Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. MİZAH  Şaka algılama beynin sol frontal lobu ve arka temporal kortekste meydana gelmekte.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. MİZAH  Şaka algılama beynin sol frontal lobu ve arka temporal kortekste meydana gelmekte."— Sunum transkripti:

1

2

3 1. MİZAH  Şaka algılama beynin sol frontal lobu ve arka temporal kortekste meydana gelmekte.

4  Beynin sol tarafı mizah boyunca sıralama yapmaya yardımcı olur. Beklenmedik bilgiler ve çapraz referanslar bizim hafızalarımızda zaten saklanmaktadır ve burada uyumsuzluk teorisi vardır. Durumsal zıtlıklar ve beklenmedik kararlarda mantıklı olmaya bu beyin fonksiyonu bize yardımcı olur.

5  Beynimizde mizah arasında bağlantı kurmada insular korteks ve amigdala rol oynamaktadır. Kelime oyunları beynin dil kontrol merkezi olan broca bölgesini de aktif etmektedir.

6  Frontal lob hasarı olan insanlarda fıkranın son cümlesini anlama yeteneği azalmaktadır ve bu hastalar daha düşük-kaba komedileri tercih etmektedirler.

7 2) Kendimizi gıdıklayamayız:  İnsanları gıdıklamak için dokunduğumuzda derinin yüzeyinde bulunan küçük sinir lifçikleri harekete geçer.  Sinyaller beyindeki serebral kortex’e gidiyor.

8  Yapacağımız hareketin bilgisine sahip olmak  Vücut organlarımızın primer motor kortexdeki kaplamış olduğu alan

9

10 3) Esnemek beyni uyandırır  Esneme aktivitesini uyku hali veya sıkılmış olmakla ilişkilendirmemize rağmen esnemenin fonksiyonu uyandırmaktır.

11 Esnemek bulaşıcıdır.  ayna nöronlar:İnsanlarda ayna nöronlar ile tutarlı beyin aktivitesi premotor korteks, yardımcı motor alan, birincil somatosensoriyel korteks ve alt parietal kortekste bulunmuştur.premotor korteks yardımcı motor alanbirincil somatosensoriyel korteksalt parietal kortekste

12 4) İrtifa arttıkça beyin garip resimler görür  Bunun nedeni genelde yerden yükseldikçe havadaki oksijen oranının düşmesi ve beyne daha az oksijen gitmesidir.

13  Yüksek irtifada beyin ödemi  2 bin 400 metre yükseklik

14 5) Kısa dönem hafızamız yalnızca yedi öğeyi tutabilir.  Bu kısa hafıza sayıları 5-9 arasında değişen objeleri anlık olarak tutar. Ortalama bir insan için bu sayı 7’dir.

15 Ama bu sayı dokuzu bile aşabilir. Bunun için nesneleri gruplandırmada iyi olmanız gerekir ve bunu pratik yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Hiç fark ettiniz mi telefon numaraları 7 hanelidir. 111-11-11

16 6) Beynimiz ve Tebessüm Beyinde bazı bölgelerin hasar görmesi sonucu kontrol edilemeyen gülmeler oluşabilmektedir. serebral kortex Sol üst frontal gyrus

17  Gülmek bulaşıcıdır Ayna nöronlar

18 KAYNAKLAR  http://science.howstuffworks.com/  http://www.livescience.com/  Brain and Mind Magazine/ www.epub.org.www.epub.org  tr.wikipedia.org/wiki/Beyin  www.sizinti.com.tr

19 Hazırlayanlar  Betül BACIOĞLU  TUĞBA GÜLŞEN

20 VİDEO  https://www.youtube.com/watch?v=44Xkhdrj qIQ


"1. MİZAH  Şaka algılama beynin sol frontal lobu ve arka temporal kortekste meydana gelmekte." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları