Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“ESKİŞEHİR’E HİZMET”LE GEÇEN 12 YIL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“ESKİŞEHİR’E HİZMET”LE GEÇEN 12 YIL."— Sunum transkripti:

1 “ESKİŞEHİR’E HİZMET”LE GEÇEN 12 YIL.
Yorulmadan… Durmadan…

2 Eskişehir’e AK Parti iktidarında toplam 12 Milyar Liranın üzerinde yatırım yapılmıştır.

3

4 Karayolu Yatırımları Ulaştırma Bakanlığımızca son 12 yılda Eskişehir’e 3,2 Milyar Liralık Yatırım yapıldı. 2002 öncesi 92 km olan bölünmüş yollar yılları arasında 214 km’lik çift yol yapımı ile toplamda 304 km’ye çıktı.

5 Eskişehir – Bursa Yolu Söğüt ayrımından Kanlıpınar mevkiine kadar olan 40 Km’lik mevcut Çevre yolunun geliş gidiş istikametin de üçer şeride çıkartılması projesi büyük oranda tamamlandı. Kaymaz alt geçişi tamamlandı. Mahmudiye - Konya yol ayrımı üst geçit köprüsü tamamlandı. Çevre yolu üzerinde OSB’nin Ankara girişi istikametinde Organize 2 Köprülü Kavşağı tamamlandı. Organize Köprülü Kavşağı (ESTİM) ve 300 metrelik çift yönlü bağlantı yolu ile birlikte tamamlanarak hizmete açıldı.

6 Çevre Yolu üzerinde bat-çık modeli ile yapılan Alpu Kavşağı tamamlanarak hizmete açıldı
Kartal kavşağı tamamlandı. Muttalıp Kavşağı tamamlandı. Sakarya Kavşağı tamamlandı. Anadolu Üniversitesi önündeki Üniversite Kavşağı tamamlandı. İsmet İnönü Caddesi üzerinden AÜ Eczacılık ve Tepebaşı istikametine bağlantı sağlayan üst geçit yenilendi Çevre Yoluna bağlantı sağlayan Kütahya Köprülü Kavşağı tamamlandı.

7 Çevre Yolu üzerinde Batıkent ve Keskin mahallelerini birleştiren Tepebaşı Kavşağı tamamlandı.
Çukurhisar alt geçiş köprüsü tamamlandı Osmaneli kavşak üst geçit çalışması tamamlandı. Fuar Köprülü Kavşağı tamamlanarak hizmete açıldı. Yine yaklaşık 12 yıl önce temelleri atılıp üzeri kapatılan Sümer Köprülü Kavşağı kısa bir sürede tamamlanarak hizmete açıldı. Eskişehir – Sivrihisar (88 km) bolünmüş yolu tamamlandı. Eskişehir – Bozüyük bölünmüş yolu tamamlandı. Eskişehir – Kütahya Bölünmüş yolu tamamlandı.

8 Eskişehir – Seyitgazi bölünmüş yolu tamamlandı.
Eskişehir – Mahmudiye – Çifteler – Emirdağ’a kadar bölünmüş yol çalışması tamamlandı. Eskişehir - Mekece yolu tamamlanarak Eskişehir’imizin Adapazarı ve İstanbul’a, bölünmüş yol ile ulaşması sağlandı. Ertuğrulgazi üst geçidi tamamlandı. Ulusal Egemenlik Caddesi üzerine yapılan Çamlıca Üst Geçidi tamamlandı. ESOGÜ önünden Yenikent Seyitgazi yolu bağlantısını sağlayan Gençlik Bulvarı yolu alt yapı yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları tamamlandı. Eskişehir-Mihalgazi-Sarıcakaya-Nallıhan yolunun ihalesi tarihinde yapıldı. Eskişehir-Bursa ve Eskişehir-Kütahya yolları üzerindeki 30 farklı noktada eksik iş ve imalatların tamamlanabilmesi için tarihinde ihale yapıldı. KDV dahil 60 milyon TL’ye ihale sonuçlandırıldı. Müteahite yer teslimi yapıldı. Seyitgazi yolu üzerinde bulunan; trafik yoğunluğuna sahip Yenikent-Asri Mezarlık arasındaki 2 KM’lik yol yapım işi %20 iş artırımı yoluyla 19 Ağustos tarihinde yapılan ihaleye dahil edildi. Müteahite yer teslimi yapıldı.

9 Demiryolu Yatırımları

10 Avrupa’nın önemli projelerinden Türkiye’nin de ilk Hızlı Tren Projesi olan, Ankara-Eskişehir arası Hızlı Tren hattı tamamlanarak 2008 yılında bitirildi ve Ankara ile birlikte hızlı tren seferlerinden ilk faydalanan şehir olduk. Eskişehir – İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı 25 Ağustos tarihinde hizmete girdi. Eskişehir – Bursa’ya da hızlı tren ile bağlanacak. Çalışmalar Bilecik Bursa arasında sürüyor. Eskişehir - Konya Yüksek Hızlı Tren seferleri başladı. Eskişehir’i ikiye bölen demir yolu hattı yer altına alındı, Eskişehir’in iki yakası bir araya geldi. Şehrimizi sadece Porsuk ikiye bölebiliyor. TCDD Yüksek Hızlı Tren Şehir geçişi üzerindeki meydan rekreasyon alanı olarak planlandı: 24 Ekim 2014 tarihinde ihaleye çıkıldı. Müteahite yer teslimi yapıldı.

11 Tren yolunda merkez konumuna gelen Eskişehir Gar projesi için planlama sorunu çözüldü proje çalışmaları tamamlandı. Alt geçit çalışmaları akabinde proje gündeme alınacak. metrekarelik alanda 100 milyon TL yapım bedeli olan Hasanbey Lojistik Merkezi hizmete girdi. Raylı Sistemler Test Merkezi Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylandı, arazi tahsis işlemleri tamamlandı ve yapım ihale dosyaları hazırlandı.

12 Havayolu Yatırımları

13 Havaalanının genişleme ve uzatma çalışması tamamlandı
Havaalanının genişleme ve uzatma çalışması tamamlandı. Eskişehir uluslararası standartlar da hava alalına sahip oldu.

14 Adalet Bakanlığımızca 12 Yılda Şehrimize 35 Milyon Liralık Kaynak Aktarıldı

15 6. 720 m2 büyüklüğünde Modern Adalet Sarayı tamamlanarak hizmete girdi
6.720 m2 büyüklüğünde Modern Adalet Sarayı tamamlanarak hizmete girdi. Adalet tozlu bodrum katlardan saraylara taşındı. Yargı mensuplarımıza Kentpark Konutlarından 64 adet lojman tahsisi sağlandı.

16

17 Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı Hizmet Binası ve Misafirhanesi ile Altyapı ve Çevre Düzenlemeleri tamamlandı. İki Eylül, Battalgazi, Yunus Emre, Taşbaşı Vergi Daireleri ve Vergi Dairesi Başkanlığı tek çatı altında toplandı. Böylece daha rahat ve hızlı bir hizmet imkânına sahip olduk.

18 TOKİ tarafından 12 Yılda 949 Milyon Liralık Kaynak Aktarıldı

19 Eskişehir’e TOKİ tarafından 949 milyon liralık kaynak aktarıldı.
Başbakanımız tarafından ilimize 5000 konut sözü verilmişti. Bu sözün üzerine çıkılarak Eskişehir’de TOKİ eliyle toplamda konut üretilmiştir.

20 Tepebaşı Kentpark Konutlarında 644 Dar ve Orta Gelirli Konutu, 448 Kaynak Geliştirme Konutu;
Odunpazarı Vadikent 1. Etapta, 240 Dar ve Orta Gelirli Konutu, 278 Alt Gelirli Konutu, sosyal tesis, Odunpazarı Vadikent 2. Etapta, 352 Dar ve Orta Gelirli Konutu, 480 Alt Gelirli Konutu; Odunpazarı Vadikent 3. Etapta 48 Dar ve Orta Gelirli Konutu, 320 Alt Gelirli Konutu; Odunpazarı Vadişehir 1.Etapta, 208 Dar ve Orta Gelirli Konutu, 864 Alt Gelirli Konutu; Odunpazarı Vadişehir 1.Etapta 40 derslikli lise, Odunpazarı Vadişehir 1. Etapta 24 derslikli ilkokul, Odunpazarı Vadişehir 1. Etapta spor salonu,

21 Odunpazarı Vadişehir 1. Etapta kreş,
Odunpazarı Vadişehir 1. Etapta cami, Odunpazarı Vadişehir 1. Etapta ticaret merkezi; Odunpazarı Vadişehir 2. Etapta 96 Dar ve Orta Gelirli Konutu, 304 Alt Gelirli Konutu; Odunpazarı Vadişehir 3. Etapta, 320 Dar ve Orta Gelirli Konutu, 632 Alt Gelirli Konutu; Odunpazarı Vadişehir 3. Etapta, ticaret merkezi; Odunpazarı Vadişehir 4. Etapta 304 Dar ve Orta Gelirli Konutu, 96 Alt Gelirli Konutu Odunpazarı Vadişehir 4. Etapta 32 derslikli ilkokul, Odunpazarı Vadişehir 4. Etapta 40 derslikli lise, Odunpazarı Vadişehir 4. Etapta spor salonu, Odunpazarı Vadişehir 4. Etapta 2 ticaret merkezi,

22 Odunpazarı Vadişehir 4. Etapta 1 kreş; TOKİ tarafından şehrimize kazandırıldı.
Tepebaşı Aşağısöğütönü’nde 1265 Dar ve Orta Gelirli Konutu, 928 Yoksul Konutu; Tepebaşı Aşağısöğütönü’nde 40 derslikli lise, Tepebaşı Aşağısöğütönü’nde 24 derslikli ilkokul, Tepebaşı Aşağısöğütönü’nde spor salonu, Tepebaşı Aşağısöğütönü’nde kreş, Tepebaşı Aşağısöğütönü’nde cami, Tepebaşı Aşağısöğütönü’nde 2 ticaret merkezi, sosyal tesis Karapınar kentsel dönüşüm projesi Toki–Odunpazarı belediyesi işbirliği ile tamamlanmıştır.

23 Toplamda 3.621 Dar ve Orta gelirli konut, 2.974 Alt Gelirli Konutu, 928 Yoksul Konutu, 448 Kaynak Geliştirme, 96 Roman Konutu, 6 ilköğretim okulu, 3 lise, 4 kreş, 2 sosyal tesis, 2 büfe, 7 Ticaret Merkezi, 3 Cami, 12 Spor Salonu, Kafeterya, Bekçi Kulübesi, Vergi Dairesi Binası ve Misafirhanesi, Kantin, Karakol, 2 Aile Sağlığı Merkezi, 2 Eczane, 200 Kişilik Pansiyon tamamlandı.

24 Bakanlığımız Tarafından Şehrimize 12 Yılda 65,2 Milyon Liralık Kaynak Aktarılmıştır.

25 Katı atık, atık su gibi alt yapı projeleri için toplam 1 milyon 160 bin liralık destekte bulunuldu.
Mahmudiye, Sivrihisar, Beylikova, Alpu, Çifteler, Mihalgazi, Günyüzü, Han, Seyitgazi, İnönü, Sarıcakaya ilçelerine çöp toplama aracı verildi. yılları arasında il bazında yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarında Odunpazarı ilçemizde 1 adet, Tepebaşı ilçemizde 1 adet alan riskli bölge ilan edilmiştir. Bu alanların toplam büyüklüğü 83,65 hektardır. Bölgedeki toplam nüfus , toplam bina sayısı 1.980, toplam birim sayısı dur. Bu alanlar için kira yardımı olarak toplamda 7,5 milyon TL’lik kaynak ilimize aktarılmıştır. yılları arasında Kamu Yatırımları Alanında: 26 milyon 406 bin TL; Çevre Yönetimi Alanında 5 milyon 794 bin TL; Mekansal Planlama Alanında 817 bin 500 TL; Kentsel Dönüşüm Alanında 8 milyon 7 bin TL; Tapu ve Kadastro Yatırımları Alanında 27 milyon 261 bin TL olmak üzere toplamda 65 milyon 191 bin 952 TL yatırım şehrimize aktarılmıştır.

26 Bakanlığımız Tarafından Şehrimize 12 Yılda 841 Milyon Liranın Üzerinde Kaynak Aktarılmıştır

27 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca Eskişehir’imize son on yılda 841 Milyon Liralık Kaynak Aktarıldı.

28 Eskişehirli çiftçimize 763,1 Milyon liralık Tarımsal Destek sağlandı.
Eskişehirli Çiftçilerimize yapılan Tarımsal Desteğin 90,4 milyon lirası mazot desteği, 79,2 milyon lirası kimyevi gübre desteği, 168,9 milyon lirası prim desteği, 93,1 milyon lirası hayvancılık desteğidir. Eskişehirli çiftçimize 10,1 Milyon liralık Kırsal Kalkınma Yatırım Desteği sağlandı. Eskişehirli çiftçimize 9 Milyon liralık adet Makine Ekipman Desteği sağlandı yılı içerisinde Makine Ekipman ve Bireysel Sulama Sistemleri için ilimize ,36 TL hibe aktarılmış; 216 yatırımcı bu destekten faydalanmıştır. Bu rakama ek olarak Ağustos ayında TL’lik ek ödenek çıkarılmıştır. İşletme sermayesi programından desteklenen 27 kooperatife 22 milyon 600 bin lira ile 1377 aileye destek sağlandı. (1999 – 2002 yılları arasında 4 kooperatife 1 milyon 100 bin lira destek sağlanmıştı.) Tarım İl Müdürlüğü kampüsü içinde “İl Gıda Kontrol” Laboratuarı binası tamamlandı ve hizmet vermeye başladı. Tepebaşı İlçesi meyve ve sebze soğuk hava deposu yapıldı.

29 Tepebaşı İlçesi meyve ve sebze paketleme tesisi yapıldı.
İnönü’den Beylikova’ya kadar toplulaştırmada büyük mesafe kat edildi. Tepebaşı İlçemize bağlı Boyacıoğlu, Bozdağ, Çukurhisar, Gündüzler, Kızılcaören, Kızılinler, Kozlubel, Mollaoğlu, Musaözü, Muttalıp, Sulukaraağaç, Uludere, Yukarı Söğütönü, Yukarı Kartal’a sabit selektör verildi. Sivrihisar’da Kaymaz’da ton kapasiteli hububat siloları tamamlanmak üzere. Odunpazarı İlçemize bağlı Ağapınar, Aşağı Çağlan, Kıravdan, Karaalan, Karahöyük, Karapazar, Kuyucak, Sarısungur, Sevinç, Türkmentokat, Yörükkaracaören, Köylerine sabit selektör verildi. Tepebaşı İlçemize bağlı Avlamış Köyüne süt soğutma grubu; Odunpazarı İlçemize bağlı Karapazar Köyüne tır kantarı ve süt soğutma grubu verildi.

30 3 milyon TL bedelli İnönü Oklubalı Arazi Toplulaştırma Projesi devam ediyor.
4,8 milyon TL bedelli Beylikova Arazi Toplulaştırma Projesi devam ediyor. 8 milyon TL bedelli Seyitgazi Arazi Toplulaştırma Projesi devam ediyor.

31 Bakanlığımız Tarafından Şehrimize 12 Yılda 32,8 Milyon Liralık Kaynak Aktarılmıştır

32 Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti kazandırıldı
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti kazandırıldı. İlimizde bir çok etkinlik ve proje hayata geçirildi. Kalıcı eserlerle ilgili projeler devam etmektedir. 2013 UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti ilan edildik. Odunpazarı Evleri projesi hayata geçirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığımızca Odunpazarı Belediyesi Sokak Sağlıklaştırma Uygulamaları kapsamında 1 milyon 100 bin lira kaynak sağlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığımız - Eti işbirliği ile Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi açıldı. Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Çalışmaları Kapsamında; kültürel, sanatsal alanlarda toplamda 400 milyon TL’lik kaynak ilimize aktarılmıştır. Tüm ilçelerimize TDKB Kültür Evi kazandırılmıştır. Şeyh Sücaaddin-i Veli Külliyesi Aslına Uygun olarak restore edilmiştir. Sazova’da TDKB Kültür Merkezi’nin yapım çalışmaları hızla devam etmektedir. 107,5 milyon TL bedelli kişilik yeni stadımız Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı bütçesi ile şehrimize kazandırılmaktadır.

33 Kültür ve Turizm Bakanlığımızca Projelere 108 bin 843 TL, Proje uygulamalarına 352 bin TL olmak üzere toplamda 460 bin 843 TL yardım sağlanmıştır. İlçe ve Belde Belediyelerimize 3 milyon 833 bin lira destek verildi. Zaim Ağa Konağı proje çizimi ve çatı onarımı işleri için 60 bin lira kaynak aktarıldı, proje tamamlandı. Nasrettin Hoca Evi proje çizimi ve onarımı ve alarm sistemi için 861 bin lira kaynak aktarıldı. İl Halk, Osmangazi, Seyitgazi İlçe Kütüphanelerine 275 bin lira kaynak aktarıldı. Kızılinler Termal Turizm Bölgesi ilan edildi; planlama çalışmaları sonuçlandı. Bakanlığımızın Arazi tahsis dairesinden tasarruf hakkı verilecek akabinde yatırımcıların değerlendirmesine sunulacaktır. 

34 KÖYDES ve BELDES YATIRIMLARI
Köydes ve Beldes Yatırımlarıyla Şehrimize 86,7 Milyon Liralık Kaynak Aktarılmıştır

35 Yılları arasında Köydes ve Beldes projeleri ile Cumhuriyet tarihimizin en büyük belde ve köy kalkınma projeleri gerçekleştirilmiştir. Toplam 86 milyon 700 bin TL harcanarak yolsuz, susuz, elektriksiz köy ve belde bırakılmadı. Bu kapsamında; 3910 km köy yolunda çalışma yapılmış ve toplam 32,5 Milyon TL harcanmıştır. Tesis geliştirme, kanalizasyon ve tarımsal sulama projeleri için toplam 48,5 milyon TL harcama yapılmıştır. Eskişehir’in 194 köyüne 479 bin 361 metrekare kilitli parke taş, 84 bin 477 mt döşenmiştir.

36 12 ilçemize bağlı 1797 km köy yolu asfalt kaplandı.
Tepebaşı İlçemize bağlı köylere İl özel İdaremiz tarafından 206 km asfalt kaplama, 181 km stabilize kaplama, 11 km tesviye yapılarak toplamda 398 km yol hizmeti sağlandı. Odunpazarı İlçemize bağlı köylere İl özel İdaremiz tarafından 225 km asfalt kaplama, 164 km stabilize kaplama, 2 km tesviye yapılarak toplamda 391 km yol hizmeti sağlandı. 12 ilçemize bağlı 1797 km köy yolu asfalt kaplandı. 12 ilçemize bağlı 1230 km köy yolu stabilize kaplandı. 73 km köy yolumuz tesviye yapıldı. 21 km ham köy yolu yapıldı. 176 Tesis geliştirme projesi hayata geçirildi. 40 adet kanalizasyon projesi hayata geçirildi, tamamlandı.

37 Odunpazarı İlçemize bağlı Karapazar, Gülpınar, Yörükkaracaören, Kuyucak Köylerinin kanalizasyonları tamamlandı. Odunpazarı İlçemize bağlı 24 köye toplamda 62 bin 319 m2 kilitli parke taş, 13 bin 494 mt bordür döşendi. Tepebaşı İlçemize bağlı 28 köye toplamda 78 bin 571 m2 kilitli parke taş, 13 bin 103 mt bordür döşendi.

38 2007 yılında başlanan Beldes uygulamasında;
27 belediyeye toplam 5 milyon bin TL ödenek tahsis edildi. 25 km yeni yol yapıldı. 10 Belediyeye içme suyu getirildi.

39

40 Milli Eğitim Bakanlığımızca Eskişehir’imize 12 Yılda 459 Milyon Liralık yatırım yapıldı yılında olan derslik sayısı, 6.162’ye çıkartıldı.

41 Öğrencilerimize ders kitapları ücretsiz olarak verilmektedir.
Nesillerimizin daha sağlıklı olması için öğrencilerimize ücretsiz süt dağıtımı yapılmaktadır. 103 okul, 12 Spor Salonu, 1550 öğrenci kapasiteli 8 Pansiyon, 1 Uygulama Oteli, 3 Atölye Binası 2 Yemekhane Binası yapıldı. 618 onarım faaliyeti gerçekleşti. Muttalıp’da Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü Çok Amaçlı Meslek Lisesi tamamlandı.

42 Milli Piyango idaresi tarafından yapılan Milli Piyango İdaresi Kız Yurdu tamamlanarak hizmete açıldı. 71 Evler Mh. 21 Derslikli H. NezireSarıkamış İlkokulu. Sakintepe Mh. 18 Derslikli Şehit Gökhan Yavuz İlkokulu. Sevinç Mh. Behiç Akaydın İlkokulu 8 ek derslik. 18 Derslikli Eğitimciler Spor Lisesi ve Pansiyonu. Ali Güven Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi Uygulama oteli. Ticaret Odası İlkokulu Spor Salonu. Vişnelik Mh. 32 Derslikli Meseret İnal İlkokulu. 75. Yıl Mh. 24 Derslikli İlkokulu.

43 Yeşiltepe Mh. 24 Derslikli İlkokulu.
18 derslikli Mehmet Ali Yasin İlkokulu. Merkez İlkokulu Atölye Binası 8 derslikli Muttalıp Anaokulu 8 derslikli Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu Hoca Ahmet Yesevi Lisesi Spor Salonu 75. Yıl Mahallesi Fazıl Yıldırım Anadolu Lisesi 71 Evler Mahallesi Hasan Önal Kız Meslek Lisesi ve Spor salonu. 24 derslikli ETİ Maden İşletmeleri İlkokulu 24 derslikli Atatürk Sağlık Meslek Lisesi 18 derslikli Sultandere ilkokulu

44 8 derslikli V. Bahattin Güney Anaokulu
24 derslikli Şehit Fazıl Yıldırım Anadolu Lisesi ve Spor Salunu 10 derslikli Gazi Kız Meslek Lisesi Atatürk Teknik Endüstri Meslek Lisesi Atölye Binası 16 derslikli Gazi Yakup Satar Kız Meslek Lisesi ve Spor Salonu 18 derslikli Dr. Halil Akkurt İlkokulu 21 derslikli Yıldırım Beyazıt ilkokulu 18 derslikli M. Fevzi Çakmak ilkokulu 32 derslikli Yusuf Tuna Güzey ilkokulu 40 derslikli TOKİ Savaş Kubaş Anadolu Lisesi 32 derslikli Ahmet Hamdi Bayraktar ilkokulu 24 derslikli TOKİ Şehit Yalçın Baykuş ilkokulu 8 derslikli Lamia Dayanç Anaokulu 40 derslikli TOKİ Şehit İsmail Tetik Anadolu Lisesi 18 derslikli Ahmet Sezer ilkokulu 18 derslikli Mehmet Ali Yasin ilkokulu 12 derslikli Mehmet Gedik ilkokulu 12 derslikli Yenikent ilkokulu

45 40 derslikli TOKİ Şehit İkram Cirit Anadolu Lisesi ve Spor Salonu
24 derslikli TOKİ Emre Bolat İlkokulu 12 derslikli Namık Kemal ilkokulu 8 derslikli Batıkent Anaokulu 18 derslikli Sazova Reşat Benli ilkokulu 8 derslikli Cemalettin Gökay Anaokulu 16 derslikli Şehit Astb. Çvş. Soner Özübek ilkokulu 18 derslikli Şehit Teğm. Subutay Alkan İlkokulu 24 derslikli Yeşiltepe Mahallesi Toki ilkokulu 8 derslikli Muttalıp Anaokulu Okullarımıza 10 bin 26 adet bilgisayar gönderildi. 374 okulumuza ADSL bağlantısı yapıldı. 265 Bilgisayar Teknolojileri sınıfı kuruldu. Üniversitelerimizde 41 yeni birim hizmete açıldı. Yalnızca 2014 yılı içerisinde temel ve ortaöğretim yatırımları alanında toplamda 9 okul, 151 derslik, 2 spor salonu ve 2 atölyenin yapımı tamamlanmıştır. Yine 2014 yılında yapımına başlanan, inşaatı devam eden veya 2014 yatırım programına alınan toplamda 22 okul, 400 derslik, 9 spor salonu, 4 atölye, 7 pansiyonumuz bulunmaktadır.

46

47 Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından Eskişehir’e 1 milyon 985 bin Liralık Kaynak Aktarılmıştır.

48 Tepebaşı Müftülük Hizmet Binasının inşaatı devam ediyor
Tepebaşı Müftülük Hizmet Binasının inşaatı devam ediyor. DİB tarafından 280 bin liralık kaynak aktarıldı. ESOGÜ İlahiyat Uygulama camii, Medine Camii, Kalabak Camii, Uluönder Fatih Camii, Şoförler Camii, Batıkent Yunusemre Camiileri basta olmak üzere toplam DİB başkanlığımız tarafından 1 milyon 593 bin liralık kaynak aktarıldı. Cami Derneklerimiz ve Kuran Kurslarımıza toplamda 112 bin liralık kaynak aktarıldı.

49 Bakanlığımızca Şehrimize 12 Yılda 182 Milyon Liralık Kaynak Aktarılmıştır

50 Planlanan yatırımlar ile 2016 yılı sonunda toplam 728 milyon TL’lik kaynak şehrimize kazandırılacaktır.

51 Sağlıkta hastanelerin birleştirilmesi ve aile hekimliği, Sosyal Güvenlik sisteminin tek çatı altında toplanması gibi devrim niteliğindeki çalışmalar hayata geçirildi. Türkiye’nin en büyük diş hastanesi olan 90 ünitelik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açıldı. Toplum Sağlığı Merkezleri olarak Fevzi Çakmak Toplum Sağlığı Merkezi, Kemal Nurhan Mani Aile Sağlığı Merkezi, Yeşiltepe Aile Sağlığı Merkezi, Orhangazi Mahallesi 6 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi faaliyete geçti Mamuca Mahallesi 6 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi Gündoğdu Musa Önce Toplum Sağlığı Merkezi,

52 Yunusemre Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesi ameliyathane restorasyonu tamamlandı.
Yunus Emre Devlet Hastanesine Yanık Ünitesi kazandırıldı. ESOGÜ Beyin Krizi Merkezi 15 Ekim 2012’de açıldı. Birim, sadece Eskişehir’e değil komşu illere de hizmet veriyor. Eskişehir Devlet Hastanesi ihalesi KDV dahil 130 milyon TL bedelle 30/05/2012 tarihinde yapıldı. Yapımı hızla devam eden 600 Yataklı Yunus Emre Devlet Hastanesi ile Eskişehir sağlık alanında dev bir yatırıma kavuşacak. Eskişehir’e inşa edilecek hastane “acil, yoğun bakım, diyaliz ve ameliyathane” bölümlerindeki yataklarla birlikte 917 yatak kapasitesine ulaşabilecek. 76 bin metrekarelik alan üzerine konuşlandırılacak hastane 384 açık 686 kapalı araç kapasitesine sahip olacak. 25 yataklı kliniği bulunacak hastanede destek odalarıyla birlikte 199 poliklinik odası yer alacak.

53 Şehir Hastanesi: Kamu özel ortaklığıyla yapılacak bölge hastanemiz için Yüksek Planlama Kurulundan onay alındı. Arsa tahsis ve takas işlemleri gerçekleşti. Ön yeterlik ihalesinin ardından ihale tamamlandı. Yüklenici firma ile sözleşme imzalanması bekleniyor. Böylece Eskişehir'e 3 yıl içinde sadece sağlık alanın da 350 milyon TL'lik sağlık yatırımı daha yapacağız. Bu iki hastane ile Eskişehir’in asgari 30 yıllık hastane ihtiyacını karşılanmış olacaktır. Tepebaşı Kadın Doğum Polikliniği hizmete girdi. Yenikentte yapılan 112 Acil Komuta Merkezi tamamlanmak üzere.

54 Bakanlığımızca Şehrimize 12 Yılda 743,7 Liralık Kaynak Aktarılmıştır

55 UEFA standartlarında çok modern bir stadyumu bu dönemde Eskişehir’imize kazandıracağız. İhale 107,5 milyon lira+KDV bedelle 17 Ekim 2012’de yapıldı. Çamlıca Mahallemize Kemal Unakıtan Kapalı Spor Salonu yapıldı. Abdurrahman Temel Futbol Sahası sentetik yüzeyli sahaya dönüştürüldü. Atatürk Spor Salonu ısıtma sistemi doğalgaza dönüştürüldü ve soyunma odalarının bakım onarım işleri tamamlandı. Müstakil Gençlik Merkezi Binası yapıldı. Muttalıp Spor Kompleksi spor tesisi yapıldı. Muttalıp Spor Kompleksi sosyal tesisi yapıldı.

56 Muttalıp Spor Kompleksi sentetik çim yüzeyli futbol sahası ve 256’şar kişilik 2 adet kapalı tribünü yapıldı. Vali Sami Sönmez Spor Kompleksi Tribün üzeri kapatıldı ve doğalgaz dönüşümü sağlandı. Kanlıpınar’a Atış Poligonu yapıldı. Kanlıpınar Atış poligonuna açık tabanca atış poligonu 2010 yılında ilave edildi. Gökmeydan Spor salonu bakım onarım işi ve Çatı onarım işi tamamlandı. Porsuk Spor Salonu bakım onarım işi tamamlandı. Porsuk Spor Salonu doğalgaz dönüşümü sağlandı. Atatürk Spor Salonunun havalandırması yapıldı.

57 Atatürk Kapalı Yüzme Havuzuna Engelli Sporcularımızın ve fiziksel yönden yetersiz sporcularımızın yararlanabileceği kulvar içi yüzme havuzu yapıldı. Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu ısınma sistemi doğalgaza dönüştürüldü. Sazova Vali Sami Sönmez Atletizm Pisti yapıldı. Atatürk Stadı sporcu soyunma odalarından oyun alanına geçiş tüneli yapıldı. Antreman salonları ısıtma sistemi doğalgaza dönüştürüldü. Atatürk dış saha ek hizmet binaları yapıldı. 75. Yıl Mahallemize Kapalı Spor Salonu yapıldı. 12 Basketbol, Voleybol Sahası,

58 9 açık spor tesisi, 7 Çim yüzeyli futbol sahası, Sporcu Kamp eğitim merkezi, 2 yüzme havuzu yapıldı. Odunpazarı Gençlik merkezi dershaneler sokağında kiralanan yerinde hizmete girdi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün mülkiyetinde bulunan alanda yapılan 2 milyon 847 bin TL yapım bedelli Odunpazarı gençlik merkezi inşaatı tamamlanmak üzere. Merkez 2015 yılı içerisinde hizmete girecek. Tepebaşı gençlik merkezi üniversite caddesi üzerinde kiralanan yerinde hizmete girdi. Spor kulüplerimize toplamda 1 milyon 344 bin 500 lira maddi yardım yapıldı.

59 1000 yataklı dörder kişilik lüks odaları olan Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu tamamlanarak hizmete açıldı. 1500 Yatak kapasiteli 3 kişilik modern odaları olan Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Yurdu Muttalıp okullar bölgesinde bulunan toplam m2 lik alana yapılması için 1 milyon liralık kaynak ayrıldı. Arsaya ait jeolojik-jeoteknik Etüt Raporu hazırlandı, 1/5000’lik nazım imar planı ve 1/1000 İmar planı düzenlenmesi hizmet alım ihaleleri ve imar çalışmaları 8 Temmuz 2012 itibari ile tamamlanarak Bakanlığımıza gönderildi. Yenikentte 3000 seyirci kapasitesine sahip, 9 milyon 906 bin TL yatırım bedelli kapalı spor salonunun temelleri atıldı. Yapımı hızla devam ediyor. Yenikentte 1000 seyirci kapasitesine sahip, 16,5 milyon TL bedelli tam olimpik-kapalı yüzme havuzunun temelleri atıldı.

60

61 Eskişehir'imizde Eğitimli genç nüfusa yönelik yeni istihdam alanlarının açılması amacıyla çıkarılan son teşvik paketinde havacılık sanayi, savunma sanayi, elektronik sanayi, turizm ve yazılım sektörü, sinema televizyon sektörü gibi katma değeri yüksek yatırımların önünü açtık. Eskişehir’imize yakışan yeni İŞKUR Binasının yapılması için 2 milyon 500 bin lira kaynak ayrıldı. Mevcut İŞKUR binası için Osmangazi Üniversitesi Riskli Yapı Kararı verdi. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’de bu kararı onayladı ve tapuya şerh düşüldü.  Yeni bina ile ilgili Zemin etüdü çalışmaları da tamamlandı. Şehrin estetiği açısından yapı nizamının ayrık nizamdan bitişik nizam 8 kat olarak düzenlenmesi planlanmaktadır. Proje dosyası tamamlanarak bakanlığımıza sunulmuştur. Tepebaşı SGK Binası hizmete girdi.

62

63 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızca
Eskişehir’e 593 Milyon Liralık Kaynak Aktarılmıştır.

64 Kırka da 87 milyon liralık yatırımla 240. 000 ton/yıl kapasiteli 4
Kırka da 87 milyon liralık yatırımla ton/yıl kapasiteli 4. Boraks Penta hidrat Tesisi tamamlandı. 5. Boraks Penta hidrat tesisinin yatırım süreci devam ediyor. İhalesi yapılan projeye ilişkin yüklenici firma yapım işlerine Ocak 2012 itibariyle başladı. Tesis inşaatı tamamlandı; makine ve ekipman montajları devam ediyor. ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yatırım programına 250 milyonluk kaynak konuldu. Burada yaklaşık 300 kişiye istihdam sağlanacak. Kırka'da bulunan 4 ünitenin toplam yatırımı yılda 900 bin ton. Bu yeni yapılacak ünite yaklaşık 550 bin ton/yıl kapasiteye sahip olacak.

65 3 milyon 300 bin liralık bir yatırımla Kırka Boraks Paketleme ve Ambar tesisleri tamamlandı.
6 milyon 900 bin liralık yatırım yaparak Zayıf Çözeltiden Boraks Deka hidrat üretimine başlandı. 44 milyon 800 bin liralık yatırımla Tek Kademede Penta Üretim Tesisi tamamlandı ve üretime başladı. Doğalgaz imkânı şehrimizin tüm mahallelerine ulaştırıldı.

66

67 Yaklaşık 37 milyon TL bedelle Yeni İl Emniyet Müdürlüğü Binasının 03/04/2012 tarihinde ihalesi yapıldı. 07/06/2012 tarihinde sözleşme imzalandı ve 11/06/2012 tarihinde yer teslimi yapılarak inşaata başlandı. İnşaat kısa süre içerisinde tamamlanmak üzere. TOKİ’ye yaptırılan Ertuğrulgazi Polis Merkezi Amirliği ve Polis Kantini binası tamamlandı. TOKİ’ye arsa karşılığı yaptırılan 144 daireden oluşan Ertuğrulgazi Polis Lojmanları ile 165 daireden oluşan Vadişehir Polis Lojmanları polisimizin kullanımına sunulmuştur.

68 Eski Çarşı Polis Merkezi Amirliği Hizmet Binası güçlendirme ve modern görünüme kavuşturma çalışmaları tamamlandı. Böylece Tepebaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Çarşı Polis Merkez Amirliği ile dağınık olarak faaliyette bulunan Pasaport, Silah ve Patlayıcı Maddeler, Özel Güvenlik gibi halkımızın yoğun olarak gidip geldikleri birimlerimizin bu binaya taşınmaları sağlanacaktır. Hekimdağ Jandarma Karakol Binası yapıldı. Alpu İlçe Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası Tamamlandı İnönü İlçe Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası Tamamlandı Han İlçe Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası Tamamlandı

69

70 Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından Eskişehir’imize
306 milyon liralık kaynak aktarılmıştır.

71 Sakarya Vadisi Pompaj Sulaması 3. Kısım tamamlandı.
Keskin Göleti Sulaması ve sol Sahil Hattı İkmali tamamlandı. Çukurhisar Taşkın Koruma Tesisi tamamlandı. Eskişehirde toplamda 6 Taşkın Koruma tesisi yapılmıştır. Böylece 3300 dekar tarım alanı, 1 ilçe, 1 belde, 1 mahalle, 1 köy taşkınlardan korunmuştur. 10 adet otomatik Meteoroloji gözlem istasyonu açıldı. (Eskişehir Bölge, Havaalanı, Sivrihisar, Çifteler, Mahmudiye, Alpu, Çatacık, Günyüzü, Sarıcakaya, Mihalıççık) Kocakır ağaçlandırma sahasında yeni gözetleme kulesi ve şehir terasının inşaatı devam ediyor. Türkiye'nin en büyük fidanlığı olan Eskişehir Fidanlığında yılda ortalama 200 türde 18 milyon fidan üretildi ve dağıtıldı. 7 ton tohum elde edildi.

72 741 bin 560 dekar alanda ağaçlandırma ve erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışması yapıldı.
Yaklaşık 44 milyon 922 bin fidan dikildi. 1 adet Şehir Ormanı tesis edildi. 2 adet Bal Ormanı tesis edildi. 22 adet Mesire Yeri tesis edildi. Musaözü ve Fidanlık Tabiat Parkı ilan edildi Orman Köylülerimize süt sığırcılığı ve koyunculuğu, besicilik meyvecilik ve güneş enerjisi sistemi gibi konularda 3 bin 709 aileye 15 milyon 713 bin lira destek verildi. 2014 yılında, 50 milyon TL’lik yatırımla; Yarıkçı Göleti Sulaması, Kozlubel Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Seyitgazi İlçesi Arazilerinin Taşkından Korunması, Sakarıılıca Deresi Taşkın Koruması projeleri hizmete açılmış ve 10 tesisin temeli atılmıştır.

73

74 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca Eskişehir’e
40 Milyon Liralık Kaynak Aktarıldı.

75 KOSGEB marifetiyle 5 bin 1415 işletmeye 26 milyon lira hibe desteği sağlandı.
2 bin 650 işletmemiz için 140 milyon liralık kredi hacmi oluşturuldu. Son iki yıl içinde 1000’den fazla vatandaşımız KOSGEB’in Girişimcilik eğitiminden yararlandı. Bu eğitimlerden yararlanan 20 vatandaşımız KOSGEB’in desteği ile kendi işini kurdu. SAN-TEZ Projesi Kapsamında toplamda 16 proje destek almıştır.

76

77 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızca
Sosyal Yardımlar ve Proje Destekleri için Eskişehir’e 314,6 milyon TL kaynak aktarılmıştır.

78 Sosyal Yardım Çalışmaları Kapsamında 55 Milyon 687 bin TL kaynak aktarıldı,
1.117 aileye kırsal alanda sosyal destek projesi kapsamında 10 milyon 408 bin TL faizsiz destek sağlandı, 5.111 vatandaşımıza Proje Destek Programları kapsamında 4 milyon 732 bin TL kaynak sağlandı, Eşi vefat etmiş 628 kadına 298 bin 750 TL yardım yapıldı, Genel Sağlık Sigortası kapsamında 30 bin 847 vatandaşımızın priminin devlet tarafından ödenerek, 23 bin 359 vatandaşımızın da 35 TL karşılında Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden faydalanması sağlanmıştır, 12 bin 962 aileye 199 bin 797 ton kömür yardımı yapıldı,

79 LAFIN AK’ÇASI: BİZDE HİZMET KONUŞUR…


"“ESKİŞEHİR’E HİZMET”LE GEÇEN 12 YIL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları