Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Aşağıdaki kelimelerden hangisi türemiş bir isimdir ?  A) Gözledik  B) Gözler  C) İnsancıl  D) Bahçenin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Aşağıdaki kelimelerden hangisi türemiş bir isimdir ?  A) Gözledik  B) Gözler  C) İnsancıl  D) Bahçenin."— Sunum transkripti:

1

2  Aşağıdaki kelimelerden hangisi türemiş bir isimdir ?  A) Gözledik  B) Gözler  C) İnsancıl  D) Bahçenin

3  Türemiş sözcük aldığı ekle anlamı tamamen değişen sözcüktür.C seçeneğinde “İnsan” –cıl ekini almış ve insandan çok daha farklı bir kelime olan “insancıl” ortaya çıkmıştır.

4  Aşağıdaki kelimelerden hangisinin kökü isimdir ?  A) Çekingen  B) Girişken  C) Başkan  D) Unutkan

5  Çekingenin kökü çekinmek  Girişkenin kökü girmek  Unutkanın kökü unutmak’tır.Bu köklerin hepsi fiildir.  Ancak C seçeneğindeki “Başkan” kelimesinin kökü bir isim olan “baş”tır.

6  Aşağıdaki atasözlerinin hangisinde türemiş yapılı bir sözcük yoktur ?  A) Kedinin boynuna ciğer asılmaz.  B) Ağacın kurdu içinde olur.  C) Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.  D) Başa gelen çekilir.

7  Ağacın kurdu içinde olur. cümlesinde türemiş yapılı yani yapım eki alan sözcük yoktur.

8  Aşağıdakilerden hangisi basit yapılı bir sözcüktür ?  A) Sevgi  B) Eski  C) Askı  D) Bilgi

9  Sevmek-sevgi  Asmak-askı  Bilmek-bilgi  Eski kelimesinde böyle bir durum söz konusu değildir.

10  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem yapı yönüyle diğerlerinden farklıdır ?  A) Onun Bu soruyu çözeceğini zannetmiyorum.  B) Bu yaştaki biri bu kadar yolu yürüyemez.  C) Evimiz buradan rahatça görülebiliyordu.  D) Bayrağımız şanlı şanlı dalgalanıyordu.

11  D seçeneğindeki “dalgalanıyordu” kelimesinde hiçbir yapım eki veya benzeri bir ek yoktur.Fiil haber kipiyle çekimlenmiştir.

12  Aşağıdaki altı çizgili fiillerden hangisinin kökü isim değildir ?  A) Mektubu dün yolladı.  B) Bahçeyi iyice suladınız mı ?  C) Arkadaşımı kütüphanede gördüm.  D) Etrafı güzelce temizledik.

13  Yollamak-yol  Sulamak-su  Temizlemek-temiz  Ancak gördüm kelimesinin kökü fiil olan görmek’tir.

14  Aşağıdaki sözcüklerden hangisi yapı bakımından diğerlerinden farklıdır ?  A) Askerlik  B) Adıyaman  C) Adapazarı  D) Acıbadem

15  B, C, D seçeneğindeki kelimeler bileşik yapılıdır.A seçeneği ise türemiş kelimedir.

16  Aşağıdaki altı çizili sözcüklerden hangisinin kökü isimdir ?  A) Hatasız kul olmaz.  B) Bir başa bir göz yeter.  C) Ava giden avlanır.  D) Gelen, gideni aratır.

17  Olmaz-olmak  Yeter-yetmek  Aratır-aramak  Fakat “avlanır” kelimesinin kökü isim olan “av”dır.

18  Aşağıdaki sözcüklerden hangisi basit yapılıdır ?  A) Benlik  B) Gençlik  C) Başlık  D) Balık

19  Benlik, gençlik, başlık türemiş kelimedir.Ancak “balık” basit yapılıdır.

20  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde birleşik isim kullanılmamıştır ?  A) Bahçedeki hanımelleri çok güzel kokuyor.  B) Evi çok eski olmasına rağmen sapasağlamdı.  C) Üzerindeki kazak kahverengiydi.  D) Anneannem bilge bir kadındı.

21  Hanımeli, kahverengi ve anneannem kelimeleri bileşik kelimedir.Fakat B seçeneğinde böyle bir kullanım sözkonusu değildir.


" Aşağıdaki kelimelerden hangisi türemiş bir isimdir ?  A) Gözledik  B) Gözler  C) İnsancıl  D) Bahçenin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları