Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kuşlar ilkbaharda şarkı söylerler  Birçok kuş kızılağaçlı ormanlara yuva yapmak için gelirler.  Böylece ormanlar kuş sesleri ile dolar.  Erke kuş dişi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kuşlar ilkbaharda şarkı söylerler  Birçok kuş kızılağaçlı ormanlara yuva yapmak için gelirler.  Böylece ormanlar kuş sesleri ile dolar.  Erke kuş dişi."— Sunum transkripti:

1

2 Kuşlar ilkbaharda şarkı söylerler  Birçok kuş kızılağaçlı ormanlara yuva yapmak için gelirler.  Böylece ormanlar kuş sesleri ile dolar.  Erke kuş dişi kuşları çekmek için şarkı söylerler.  Şarkılarla yuva kurmaya hazır olduklarını belirtirler.  Aynı türün diğer kuşları birbirlerinden mesafeli dururlar.

3 Çalıkuşu  Güçlü ötüş sesi olan küçük bir kuş.  Flüte benzer sesi ile titreyerek tekrar, tekrar öter.  Erkek, kuyruğunu havaya diker ve başını sağdan sola çevirir.

4 Söğüt bülbülü  Norveç'te en yaygın kuştur.  Yumuşak flüt sesleri vardır.  Yüksek ve hızlı tonlarla seslenir, daha sonra yavaşlar ve kademeli olarak azalır.  Her seferde sadece bir kaç saniye seslenir.

5 Karabaş ötleğen  Kristal netliğinde flüt sesleri çıkarır.  Şarkı yükselir ve aniden durur.

6 Bahçe bülbülü  Güçlü bir şarkısı vardır, yalnız sabit bir melodisi yoktur.  Kısa dörtlük söyler, fakat yarım dakikadan fazla söyleyemez.

7 İspinoz  Dörtlükleri tanımak kolaydır.  Kuş sesleri güçlüdür ve bir kıvrıkla aniden biter.  Bazen "fr-fr-fr-fru Borchregrevink" diye seslendiğini duyabiliriz.  Bazen ise sesler “Gel-gel- gel-sevgilim” dizelerini anımsatabilir.

8 Kuşkirazı  Güzel beyaz çiçekleri vardır.  Çiçeklerin kokusu güçlüdür.  Sonbaharda siyah meyveler verir.  Meyvelerini insanlar yiyemezler, sadece kuşlar yiyebilirler.

9 Siyah kızılağaç ve gri kızılağaç  Siyah Kızılağaç sadece güney Norveç'te bulunur.  Siyah Kızılağacın siyah budaklı kabuğu vardır.  Gri Kızılağaç ülkenin her tarafında yetişir.  Kızılağacın yaprakları sonbaharda solmaz, yeşil olarak ağaçtan düşer.

10 Birçok akarsu harap ediliyor  Doğada gezerken, derelerde bazen eski araba lastikler, plastik sandalyeler, kırık cam, karton, metal ve buna benzer atıklar görebiliriz.  Bazı yerlerde dereler yeraltından borular içerisinden akarlar.  Hala doğrudan nehir ve derelere kanalizasyon atıkları akabiliyor.  Birçok su yolu doğa kirliliği yüzünden hayvanlara yaşam sunamaz halde.  Böylece alabalıklarda yumurtlamaya dere yataklarına gelemiyorlar.


"Kuşlar ilkbaharda şarkı söylerler  Birçok kuş kızılağaçlı ormanlara yuva yapmak için gelirler.  Böylece ormanlar kuş sesleri ile dolar.  Erke kuş dişi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları