Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YENİ VE YENİLİKÇİ KATI HAL ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ Doç.Dr. SUAT PAT Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü www.esoguplazma.ogu.edu.tr.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YENİ VE YENİLİKÇİ KATI HAL ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ Doç.Dr. SUAT PAT Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü www.esoguplazma.ogu.edu.tr."— Sunum transkripti:

1 YENİ VE YENİLİKÇİ KATI HAL ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ Doç.Dr. SUAT PAT Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü www.esoguplazma.ogu.edu.tr

2 DOÇ.DR. SUAT PAT Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü www.esoguplazma.ogu.edu.tr MELİH YILDIZ Teknoloji Araştırma Eğitim ve Danışmanlık LTD. ŞTİ. www.taed.com.tr

3  Günümüzde enerji üretimi birçok yöntem ile gerçekleştirilebilmektedir. Enerji yöntemindeki problemlerden bir tanesi ise enerjinin depolanmasıdır.  Enerji depolama tüm elektrikli araçlarda ve cihazlarda ana problemlerden bir tanesidir. Günümüzde ve yakın gelecekte katı hal piller enerji depolama yöntemleri için alternatif bir ürün olacaklardır.  Tamamen katı hal pillerin yüksek enerji yoğunlukları, hafif olmaları, çevreci ve çok güvenli olmak gibi özelliklere sahiptirler.  Her geçen gün bu pillerin iyileştirilmeleri de devam etmektedir.

4

5 Şekil 1. Katı hal şarj edilebilir pilin yapısı Separator ve sıvı elektrolit içermez

6 Seri üretim ve model üretim yapsı

7

8

9

10

11

12 Katı hal pil patent sıralaması; 1- Panasoic (49 patent) 2-Univ Fudan (23 patent), 3- Samsung group (21 patent) 4- Front edge technology inc (14 patent) 5-LG group (13 patent) 6- Hitachi LTD (13 patent) 7- Sony group (11 patent) 8- Ulvac group (10 patent) 9-Korea Inst of Science &Techno (10 patent) 11- Sharp Corp (9 patent) 12- Semiconductor energy Lab Co LTD (9 patent) 13- Seiko Epson Corp (8 patent) 14- Infinite power solution inc (8 patent)

13 Bu konuda alınan patentler ve çalışmalar incelendiğinde Elektrikli araç çalışmalrı için ;  Toyota,  Volvo,  General Motor,  Volkwagen,  BMW,  Tesla,  Apple (Elektrikli araç ve mobil iletişim araçları)

14

15 Iron Man 2 and Minority Report

16

17

18

19

20

21

22 T EŞEKKÜRLER


"YENİ VE YENİLİKÇİ KATI HAL ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ Doç.Dr. SUAT PAT Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü www.esoguplazma.ogu.edu.tr." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları