Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Anlatım Bozukluğu S.1 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır? A)İnsanoğlunun uygarlığa eğimi yaratılıştan vardır. B)Uygarlık hiçbir insanın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Anlatım Bozukluğu S.1 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır? A)İnsanoğlunun uygarlığa eğimi yaratılıştan vardır. B)Uygarlık hiçbir insanın."— Sunum transkripti:

1 Anlatım Bozukluğu S.1 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır? A)İnsanoğlunun uygarlığa eğimi yaratılıştan vardır. B)Uygarlık hiçbir insanın reddedemeyeceği bir olgudur. C)Her insan uygar bir yaşam sürmek ister. D)Bizler uygarlığın nimetlerinden önceki nesillere göre daha çok faydalanıyoruz

2 C.1 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır? A)İnsanoğlunun uygarlığa eğimi yaratılıştan vardır. B)Uygarlık hiçbir insanın reddedemeyeceği bir olgudur. C)Her insan uygar bir yaşam sürmek ister. D)Bizler uygarlığın nimetlerinden önceki nesillere göre daha çok faydalanıyoruz

3 S.2 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır? A)Arkadaşını markette görünce ona doğru yürüdü. B)Sizinle görüşmeyi düşünmüyorum;çünkü size kırgınım. C)Annem,şimdi muhakkak yemekleri hazırlamış olmalı. D)Elleri sabunla yıkadıktan sonra havluyla iyice kurulamalı

4 S.2 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır? A)Arkadaşını markette görünce ona doğru yürüdü. B)Sizinle görüşmeyi düşünmüyorum;çünkü size kırgınım. C)Annem,şimdi muhakkak yemekleri hazırlamış olmalı. D)Elleri sabunla yıkadıktan sonra havluyla iyice kurulamalı

5 S.3 ‘Sayesinde’ sözcüğü hangi cümlede yanlış kullanılmıştır? A)Para hırsı sayesinde onunla hapse girdi. B)Genç adam bu güzel işe annesinin sayesinde girmişti. C)Biz bu insanlar sayesinde meşhur olduk,dedi sanatçı. D)Bu kampanya sayesinde okulumuza bir jeneratör aldık.

6 S.3 ‘Sayesinde’ sözcüğü hangi cümlede yanlış kullanılmıştır? A)Para hırsı sayesinde onunla hapse girdi. B)Genç adam bu güzel işe annesinin sayesinde girmişti. C)Biz bu insanlar sayesinde meşhur olduk,dedi sanatçı. D)Bu kampanya sayesinde okulumuza bir jeneratör aldık.

7 SORU 4 Bu konağı yeni satın aldıklarını söylediler. I Öğrenciler bahçede oynarken bir tanesi kenarda bekliyordu. II Yaptığı yanlışı sonunda kendi de anladı. III Kavşaktan sola dönünce karşına ilk çıkan dükkân benim. IV Çok seversen her acıya katlanırsın. V Yukarıdaki cümlelerde numaralanmış sözcüklerden hangileri türemiş sözcüğe örnek olarak gösterilebilir?

8 Cevap 4 Konağı Oynarken Kavşaktan yanlışı

9 SORU5: Aşağıda verilen cümleler ile bu cümlelere hâkim olan duygular doğru olarak eşleştirildiğinde hangi duygu boşta kalır? Cümle Duygu İnanılır gibi değil bu zor soruya nasıl cevap verdi? Abartma Zamanında derslerime çalışsaydım şimdi ne iyi olacaktı. Pişmanlık Ne kadar çalışsa da sınıfı geçemeyecek Şaşırma Bu evin çok güzel bir manzarası var. Karamsarlık Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır. Beğenme Türkçemizin geleceğinden pek de umutlu değilim Sevinç Ön yargı.

10 SORU5: Aşağıda verilen cümleler ile bu cümlelere hâkim olan duygular doğru olarak eşleştirildiğinde hangi duygu boşta kalır? Cümle Duygu İnanılır gibi değil bu zor soruya nasıl cevap verdi? Abartma Zamanında derslerime çalışsaydım şimdi ne iyi olacaktı. Pişmanlık Ne kadar çalışsa da sınıfı geçemeyecek Şaşırma Bu evin çok güzel bir manzarası var. Karamsarlık Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır. Beğenme Türkçemizin geleceğinden pek de umutlu değilim Sevinç Ön yargı

11 S.6 Aşağıdaki paragraf yazı türlerinin hangisinden alınmıştır? Kışı gündüzleri kısacık olduğu için sevmem. Sabahleyin bir türlü doğmak bilmeyen güneş erkenden de çekip gider. Hele şimdi saat dördü biraz geçti mi ortalık kararıveriyor. Ne anladım ben ondan? Penceremden bakıyorum tertemiz bir hava, berrak bir çekicilik vardır Ankara’nın ışığında. İstanbul’unki gibi öyle baygın değil.Yarı sevdalı yarı hüzünlü hülyalar kurmaya sürüklemez insanı,çıkıp gezmeye çağırır.Sen biraz daha yürümeden sular kararacak,çevreni seçemez olacaksın.Lambaların ışığı ne kadar parlak olursa olsun gezmelere elverişli değildir. Nurullah ATAÇ

12 CEVAP 6 DENEME

13 S.7 Aşağıdaki cümlelerden hangisi basit cümleden oluşmuştur A)Mustafa Kemal özgürlük olmuş Özgürlük diye çarpan yüreklerde B)Mustafa Kemal bereket olmuş Uzanıp giden bu topraklarda C)Mustafa Kemal türkü olmuş İnanmış D)Mustafa Kemal ülkü olmuş

14 C.7 Aşağıdaki cümlelerden hangisi basit cümleden oluşmuştur A)Mustafa Kemal özgürlük olmuş Özgürlük diye çarpan yüreklerde B)Mustafa Kemal bereket olmuş Uzanıp giden bu topraklarda C)Mustafa Kemal türkü olmuş İnanmış D)Mustafa Kemal ülkü olmuş

15 S 8.Aşağıdaki cümlelerden hangisi ötekilerden farklı yapıdadır? S 8.Aşağıdaki cümlelerden hangisi ötekilerden farklı yapıdadır? A)Uzakta görünen yeşil arsa serap gibi yitip gitti bir anda. B)Merdivenlerden neredeyse yuvarlanarak iniyordu. C)Odanın eşyası alaca karanlıkta yabansı görünüyordu. D)Gökyüzüne baktığında bulutun mavisi çoktan kararmıştı.

16 C 8.Aşağıdaki cümlelerden hangisi ötekilerden farklı yapıdadır? C 8.Aşağıdaki cümlelerden hangisi ötekilerden farklı yapıdadır? A)Uzakta görünen yeşil arsa serap gibi yitip gitti bir anda. B)Merdivenlerden neredeyse yuvarlanarak iniyordu. C)Odanın eşyası alaca karanlıkta yabansı görünüyordu. D)Gökyüzüne baktığında bulutun mavisi çoktan kararmıştı.

17 9.Aşağıdakilerden hangisi bağımsız sıralı bir cümledir? A)Mağaza sahibi konuşuyor, müşteri onu sinirli sinirli dinliyordu. B)Gazete okuyan ihtiyar, gazetesini bıraktı, söze karıştı. C)Adam ellerini ceplerine koydu, kayıtsızca uzaklaştı. D)Önemli belgeleri bir zarfa koydu, çekmeceye yerleştirdi.

18 C 9.Aşağıdakilerden hangisi bağımsız sıralı bir cümledir? A)Mağaza sahibi konuşuyor, müşteri onu sinirli sinirli dinliyordu. B)Gazete okuyan ihtiyar, gazetesini bıraktı, söze karıştı. C)Adam ellerini ceplerine koydu, kayıtsızca uzaklaştı. D)Önemli belgeleri bir zarfa koydu, çekmeceye yerleştirdi.

19 S.10. Aşağıdaki cümlelerden hangisi "Sana bu kitabı doğum gününde hediye etmiştim." cümlesiyle yapıca özdeştir? A)Sizin önce bana gelmeniz daha uygun olur. B)Tekrar ne zaman geleceğini size söyledi mi? C)Sürekli seni beklemekten inan bıktım. D)Romanın ikinci cildi birincisinden daha güzel.

20 C.10. Aşağıdaki cümlelerden hangisi "Sana bu kitabı doğum gününde hediye etmiştim." cümlesiyle yapıca özdeştir? A)Sizin önce bana gelmeniz daha uygun olur. B)Tekrar ne zaman geleceğini size söyledi mi? C)Sürekli seni beklemekten inan bıktım. D)Romanın ikinci cildi birincisinden daha güzel.

21 S 11. Aşağıdakilerden hangisi olumlu, devrik, eylem, soru cümlesidir? a)Bir hafta mı kalmış orada? b)Telefonla konuşan bayanı tanıyor musun? c)Bir bakış mıdır seni etkileyen? d)Gönlüm takılıvermez mi güzel sözlerine?

22 C.11. Aşağıdakilerden hangisi olumlu, devrik, eylem, soru cümlesidir? a)Bir hafta mı kalmış orada? b)Telefonla konuşan bayanı tanıyor musun? c)Bir bakış mıdır seni etkileyen? d)Gönlüm takılıvermez mi güzel sözlerine?

23 S.12. Aşağıdakilerden hangisi yapıca basit, eylem cümle­sidir? A)Kirayı ödeyemeyince evden çıkmış. B)Dünkü sınavın sonuçları panoya asılmış. C)Sanatın kişisel yanları olsa da nesnel yanları da vardır D)Anlatılanların güncelliğini yitirdiği bir kitap bu.

24 C.12 Aşağıdakilerden hangisi yapıca basit, eylem cümle­sidir? A)Kirayı ödeyemeyince evden çıkmış. B)Dünkü sınavın sonuçları panoya asılmış. C)Sanatın kişisel yanları olsa da nesnel yanları da vardır D)Anlatılanların güncelliğini yitirdiği bir kitap bu.


"Anlatım Bozukluğu S.1 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır? A)İnsanoğlunun uygarlığa eğimi yaratılıştan vardır. B)Uygarlık hiçbir insanın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları