Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HÜLYA BÜYÜKÇİÇEK 4. Sınıf Fen Ve Teknoloji Dersi  KİMYA Maddeyi tanıyalım; Maddenin özellikleri Maddenin halleri Maddenin ölçülebilir özellikleri Maddenin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HÜLYA BÜYÜKÇİÇEK 4. Sınıf Fen Ve Teknoloji Dersi  KİMYA Maddeyi tanıyalım; Maddenin özellikleri Maddenin halleri Maddenin ölçülebilir özellikleri Maddenin."— Sunum transkripti:

1 HÜLYA BÜYÜKÇİÇEK 4. Sınıf Fen Ve Teknoloji Dersi  KİMYA Maddeyi tanıyalım; Maddenin özellikleri Maddenin halleri Maddenin ölçülebilir özellikleri Maddenin değişimi Isı ve sıcaklık Saf madde ve karışımlar

2 HÜLYA BÜYÜKÇİÇEK Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Maddenin ölçülebilen özellikleri hacim ve kütledir. Kütle Nedir? Kütleyi Nasıl Ölçeriz? Katı maddelerin kütlelerini eşit kollu terazi kullanarak ölçeriz. Kütle, maddeyi niteleyen ölçülebilir bir özelliktir. Maddelerin kütleleri kilogram (kg) veya gram (g) birimleri kullanılarak ifade edilir. 1 kg= 1000 g’dır.

3 HÜLYA BÜYÜKÇİÇEK Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Sıvıların Kütlesi Nasıl Ölçülür? Sıvılar akışkan olduğu için kütlesini ölçmek katılara göre daha zordur. Kütlesi ölçülecek sıvı, bir kaba doldurularak terazide tartılır. Tartım işlemi sırası ile aşağıdaki gibi yapılır. Önce boş kabın kütlesi tartılır. Boş kabın kütlesine dara denir. Kaba sıvı doldurularak tekrar tartılır. Sıvı ile kabın kütlesine brüt kütle denir. Boş kabın kütlesini yani darayı brüt kütleden çıkardığımızda sıvının kütlesini buluruz. Buna net kütle denir.

4 HÜLYA BÜYÜKÇİÇEK Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Gazların Kütlesi Nasıl Ölçülür? Gaz maddelerin kütlesi biraz daha zor ölçülür. Bir voleybol topunu hava ile şişirmeden tartınız. Bulduğunuz değeri yazınız. Sonra topu şişirip tekrar tartınız. Bulduğunuz değerden önceki değeri çıkarınız. Bulduğunuz fark voleybol topunun içindeki havanın kütlesidir.

5 HÜLYA BÜYÜKÇİÇEK Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Hacim Nedir? Maddelerin Hacmini Nasıl Ölçeriz? Maddelerin uzayda kapladığı yere hacim denir. Sıvıların hacmini dereceli silindir veya litre ile ölçeriz. Sıvıların hacmini ölçmek için litre ölçü birimini kullanırız. Litre "L" ile gösterilir. Daha az sıvı miktarlarını ölçmek için mililitre birimini kullanırız. Mililitre "mL" ile gösterilir.

6 HÜLYA BÜYÜKÇİÇEK Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Gazların hacimleri de sıvılar gibi ölçülür. Ancak gazların hacimleri ölçülürken kapalı kaplar kullanılır. Düzgün geometrik şekli olan katıların hacimleri hesaplanarak bulunur. Düzgün olmayan geometrik şekillerin hacimleri ise sıvıların hacmi gibi bulunur. Kitap dikdörtgenler prizması biçimindedir. Kitabın boy (uzunluk), en (genişlik), yükseklik (kalınlık) olmak üzere üç boyutu vardır. Bu üç boyutun uzunluğu birbiriyle çarpılırsa kitabın hacmi bulunur. 2x2x2=8


"HÜLYA BÜYÜKÇİÇEK 4. Sınıf Fen Ve Teknoloji Dersi  KİMYA Maddeyi tanıyalım; Maddenin özellikleri Maddenin halleri Maddenin ölçülebilir özellikleri Maddenin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları