTEN )

4 Ege ve Yunan uygarlıkları Koloni faaliyetleri ve kolay ulaşım imkanlarıyla hangi uygarlıklarla etkileşimde bulunmuşlardır? Girit Miken Yunan Ege uygarlıklarının ilki nerede kurulmuştur? En önemli eserleri Knossos Sarayı Mora’da Akaların kurduğu medeniyet? Çanakkale boğazına sahip olmak için yaptıkları savaş Truva savaşları Nurdan Gül (KÖKTEN )

5 Yunan şehir devletlerinin ilk başarısı kimlere karşı olmuştur? Perslere karşı Peleponnes savaşları hangi şehir devletleri arasında olmuştur Atina- Isparta Nurdan Gül (KÖKTEN )

6 Polislerin başında “Tiran” denilen krallar vardır. * Denizcilikte ilerlemişler ve kolonicilik faaliyetlerinde bulunmuşlardır. (Yerleşme amacıyla gitmişlerdir.) * Başta Zeus olmak üzere Olympos dağında oturan tanrıları adına düzenledikleri yarışmalar olimpiyatların temelini oluşturmuştur. * Felsefede Aristo, Eflatun, edebiyatta Homeros (İlyada ve Odisse), tarihte, Tukitides önemli bilim adamlarıdır. * Alfabe ve takvime katkıda bulunmuşlardır. * Atina’da sınıf farklılıklarından doğan huzursuzlukları gidermek amacıyla yapılan Dragon, Solon ve Klistenes kanunları Atina’yı “Demokrasinin beşiği” yapmıştır. Aristo, Eflatun, Zeus Nurdan Gül (KÖKTEN )


"EGE VE YUNAN UYGARLI Ğ I Ege ve yunan uygarlıkları adı hangi bölgeler için kullanılmıştır ? Trakya Batı Anadolu Ege adaları Girit Miken Yunanistan Makedonya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları