Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇEMBERDE AÇILAR ZÜBÜŞ ŞEMO ZÜBÜŞ ŞEMO. İçindekiler Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Merkez Açı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇEMBERDE AÇILAR ZÜBÜŞ ŞEMO ZÜBÜŞ ŞEMO. İçindekiler Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Merkez Açı."— Sunum transkripti:

1 ÇEMBERDE AÇILAR ZÜBÜŞ ŞEMO ZÜBÜŞ ŞEMO

2 İçindekiler Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Merkez Açı Merkez Açı Merkez Açı Merkez Açı Çevre Açı Çevre Açı Çevre Açı Çevre Açı Fark Etme Fark Etme Fark Etme Fark Etme

3 KİRİŞ VE YAY

4 MERKEZ AÇI Açının kö ş esi, çemberin merkezinde ise o açıya merkez açı deriz.Örnek: { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/13/4184512/slides/slide_4.jpg", "name": "MERKEZ AÇI Açının kö ş esi, çemberin merkezinde ise o açıya merkez açı deriz.Örnek:

5 Eşit merkez açılar Eşit merkez açılar Merkez açıalr birbirine Merkez açıalr birbirine e ş it ise onların kiri ş leri ve yayalrida birbirine e ş ittir. Örnek: 2tane e ş it γ açisi görüyoruz. Bu yüzden bunların kiri ş leri (b) 2tane e ş it γ açisi görüyoruz. Bu yüzden bunların kiri ş leri (b) ve yaylari (m) birbirine e ş it olacaktır. ve yaylari (m) birbirine e ş it olacaktır.

6 Ödev k(O;r) çemberinde tabanı AB olan ABC ikizkenar üçgeni çizilmistir. { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/13/4184512/slides/slide_6.jpg", "name": "Ödev k(O;r) çemberinde tabanı AB olan ABC ikizkenar üçgeni çizilmistir.", "description": "

7 ÇEVRE AÇI Kö ş esi çember üzerinde olan ve kenarları çemberi kesen her açıya çevre açı denir.

8 Sonsuz çevre açılar Çemberin üzerinde sonsuz sayıda çember açılar çizilebilir.

9 AYIRT ETMEK AÇILAR KÖ Ş ES İ NERDE GÖRDÜ Ğ ÜM YAY < A B D Çemberin üzerinde A D < B O C Merkezin üzerinde B C < D O C Merkezin üzerinde D C Resimde verilen açılar tabloda anlatılmıştır. Sesli ve daha fazla bilgi için http://www.youtube.co m/watch?v=PxH9jMk76 YE http://www.youtube.co m/watch?v=PxH9jMk76 YE linke tıklayınız.

10 Hazırlayan: Zübüş Şemo


"ÇEMBERDE AÇILAR ZÜBÜŞ ŞEMO ZÜBÜŞ ŞEMO. İçindekiler Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Kiriş ve yay tanıtımı Merkez Açı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları