Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Linux Kurulumu BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI BÖLÜMÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Linux Kurulumu BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI BÖLÜMÜ"— Sunum transkripti:

1 Linux Kurulumu BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI BÖLÜMÜ
AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ DERSİ Linux Kurulumu

2 Takas Alanı (swap) Takas alanı (swap) nedir?
Komplike hesaplama işlemleri için anabellek yetmezse Linux bunun yerine sabit diskin bir bölümünü sanal bellek olarak kullanır. Linux belleğe yapılan erişimleri göz önünde bulundurarak mümkün oldukça bu veri bloklarını RAM’de tutulmasını sağlar. Bilgisayarda çalışan çok sayıda süreç varsa, çekirdek RAM’de tutulan bu sayfaları disk üzerinde bulunan, bu işlem için ayrılmış alana taşıyarak, RAM’in boşaltılmasının sağlar. RAM’in okuma yazma hızına göre diskin I/O (giriş/çıkış) hızı çok yavaş olduğu için takas alanı bir ek bellek görevi üstlenemez.

3 Takas Alanı (swap) Takas Alanı Ne Kadar Büyük Olmalıdır?
Genellikle takas alanının RAM miktarı kadar büyüklükte olması önerilir. Bu büyüklüğün belirlenmesinde esas olan sistemde çalışan süreçlerin göz önünde bulundurulmasıdır. Sunucularda masaüstü bilgisayarları yada iş istasyonlarına kıyasla daha fazla takas alanı (genellikle RAM miktarının 2 katı kadar) ayrılır. Bunun sebebi ise sunucunun çok fazla bellek kullanımına gereksinim duyacak karşılaşma olasılığıdır. Takas Alanı nerede olmalıdır? Mümkünse farklı bir sabit disk üzerinde olmalıdır. Farklı bir disk yoksa varolan diskler üzerine dağıtılmalıdır.

4 Linux Kurulum Yöntemleri
CD ile kurulum Sabit disk ile kurulum FTP sunucusu üzerinden kurulum NFS sunucusu üzerinden kurulum HTTP sunucusu üzerinden kurulum Kickstart kurulum

5 Linux Kurulumu İstenilen dağıtım versiyonu seçildikten sonra bilgisayar DVD’den başlatılır (boot) edilir. Sonraki adımlar karşımıza çıkan sihirbaz sayfalarına göre takip edilir.

6 Linux Kurulumu Pardus önyükleyicisi ile kurulum için donanımınıza en uygun seçeneği seçebilir, hafıza testi yapabilir ya da sabit diskinizde bulunan bir yükleyiciyi çağırabilirsiniz.

7 Linux Kurulumu Pardus'u yüklemek için Genel Kamu Lisansı'nı ve diğer özgür yazılım lisanslarını onaylamalısınız. Lisans metinlerine bu pencereden ulaşabilirsiniz.

8 Linux Kurulumu Bu aşamada DVD'den ya da USB gibi bir kurulum medyasından sisteminize yüklenecek olan dosyaların bütünlüğünü yani doğru kaydedilip kaydedilmediğini kontrol edebilirsiniz.

9 Linux Kurulumu Bu adımda bilgisayarınızın klavye haritasını seçip anında deneyerek doğru çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz.

10 Linux Kurulumu Bu ekranda tarihi, saati ve içinde bulunduğunuz zaman dilimini düzenleyebilirsiniz. Yaptığınız ayarlar donanım saatinizin ayarlarını da güncelleyecektir.

11 Linux Kurulumu Sabit diskinizi nasıl kullanmak istediğinize karar vereceğiniz aşama burası. Pardus'u tek işletim sisteminiz olarak kullanabileceğiniz gibi bir diğer işletim sistemiyle birlikte de kullanabilirsiniz. İki ya da daha fazla işletim sistemini aynı bilgisayarda kullanmayı istiyorsanız, "Kendi Düzenini Yarat" seçeneğini seçmelisiniz.

12 Linux Kurulumu Disk bölümlendirme aşamasında yapacağınız ayarlar diskinizin üzerinde yer alan verileri silebileceğinden, ayarların doğruluğundan ve mevcut diskinizde yer alan bilgilerin mutlaka bir yedeğini aldığınızdan emin olun.

13 EXT Ext dosya sistmei 1992 yılında Unix tabanlı olan Andrew Tanenbaum tarafından geliştirilmiş Minix isimli işletim sistemine port edilerek adını duyurdu.Fakat kısıtlı algoritma yapısı ve içerdiği yetersizlikler sebebiyle bir süre sonra yerini Ext2 ve ardı ardına gelen Ext3 ve Ext4 isimli efektif bir jourmaling yapısına sahip olan gelişmiş dosya sistemlerine bıraktı

14 EXT3 - Ext3, diğer dosya sistemleri gibi modern bir yapıya sahip olup dinamik inode atamaları ve extending yapısına sahiptir. - Ext3, toplamda 2 TB dosya boyutu ve 32 TB dosya sistemi boyutuna ulaşabilir. - LVM(Mantıksal Disk Yönetimi) yapısını destekler. - Veri bütünlüğü ve verinin geri dönüşüm özelliğini sağlama yapılarına sahiptir. adet sub-directory(alt klasör) destekler.

15 Ext3 Journaling Yapıları:
Writeback Journaling: Ext2 dosya sistemlerde varsayılan olarak çalışır vaziyette bulunan ilgili günlükleme algoritması, limitli de olsa veri bütünlüğü teminatı sunarak veri bozulmaları meydana geldiğinde eski dataların elde edilmesine izin verir. Ordered Journaling: Dosya sistemi içerisinde var sayılan mod’da çalışır.Dosya sistemi ve verilerin tutarlılığını sağlar. Data Journaling: İşletim sisteminin düzgün kapatılmadığı durumlarda veri recovering yapar

16 EXT4 -Ext3 üzerine geliştirilmiş yeni bir dosya sistemi olan ext4 özellikle enterprise tabanlı uygulamalar ve veri depoları tabanında çalıştırılmakta oluo aşağıdaki temel özelliklere sahiptir. - Limitsiz alt klasörleme yapılabilir. - Toplamda her size için 16 TB veri depolar. - Büyük çaplı dosya sistemleri üzerinde performans oranını artırmak adına metadata segmenti’nde küçültülme işlemi uygulanmıştır. - Sistem checking esnasında blok grupları ve inode bölümleri geçildiği için daha hızlı bir checking işlemi gerçekleştirir. - Güvenirliği artırmak adına “Journal Checksum” işlemi yapar.

17 EXT4 (Devamı) Ext4 dosya sistemi ext serisi dosya sisteminin 4. nesline ait bir dosya sistemidir. İleri günlükleme kabiliyetleri ile diskte veri kaybını minimum seviyeye indirmektedir. ext4 yeni bir sistem olmakla birlikte, son derece yaygın kullanılmaktadır. Ayrıca bazı ileri özelliklerini gözardı ederek kolayca eski ext sürümlerindeki bir disk bölümü olarak da görülebilir. Dolayısı ile çeşitli kurtarma CD’leri ile de kolayca erişilebilir. Linux aynı zamanda Windows işletim sistemi ailesinde kullanılan FAT ve NTFS serisi dosya sistemlerini de kullanabilir, ancak bu dosya sistemlerinde ext ailesinde bulunan bazı özellikler bulunmadığı için ext ailesinin kullanılması daha pratik bir karardır.

18 LVM Mantısal Hacim Yönetimi modüler disk veri kümesi oluşturmamıza böylelikle de mevcut disk alanımız üzerinde dilediğimiz zaman dilediğimiz boyutlandırmayı yeniden yapabilmemize, olanak sağlayan bir yapıdır. Disk alanımızın yetersiz kaldığı durumlarda LVM ile oluşturduğumuz disk veri kümesine, kolaylıkla yeni disk veya disk bölümleri ilave edebilir, çıkarabilir mevcut ihtiyaçlarımıza göre disk alanımızı şekillendirebiliriz.

19 LVM ne zaman tercih edilir?
Özellikle yansı tutulan ve büyük disk alanı ihtiyacı olan sistemlerde çok büyük boyutlu disk veri kümesi oluşturmak için. Şeritleme veya Anlık görüntü (snapshot) gibi LVM tarafından sunulan bazı özelliklere kolayca sahip olup kullanabilmek için. Nadirde olsa disk alanını dinamik olarak yönetmek isteyen ev kullanıcıları tarafından.

20 Linux Kurulumu Bilgisayarınızı başlattığınızda sistem yükleyici ekranı (Grub) ile karşılaşacak ve başka işletim sistemleri kuruluysa hangisinden açacağınıza karar verebileceksiniz. Eğer ikinci bir işletim sistemi kullanıyorsanız, gelişmiş ayarları tercih etmelisiniz.

21 Linux Kurulumu Şu ana kadar yaptığınız tüm ayarların özetini burada görebilirsiniz. Yanlış olduğunu düşündüğünüz bir tercih yaptıysanız, korkmayın. Geri dönüp ayarlarınızı düzeltebilirsiniz.

22 Linux Kurulumu Tebrikler! Pardus kurulumuna başlamış durumdasınız. Yaklaşık dakika süren kurulum işlemi süresince, Pardus'un temel teknolojilerini anlatan slayt gösterisini takip edebilirsiniz.

23 Linux Kurulumu Kurulum aşamasında ya da sonrasında sormak isteyeceğiniz her türlü konuda topluluk kaynakları size yardıma hazırdır.

24 Linux Kurulumu Kurulumu başarıyla tamamladınız. Bilgisayarınız tekrar başlattıktan sonra kullanıcıları ekleyebilirsiniz. Sisteminiz tekrar başlatmadan önce kurulum yaptığınız medyayı (DVD ya da USB) çıkarmayı unutmayın.

25 Grub (GRand Unified Bootloader)
Unix işletim sistemi kurulan bir makinada başka bir işletim sistemi olduğu taktirde bilgisayarın açılması sırasında seçim yapmayı sağlayan bir ön yükleyicidir.

26 LILO (Linux Loader) Diskin başına yerleşerek bilgisayarın düzgün bir şekilde Linux ile açılmasını sağlayan programdır. Bilgisayarın Windows ve Linux ile birlikte dönüşümlü olarak açılabilmesini sağlayan bir sisteme sahiptir. Bilgisayar açılırken LILO sayesinde istediğiniz işletim sistemini açabilirsiniz.

27 PARDUS Kaynakları http://www.pardus.org.tr/ http://tr.pardus-wiki.org


"Linux Kurulumu BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI BÖLÜMÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları