Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TAM SAYILAR KABİLESİ Günün birinde Kaf dağlarının ardında bir kabile yaşarmış .Bu kabilenin adı tam sayılar kabilesiymiş.Bu kabile iki kola ayrılırmış.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TAM SAYILAR KABİLESİ Günün birinde Kaf dağlarının ardında bir kabile yaşarmış .Bu kabilenin adı tam sayılar kabilesiymiş.Bu kabile iki kola ayrılırmış."— Sunum transkripti:

1 TAM SAYILAR KABİLESİ Günün birinde Kaf dağlarının ardında bir kabile yaşarmış .Bu kabilenin adı tam sayılar kabilesiymiş.Bu kabile iki kola ayrılırmış.

2 Bunlardan biri NEGATİF tam sayılar olup bu tam sayılar diğer kabilelere hep öfke aşılarmış.Fakat tam sayıların diğer kolu olan POZİTİF tam sayılar la yaptıkları her savaşta yenilirlermiş, çünkü pozitif tam sayılar hep mutluluk aşıladıkları için öfkeye hiç yenilmezlermiş.

3 Bir de ‘0’ sayısı varmış.Bu kendi halinde ,kimseye yararı ve zararı olmayan , etliye sütlüye karışmayan birisiymiş. Ama sinirlendiğinde çok kötü çarparmış.Bu yüzden kimse onunla çatışmayı göze alamazmış.

4 Zamanla tam sayılar arasındaki ayrılık alevlenmiş ve pozitif tam sayılar arasından bir grup ayrılıp ,kendilerine DOĞAL sayılar diyerek başka bir kabile kurmuş.Bu grup ‘0’ da yanlarına almış ve negatif tam sayılardan uzakta bir mekana çadır kurmuşlar.Uzun zaman sonra negatif tam sayılar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamışlar ama nafile… Aralarından en yaşlı ve bilge olanlarını seçip bir komite kurmuşlar ve doğal sayılarla anlaşma imzalamak için göndermişler.

5 Uzun uğraşlar sonucunda antlaşma imzalanmış
Uzun uğraşlar sonucunda antlaşma imzalanmış. Buna göre; negatif tam sayılar ve doğal sayılar beraberce yaşayacaklar ama doğal sayılar ( sıfır hariç) eskisi gibi pozitif tam sayı olarak anılacak ve hep beraber aynı yerde yaşayacaklardır.

6 Sayı doğrusu kalesi, Kaf dağı
Hemen işe koyulmuşlar ve sayı doğrusu denen yeni evlerini yapmaya başlamışlar. Evlerinin yerini belirlemeye gelince ne yapacaklarını şaşırmışlar , herkes en güzel yeri isterken 0 araya girmiş ve “benim solumda negatif tam sayılar sağımda da pozitif tam sayılar oturacak ben tam ortada olacağım.” Herkes bu kararı çok sevmiş ve kabul etmiş. O günden bugüne hiç kavga etmeden yaşamaya başlamışlar. 

7 Günlük yaşantımızda çoklukların belirlenmesi yanında sayıları:
Doğal sayılar çoklukların belirlenmesinde kullanılan sayılardır; bu sayıların yönleri yoktur. Günlük yaşantımızda çoklukların belirlenmesi yanında sayıları: Alacak borç miktarının belirlenmesinde Deniz seviyesinden yüksekte ve alçakta bulunmasında Hava sıcaklığını ifade ederken sıfır derecenin altında veya üstünde bulunma durumlarında kullanıyoruz. Doğal sayılar yukarıdaki örneklerde belirtilen durumları belirlemede yetersiz kalır. Bu durum sayılara yön verme ihtiyacını başka bir değişle yönlü sayıların kullanılmasını gerektirmiştir.

8 Bugün hava sıcaklığı 0 üzerinde 20 derece oldu.
Uçak Ankara’dan İstanbul’a giderken deniz seviyesinden 7000 m yüksekten uçtu. Ankara’da ocak ayında hava sıcaklığı 0’ın altında 25 dereceye kadar düştü. Deniz altı 200 m kadar indi.

9 Sıcaklık değerini bulurken termometreden yararlanırız.
Termometrede hava sıcaklığı 0’ın altındayken negatif sayılarla gösteririz. Hava sıcaklığı 0’ın üstündeyken ise pozitif sayılarla gösteririz.

10

11 Tarih şeridini düşünürsek İsa’nın doğum yılını başlangıç 0 noktası kabul ediyoruz.
İsa’nın doğum yılının 3 yıl evvel ve 4 yıl sonrasını sayı doğrusunda gösterelim.

12 Doğal sayılar (+) ile işaretlendiği zaman pozitif tam sayılar, (-) ile işaretlendiği zaman negatif tam sayılardır. 0 ne negatif ne de pozitif tam sayıdır. 0’ın işareti yoktur. Negatif tam sayıların 0 sayısına göre simetriği pozitif tam sayıdır.


"TAM SAYILAR KABİLESİ Günün birinde Kaf dağlarının ardında bir kabile yaşarmış .Bu kabilenin adı tam sayılar kabilesiymiş.Bu kabile iki kola ayrılırmış." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları