Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İşlem Yöntemi : Verilen işlemlerin belirli bir sırada ve zamanda uygulanmasını sağlar.  Bilgisayar ile çevre birimleri (yazıcı,kamera,hoparlör gibi)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İşlem Yöntemi : Verilen işlemlerin belirli bir sırada ve zamanda uygulanmasını sağlar.  Bilgisayar ile çevre birimleri (yazıcı,kamera,hoparlör gibi)"— Sunum transkripti:

1

2

3  İşlem Yöntemi : Verilen işlemlerin belirli bir sırada ve zamanda uygulanmasını sağlar.  Bilgisayar ile çevre birimleri (yazıcı,kamera,hoparlör gibi) arasındaki veri alışverişini denetler.  Ana belleği (RAM) yönetmek.  Harici kayıt cihazlarını yönetmek.  Bilgisayar sisteminin güvenliği ve kontrolünü sağlamak.  Dosya ve klasör yönetimini sağlamak.

4 İşletim sistemi yüklü olmadan bilgisayar, tablet veya telefonumuz açılmadığı için kullanamayız.

5  İşletim sistemleri bilgisayar, tablet, oyun konsolları, cep telefonları, arabalarda, kol saatlerinde hatta beyaz eşyalarda bile yüklü olabilir.

6

7

8  İlk olarak 1985 yılında piyasaya sürülen Windows, kişisel bilgisayarların çoğunluğunda kullanılmıştır.  Windows, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda en yaygın kullanılan işletim sistemidir.  Windows'un en çok kullanılan sürümü Windows XP'dir.

9  Windows işletim sisteminin üreticisi olan firma MİCROSOFT ‘ tur.  Microsoft firmasının sahibi ise dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates ‘tir.

10 1. Windows 1.0 : İlk windows sürümü 1985 yılında piyasaya çıktı.

11 2. Windows 2.0 : 1987 yılında piyasaya çıktı.

12 3. Windows 3.0: 1991 yılında piyasaya çıktı.

13 4. Windows 95: 1995 yılında piyasaya çıktı. İlk defa internet explorer ve başlat menüsü olan sürümüdür.

14 5. Windows 98: 1998 yılında piyasaya çıktı.

15 6. Windows 2000: 2000 yılında piyasaya çıktı.

16 7. Windows XP: 2001 yılında piyasaya çıktı. Windows ailesinin en uzun süre kullanılmış sürümüdür. 2001 - 2007 yılına kadar satılmıştır.

17 8. Windows Vista: 2007 yılında piyasaya çıktı.

18 9. Windows 7: 2009 yılında piyasaya çıktı.

19 10. Windows 8: 2012 yılında piyasaya çıktı.

20

21  Linux, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.  1991 yılında Linus adlı bir öğrenci tarafından bu projeye başlanmıştır.

22  İnternet'ten kurulumu ücretsiz indirebilir ve talimatları takip ederek bilgisayarımıza kurabiliriz.  Linux ‘un en önemli özeliklerinden biri de virüssüz olmasıdır. Virüs olmadığı için antivirüse ihtiyaç duyulmamaktadır.  Tüm bunlara rağmen, tahmini hesaplar Linux'un %1,1 oranlarında kişisel bilgisayarlarda kullanıldığını göstermektedir.

23  Pardus, Türkiye'de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir Linux sürümüdür.  Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup 2005’te piyasaya sürülmüştür.  Pardus adı, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana'dan gelmektedir.

24

25

26 Şirket 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu.

27  Apple ‘ın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği işletim sistemi MacOS (OSX), tablet ve telefonlar için geliştirdiği işletim sistemi iOS ‘dur.

28 Mac serisi bilgisayar iPod müzik çalar iPhone akıllı telefon iPad tablet bilgisayar Apple Wacth akıllı saat

29

30 1-Android OS 2-iOS 3-Bada OS 4-Windows Mobile OS 5-Symbian OS

31  Geliştiricisi: Google  Bulunduğu markalar: HTC, LG, Sony, Huawei, General Mobile vb.  Uygulama ortamı: Google Play Store

32  Linux tabanlı bir işletim sistemidir.  Bir çok cihazda bulunmasının sebebi açık yapılı olmasıdır.  Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

33  Geliştiricisi: Apple  Uygulama ortamı: iTunes  Bulunduğu cihazlar: iPhone, iPod Touch, iPad serileri

34  Kapalı yapılı bir işletim sistemidir.  Mac OS tabanlıdır.  Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

35  Samsung bu işletim sistemini kendi cihazlarında kullanmak üzere tasarlamıştır.  Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

36  Geliştiricisi: Samsung  Bulunduğu markalar: Samsung  Uygulama ortamı: Samsung Apps

37  Windows tabanlı bir işletim sistemidir.  OS : Operating system (işletim sistemi)


" İşlem Yöntemi : Verilen işlemlerin belirli bir sırada ve zamanda uygulanmasını sağlar.  Bilgisayar ile çevre birimleri (yazıcı,kamera,hoparlör gibi)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları