Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hekim-Hasta İletişimi TANIŞMA VE İLETİŞİMİ BAŞLATMA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hekim-Hasta İletişimi TANIŞMA VE İLETİŞİMİ BAŞLATMA."— Sunum transkripti:

1 Hekim-Hasta İletişimi TANIŞMA VE İLETİŞİMİ BAŞLATMA

2 Amaç Bu oturum sonunda katılımcılar; Hekim–Hasta görüşmesinde tanışma ve selamlaşmayı etkili biçimde başlatır ve sürdürür.

3 Öğrenim Kazanımları  Bu oturumun sonunda katılımcılar hasta ile görüşmelerinde;  Kendilerini tanıtır,  Hasta ve hasta yakınlarını selamlayıp davet eder,  Hasta ve hasta yakınları ile;  İletişime geçer,  Dostluk kurar,  Gündemi belirleyip, onaylatır,  Hastanın öyküsünü açığa çıkarır.

4  Görüşmeyi başlatma ve sürdürme,  Empati kurma,  Bilgilendirme,  İşbirliği.  Tanı koy,  Tedavi et. HEKİM-HASTA GÖRÜŞMESİ AÇILIŞ KAPANIŞ İletişim Görevleri Tıbbi Görevleri

5 Görüşme Basamakları  İletişimi başlatmak  Duyguları anlamak(Empati)  Bilgilendirme  İşbirliği

6 İletişim BaşlatmaTeknikleri

7 Açılış Kendinizi tanıtın, Hastayı selamlayın, Hastayı karşılayın, Göz temasını sürdürün.

8 Amaç Bu oturum sonunda katılımcılar; İletişimi başlatma tekniklerini bilecek ve uygulama becerisi geliştireceklerdir.

9 Öğrenim Kazanımları 1. Başvuran kişilerle dostluk kurabilecek, 2. Hastanın Öyküsünü Açığa Çıkarabilecek, 3. Hastanın düşünce ve istekleri ile kendisi arasında köprü kurabilecek 4. Görüşmenin amaç ve beklentilerini belirleyebilecek 5. Gündemi özetleyebileceklerdir.

10 1.İletişime Giriş İlk birkaç dakikayı dostça ilişki kurmaya harcayın, Samimi ve dost bir sesle konuşun.

11 2. Dostluk Kurun Hastanın kişiliğine, tıbbi soruna gösterdiğiniz kadar ilgi gösterin Tekrar gelen hastalara önceki vizit ile ilgili bazı kişisel şeyler söyleyin  Kızınızın sınavı nasıl geçti?

12 3. Hastanın Öyküsünü Açığa Çıkarın Açık uçlu sorular sorun  Daha başka? Merak ediyorum… gibi, Hastanın öyküsünü anlatmasına izin verin, Hastanın sıkıntılarını anladığınızı belli edin,  da zorlaşmıştır….  Gece vakti herkesi rahatsız etmek ne kötü…. Aktif dinleme tekniğini kullanın.

13 4.Hastanın ve Sizin Düşünce ve İstekleri Arasında Köprü Kurun Hastanın dilini kullanın Ucu açık sorularla başlayıp ucu kapalı sorulara geçin

14 5.Görüşmenin Amaç ve Beklentilerini Belirleyin Vizitin amacını ve beklentileri belirleyin Tüm yakınmaları dinleyin

15 6. Gündemi Özetleyin Önemli noktaları listeleyin.  Hastanın yakınmaları, sorunu ve beklentilerini onun ağzından tekrar edin ve doğrulatın

16 7.Gündemi Görüşün Öncelikleri Belirleyin, Gerekirse Bazı Konuları Diğer Vizite Bırakmayı Görüşün.

17 1.Kendisini tanıtma, 2.Hastayı selamlama ve karşılama, 3.Hastanın oturmasını sağlama, 4.Hasta ile aynı düzeyde olacak şekilde oturma, 5.Hoş, istikrarlı bir ses tonu kullanma, 6.Hasta ile göz teması kurma, 7.Hasta ile dostça ilişki kurma, 8.Kişiliğine ilgi gösterme, 9.Görüşmenin amaç ve beklentilerini belirleme, 10.Hastanın tüm yakınmalarını dinleme, 11.Önemli noktaları listeleme, 12.Gündemi hasta ile birlikte belirleme, 13.Gündemi özetleme.


"Hekim-Hasta İletişimi TANIŞMA VE İLETİŞİMİ BAŞLATMA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları