Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ve MATERYAL GELİŞTİRME DERSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ve MATERYAL GELİŞTİRME DERSİ."— Sunum transkripti:

1 T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ve MATERYAL GELİŞTİRME DERSİ FİNAL ÖDEVİ DANIŞMAN Dr. NURULLAH ALTAŞ Ankara,2003

2 V. SINIF - VI. ÜNİTE PEYGAMBERLERİ TANIYALIM
A.Ü.İ.F.

3 HAZIRLAYANLAR 00071066 SERDAR ARPACI 00071060 ÖMER KOÇ
MUSTAFA UYMAZ KENAN EVREN ÜLGEN M. HANİFİ GÜLLER A.Ü.İ.F.

4 ÜNİTENİN KONULARI Allah İnsanlara Mesajlarını Peygamberler Aracılığıyla Göndermiştir Peygamberlerin Gönderilmesi Allah'ın İnsanlara Bir Yardımıdır Peygamberlere Gelen Mesajlar Aynı Amaca Yöneliktir Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Sebepleri Peygamberlerin Nitelikleri Doğru Olmak Güvenilir Olmak Akıllı ve Zeki Olmak Allah'tan Aldığı Mesajları Olduğu Gibi İletmek Kur'an'da Adı Geçen Peygamberler A.Ü.İ.F.

5 DAVRANIŞ Peygamber, Resul, Nebi, Cebrail, Vahiy Kavramlarını Tanımlama
HEDEF 1 Allah'ın Mesajlarını İnsanlara, Peygamberler Vasıtasıyla Gönderdiğini Kavrayabilme DAVRANIŞ Peygamber, Resul, Nebi, Cebrail, Vahiy Kavramlarını Tanımlama A.Ü.İ.F.

6 A.Ü.İ.F.

7 RESİMDEKİ ADAM SİZCE NEYİ ARIYOR?
ONUN YOLUNU BULMASI İÇİN NEYE İHTİYACI VARDIR? A.Ü.İ.F.

8 PEYGAMBER, Allah'ın emir ve yasaklarını insanlara bildirmek amacıyla, insanlar arasından seçilen elçilerdir, kendilerine kitap verilenlere RESUL, verilmeyenlere ise NEBİ denir. A.Ü.İ.F.

9 Allah'ın emir ve yasaklarını peygamberlere bildirmesidir.
VAHİY: Allah'ın emir ve yasaklarını peygamberlere bildirmesidir. CEBRAİL: Peygamberlere Allah'tan vahiy getiren melektir. A.Ü.İ.F.

10 ALLAH VAHİY CEBRAİL PEYGAMBERLER TÜM İNSANLIK A.Ü.İ.F.

11 Peygamberlerin Örnek İnsanlar Olduklarını Açıklama
DAVRANIŞ Peygamberlerin Örnek İnsanlar Olduklarını Açıklama A.Ü.İ.F.

12 Peygamberler kendilerine bildirilen ilkeleri insanlara ulaştırmakla yetinmemişler, aynı zamanda onları uygulayarak gönderildikleri kavimlere örnek olmuşlardır. Onlar yüksek ahlaklı, olgun, ve üstün niteliklere sahip örnek insanlardır. A.Ü.İ.F.

13 And olsun ki sizin için, Resulullah en güzel örnektir. (Ahzab 21)
Ey İnananlar! And olsun ki sizin için, Resulullah en güzel örnektir. (Ahzab 21) A.Ü.İ.F.

14 DAVRANIŞ İnsanların peygamberlere olan ihtiyacını anlama
HEDEF 2 Peygamberlerin Gönderilmesinin Allah'ın İnsanlara Bir Yardımı Olduğunu Kavrayabilme DAVRANIŞ İnsanların peygamberlere olan ihtiyacını anlama A.Ü.İ.F.

15 BU KADAR DÜŞÜNDÜKTEN SONRA NİYAHET BULDUM… ALLAH VAR! İnsan düşünerek Allah'ı bulabilir, ancak O'na nasıl kulluk edeceğini bilemez A.Ü.İ.F.

16 KILAVUZ KAPTAN İstanbul'u gördünüz mü? Boğaziçi'ni gezdiniz mi?
Dünyanın bu eşsiz incisini, henüz görmeyenleriniz varsa, inşallah bir gün onu görür, gezer ve iyice tanırlar. Marmara'dan Karadeniz'e, Karadeniz'den Marmara'ya giden gemiler hep Boğaziçi'nden geçer. O kocaman, dev gibi gemilerin bir kısmı yabancı bayrak taşırlar. Bunlar; Boğaz'dan geçerken, kazaya yol açmamak için, anlarına bir rehber, yani Boğaz'ı taşıyan bir kılavuz kaptan alırlar. Çünkü Boğaziçi'nin iki yakası, bazen daralır, bazen genişler. Çoğu yerde akıntı vardır. Bu akıntılar, gemileri kaptığı gibi sürükler, götürür. Bazen "Benim kılavuz kaptana ihtiyacım yok!" diyen gemiler de olur. Ama onlar Boğaz'ı iyi tanımadıkları için ya bir kıyıya, a da kayaya bindirirler. Vapurlarla çarpışırlar. Olmadık kazalar yaparlar. Yanlarına kılavuz kaptan alan gemiler için böyle bir tehlike yoktur. Onlar kılavuz kaptan sayesinde Boğaz'ı rahatça geçerler. Sevgili öğrenciler; Dünya, tıpkı Boğaziçi gibi uzun, kıvrım kıvrım bir yoldur. Hayat, bu boğazda yabancı bir gemi gibi kayıp gitmektedir. A.Ü.İ.F.

17 Öyleyse kendimize soralım:
Dünya boğazından gelip geçenlerin de bir kılavuz kaptana ihtiyaçları yok mudur? Elbette vardır. Bu nedenle de yüce Rabb'imiz, dünya denilen bu boğazdan geçen her kuluna, kılavuz kaptanlık yapmaları için peygamberler göndermiştir. Peygamberler de onlara şöyle demiştir: Siz dünyayı tanımazsınız. Burada nasıl yaşanacağını bilemezsiniz. Sizin bilmeniz ve yapmanız gerekenleri Allah bize öğretti. Bizim kılavuzluğumuzu kabul ederseniz, başınıza hiçbir tehlike gelmez. Dünyada mutlu bir şekilde kavgasız, barış içinde yaşayıp gidersiniz. Sonunda ne olmuş? İnsanların kimi bu kılavuz kaptanlara uymuş, tehlikelerden kurtulmuş. Kimi de "Benim kılavuz kaptana ihtiyacım yok!" demiş; kendini bekleyen tehlikelerden habersiz, kanalık sulara dalmış. Hem hayatını hem de geleceğini tehlikeye atmış. İnsanlık tarihi, bu acıklı maceralarla doludur. Biz de bu boğazdan geçmekte olduğumuza göre, kılavuz kaptanları ve kendi kılavuz kaptanımızı iyi tanımak zorundayız.

18 DAVRANIŞ Yüce Rabb'imize Peygamberler Gönderdiği İçin Şükretmemiz Gerektiğini Düşünme/Anlama A.Ü.İ.F.

19 And olsun ki Allah, inananlara ayetlerini okuyan, onları arıtan, kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle iyilikte bulunmuştur. (Al-i İmran 164) A.Ü.İ.F.

20 PEYGAMBERLİK Gerekli görür ise bir peygamberi
O toplum içinden yüce Rab seçer Bildirir kavmine mutlu haberi Ümmetine önder olur peygamber Öncesi Hz. Adem'dir bilin Hz. Muhammed en son peygamber Arasında gelen bütün hepsinin Peygamberliği de bizce muteber A.Ü.İ.F.

21 Peygamberlerin Aynı İnanç Esaslarını Öğrettiğini İzah Etme/Anlatma
HEDEF 3 Peygamberlerin Mesajlarının Aynı Amaca Yönelik Olduğunu Açıklayabilme DAVRANIŞ Peygamberlerin Aynı İnanç Esaslarını Öğrettiğini İzah Etme/Anlatma

22 Bütün Peygamberler İnsanları; Allah'a, Meleklere, Kitaplara, Peygamberlere, Öldükten Sonra Tekrar Dirilmeye, Ahiret Gününe İnanmaya Çağırmışlardır. Bunları dinimizde İmanın Şartları olarak bilmekteyiz.

23 A.Ü.İ.F. ALLAH MELEKLER BÜTÜN PEYGAMBERLER
AHİRET MELEKLER BÜTÜN PEYGAMBERLER PEYGAMBERLER KADER KAZA KİTAPLAR Peygamberlerin Ortak Öğütleri A.Ü.İ.F.

24 And olsun ki, biz Nuh'u kavmine Peygamber olarak gönderdik
And olsun ki, biz Nuh'u kavmine Peygamber olarak gönderdik. Onlara şöyle dedi: Ben sizin için apaçık bir uyarıcıyım, Allah'tan başkasına ibadet ve kulluk etmeyin. (Hud 25-26) A.Ü.İ.F.

25 Semud Kavmine de kardeşleri Salih'i Peygamber olarak gönderdik
Semud Kavmine de kardeşleri Salih'i Peygamber olarak gönderdik. Dedi ki: Ey kavmim! Allah'a kulluk edin, sizin için ondan başka ilah yoktur. (Araf 73) A.Ü.İ.F.

26 DAVRANIŞ Peygamberlerin Güzel Ahlakı İnsanlara Öğretmek İçin Çalıştıklarını Anlama ve Genelleştirme A.Ü.İ.F.

27 İYİLİK HOŞGÖRÜ SAYGI SEVGİ KARDEŞLİK DOĞRULUK
YARDIMLAŞMA İYİLİK HOŞGÖRÜ SAYGI SEVGİ KARDEŞLİK DOĞRULUK A.Ü.İ.F.

28 Siz de peygamberlerin insanlara öğrettikleri güzel olan ahlaki değerlerden bulup tabloya ekleyiniz.
A.Ü.İ.F.

29 Nitekim kendi aranızdan size ayetlerimizi okuyan, sizi her kötülükten arındıran, size kitap ve hikmeti öğreten ayrıca bilmediklerinizi de öğreten bir Peygamber gönderdik. (Bakara 151) A.Ü.İ.F.

30 DAVRANIŞ İnsanın Ancak Bir İnsandan Örnek Alabileceğini İfade Etme
HEDEF 4 Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenlerini Anlayabilme DAVRANIŞ İnsanın Ancak Bir İnsandan Örnek Alabileceğini İfade Etme A.Ü.İ.F.

31 Senden önce gönderdiğimiz bütün Peygamberler de şüphesiz yemek yerler ve çarşıda pazarda gezerlerdi. (Furkan 20) De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım, bana "Sizin ilahınız ancak bir tek Allah'tır" diye vahyolunuyor. Kim Rabb'ine kavuşmayı umuyorsa, yararlı bir iş yapsın. (Kehf 110) A.Ü.İ.F.

32 Sizce Peygamberler neden insanlardan seçilmiştir?
? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? Sizce Peygamberler neden insanlardan seçilmiştir? A.Ü.İ.F.

33 İnsanlara hidayet geldikten sonra onların iman etmelerine ancak "Allah bir beşeri mi peygamber olarak gönderdi" demeleri engel olmuştur. De ki: "Eğer yeryüzünde yerleşip dolaşanlar melekler olsaydı, elbette onlara gökten Peygamber olarak bir melek indirirdik." (İsrâ 94-95) A.Ü.İ.F.

34 Allah peygamberleri insanlardan seçmiştir. Çünkü:
İnsan ancak kendi yaratılışında olan insandan örnek alabilir. Allah'ın gönderdiği ilkeleri peygamberler insanların uygulayabileceği şekillere dönüştürürler. Allah elçilerini insanlardan seçmemiş olsaydı, insan iradesi ortadan kalkardı. A.Ü.İ.F.

35 HEDEF 5 Peygamberlerin Niteliklerini Yorumlayabilme
DAVRANIŞ Peygamberlerin Doğru, Güvenilir, Zeki ve Akıllı Olduklarını izah Etme/Yazma A.Ü.İ.F.

36 Müslümanlık, "doğruluktan ayrılmayın" diyor.
ÇOCUKLA HAYDUTLAR Müslümanlık, "doğruluktan ayrılmayın" diyor. Eski zamanlarda bir çocuk varmış. O zaman İslam dünyasının bilgi merkezi olan Bağdat'a gitmeyi ve orada okumayı çok istermiş. Çocuğun yalnız bir annesi varmış. Düşünmüş, bunun için önceden iki şey lazım: Annesinin gönlünü ve iznini almak, para bulmak. Çocuk bunu annesine söylemiş, annesi bu işe razı olmuş. Oğlunun hırkasının içine, -düşmesin ve çalınmasın diye- kırk altın dikivermiş. Ayrıca ona, hiç yalan söylememesini tavsiye etmiş. Bundan sonra anne oğul helalleşmişler, çocuk bir kervana katılarak yola çakmış. Hemedan'a yaklaşınca kervanı bir haydut çetesi çevirmiş. Haydutlardan biri çocuğa: "Paran var mı?" diye sormuş. Çocuk yalan söylemeyeceğine dair annesine söz verdiğini hatırlamış ve: "Hırkamda kırk altın dikili." demiş. Haydut, "Bu çocuk şaka yapıyor olmalı" diye gülmüş, bir şey yapmadan bırakmış. Sonra başka bir haydut: "Paran var mı?" diye çocuğa sormuş. Çocuk yine aynı cevabı vermiş, o da bırakmış. Bundan sonra haydutların başı yaklaşmış ve: "Çocuk! Paran var mı?" demiş. Çocuk: "Sizden önce soran iki adama da söyledim. Hırkamın içinde kırk altın dikili…" demiş. A.Ü.İ.F.

37 Haydutların başı, çocuğun hırkasını kestirip baktırmış
Haydutların başı, çocuğun hırkasını kestirip baktırmış. Hakikaten kırk altın varmış. Haydutların hepsi şaşakalmışlar. Haydutların başı sormuş: "Paranı pek güzel saklamışsın. Fakat niye yerini söylüyorsun?..." Çocuk şöyle cevap vermiş: "Hiç yalan söylemeyeceğim diye anneme söz verdim." Haydutların baş, çocuğun doğruluğuna, cesaretine, annesine karşı beslediği saygıya hayret etmiş, hemen o da haydutluktan, o güne kadar ettiği kötülüklerden hepsinden pişman olup tövbe etmiş. Yanındakiler de tövbe ederek ona dönmüş ve: Kötü yollarda bize baş oldun, şimdi de iyi yollarda baş ol!.. Demişler. Aldıkları paraları sahiplerine vermişler. Kıssadan hisse: İşte, yavrularım! Sözünde ve işinde doğru olmak, doğruluktan ayrılmamak, anneye babaya karşı itaatli olmak, onların gönüllerini kıracak en ufak bir şeyde bulunmamak insana her vakit iyilik getirir. Kurtuluş ve saadet, doğrulukta, anneye ve babaya itattir. A.Ü.İ.F.

38 Peygamberler Neden Doğru, Zeki ve Güvenilir Olmalıdır?
A.Ü.İ.F.

39 Kitapta İbrahim'i de an, gerçekten o son derece dürüst bir kimse bir peygamber idi.
(Meryem 41) Kitapta İdris'i de an, şüphesiz o doğru sözlü bir kimse, bir nebi idi (Meryem 56-57) A.Ü.İ.F.

40 Peygamberimiz Hz. Muhammed tüm yaşamı boyunca güvenirliliği ile tanınmıştır. İnsanlar ona her türlü sırlarını söyleyebilmişler, değerli eşyalarını emanet edebilmişlerdir. O bunları en güzel şekilde korumuştur. Asla emanete ihanet etmemiştir. Mekkeliler ona bu özelliğinden ötürü Muhammedülemin (Güvenilir Muhammed) demişlerdir. Hz. Muhammed'in güvenilir oluşuna dair yaşamından çeşitli örnek olaylar göstermek mümkündür. Bu olaylardan biri şu şekilde gelişmiştir: Tüm Müslümanlarca kutsal kabul edilen ve hac ibadetinin yapıldığı yer olan kabe yağmur ve seller nedeniyle hasar görmüştü. Mekke'de yaşayan kabileler bir araya gelerek burayı onardılar. Ancak kutsal olduğuna inanılan Hacerülesvet'in yerine yerleştirilmesi konusunda aralarında anlaşmazlık çıktı. A.Ü.İ.F.

41 Her kabile, bu taşı yerine koyma şerefinin kendisine ait olmasını istiyordu. Bu konudaki anlaşmazlık neredeyse aralarında çatışma çıkmasına neden olacaktı. İçlerinden biri Kabe'ye girecek ilk kişinin hakem olmasını önerdi. Aradan fazla zaman geçmeden Kabe'nin kapısından içeri Hz. Muhammed'in girdiği görüldü. Bu durum, herkesi sevindirdi. Çünkü o; dürüst, güvenilir, kararlı bir kimse olarak tanınıyordu. Hz. Muhammed bir yaygı getirtip taşı yaygının üzerine koydurdu. Her kabileden birer kişinin yaygının uçlarından tutarak Hacerülesvet'i taşımalarını istedi. Konulacağı yere getirildiğinde Hz. Muhammed taşı alarak yerine yerleştirdi. Onun bu çözümü herkesi memnun etti. O güvenilirliği ile her zaman örnek olmuştur. A.Ü.İ.F.

42 DAVRANIŞ Peygamberlerin Allah'tan Aldığı Bilgileri İnsanlara Olduğu Gibi Bildirdiğini Anlatma/Bilgilendirme A.Ü.İ.F.

43 Ey Peygamber Rabb'inden sana indirileni tebliğ et
Ey Peygamber Rabb'inden sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan O'nun verdiği Peygamberlik Görevini Yapmamış olursun (Maide 67) A.Ü.İ.F.

44 Peygamberlerin Özellikleri
DOĞRU GÜVENİLİR AKILLI TEBLİĞ A.Ü.İ.F.

45 HEDEF 6 Kuran’da Adı Geçen Peygamberleri Sıralayabilme
DAVRANIŞ Kuran’da adı Geçen Peygamberleri Söyler/Yazar A.Ü.İ.F.

46 İSA İSMAİL İSHAK ZÜLKİFL YAKUP DAVUT YUNUS MUSA İLYAS SALİH YUSUF
MUHAMMED DAVUT YUNUS MUSA İLYAS SALİH SÜLEYMAN YUSUF ZEKERİYYA EYYÜB YAHYA İDRİS ELYESEA LUT HARUN İBRAHİM ŞUAYB ADEM HUD A.Ü.İ.F.

47 ? Hangi Peygamberin İsmini Duydunuz?
Hangi Peygamberin İsmini Yaşantımızda Sık Kullanıyoruz? ? A.Ü.İ.F.

48 Aşağıdaki Peygamberlerin Size Hatırlattıklarını Birer Kelimeyle Yazınız?
Hz. Salih :………………………………………. Hz. Adem :………………………………………. Hz. Nuh :………………………………………. Hz. Yunus :………………………………………. Hz. Musa :………………………………………. Hz. Eyüb :………………………………………. Hz. Süleyman :………………………………………. Hz. Yusuf :………………………………………. A.Ü.İ.F.

49 Hangi Peygamberin Hangi Niteliklerini Biliyorsunuz?
……………. A.Ü.İ.F.

50 Peygamberimizin Hangi Özelliklerini Taşıyorsunuz? (Boşluklara yazınız)
…………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… A.Ü.İ.F.

51 Aşağıdaki Boşlukları Doldurunuz?
Peygamberleri Severim. Çünkü …………………………………..…… Peygamberimi Severim. Çünkü ……………………………………...… A.Ü.İ.F.

52 Aşağıdaki Tabloda Kaç Peygamber Adı Yazılıdır?
V D A Y Z Ü L K İ F Ö M U H E N S P I R J T Ç Ş G Ğ O A.Ü.İ.F.


"T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ve MATERYAL GELİŞTİRME DERSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları