Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BIOS Nedir?. Bilgisayar donanımlarından anakart üstünde bulunur.anakart Bilgisayarın açılış sırasında yapması gereken tüm komutlar ve donanımsal olarak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BIOS Nedir?. Bilgisayar donanımlarından anakart üstünde bulunur.anakart Bilgisayarın açılış sırasında yapması gereken tüm komutlar ve donanımsal olarak."— Sunum transkripti:

1 BIOS Nedir?

2 Bilgisayar donanımlarından anakart üstünde bulunur.anakart Bilgisayarın açılış sırasında yapması gereken tüm komutlar ve donanımsal olarak yapılması gereken tüm işlemleri denetleyen ve ayarlamaları üzerinden yapan bir parçadır.

3 ROM yani sadece okunabilir bellek olarak kullanılan bölümlerinde, firmalar tarafından yüklenen ve özel müdahale haricinde içindeki bilgileri silinemeyen bir yapıya sahiptir. Kullanıcılar, sadece belli değişiklikler yapabilirler.

4 Bios hafızasındaki bilgiler elektrik gittiği zaman bile silinmez. Aslında flash bellek yapısında olmasına rağmen bios içindeki bilgileri koruyan bir pil bulunmaktadır. Bu pil çıkarıldığında veya bios resetlendiğinde, kalıcı bölge ROM haricindeki veriler tekrar eski hallerine gelmektedir. Bu nedenle ayar bölgeleri RAM gibi davranmaktadır.

5

6 BIOS ekranına girmek için hangi tuşu kullanacağım?

7 Biosun Görevleri Başlangıç Sürücüsünü Ayarlar Parça Voltajlarını Ayarlar FSB Hızlarını Ayarlar (çalışma frekansları ) Parçaları Açma-Kapamaya Yarar Çalışma İstatistiklerini Gösterir

8

9

10

11

12 ÖNEMLİ Bios ile ilgili yapacağınız değişiklikler donanımlarınızı birinci derecede etkileyebildiği için yanlış yapılan işlemler ile parçalarınıza zarar verebilir hatta hiç kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

13 BIOS Hata Sesleri HataAnlamı 1 Sürekli SesGüç kaynağı arızası 2 Birçok kısa bipAnakart arızası 3 1 uzunBellek tazelenmesinde hata 4 1 uzun 1 kısaAnakart veya BIOS çipi arızası 5 1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır) 6 1 uzun 3 kısaEkran kartı arızası 7 2 uzun 1 kısaEkran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) ) 8 2 kısaBellek parity (eşlik) hatası 9 3 kısaBelleğin ilk 64k’lık bölümünde hata 10 4 kısaTimer hatası 11 5 kısaİşlemci hatası 12 6 kısaKlavye işlemcisi hatası 13 7 kısaİşlemci hatası 14 8 kısaEkran kartı belleğinde okuma/yazma hatası 15 9 kısaBIOS ROM hatası 16 10 kısa CMOS okuma/yazma hatası 17 11 kısaTampon Bellek Hatası

14 BIOS POST Mesajları BIOS ROM checksum error - System halted: BIOS çipindeki bir hatayı gösterir. Çipte fiziksel hata veya BIOS yazılımında bozukluk olabilir. Sisteminizi yeni bir BIOS ile update edin, sorun devam ediyorsa yeni bir BIOS çipi edinmeniz gerekecek.

15 BIOS POST Mesajları CMOS battery failed: BIOS piliniz bitmiş veya bitmek üzere. Pilin türünü belirleyip en yakın saatçiden yenisini alabilirsiniz.

16 BIOS POST Mesajları CMOS checksum error - Defaults loaded: Herhangi bir nedenden dolayı BIOS ayarlarınızda bozukluk oluşmuş (muhtemelen bitmek üzere olan BIOS pili yüzünden). Varsayılan ayarlar yüklenerek sisteminizin zarar görmesi engellenmiş.

17 BIOS POST Mesajları Floppy disk(s) fail: Sisteminize takılı bulunan disket sürücü(ler) ile BIOS’taki disket sürücü ayarları birbirini tutmuyor. Disket sürücünüzün bağlantılarını kontrol edin, BIOS’taki ayarlar yanlışsa düzeltin. Sorun devam ediyorsa disket sürücünüzde muhtemel bir fiziksel arıza var demektir.

18 BIOS POST Mesajları Keyboard error or no keyboard present: Belki de en çok karşılaşılan POST mesajı. Bu mesaj genellikle “Press F1 to continue” diye devam eder. Siz de olmayan klavyenin F1 tuşuna basarak hatadan kurtulabilir veya yeni bir klavye takarak işleme devam edebilirsiniz.

19 BIOS POST Mesajları Memory test fail: POST mesajlarının belki de en can sıkıcısı. BIOS’taki bellek ayarlarınızda olabilecek bir problemden kaynaklanabildiği gibi, bellek modüllerinizdeki kısmi (kısmi=belli bir bölümündeki) arıza nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ayarlarınızdan eminseniz, başka bir bellek ile sisteminizi tekrar açmayı deneyin.

20 BIOS POST Mesajları Hard Disk(s) Fail: Sisteminizde mevcut disk(ler)le BIOS’ta belirilmiş disk ayarları birbirini tutmuyor demektir. BIOS’tan disk ayarlarını otomatiğe getirin, master/slave ayarlarını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa disk sürücünüzde fiziksel bir bozukluk kuvetle muhtemeldir.

21 Bunlar POST hatalarının sadece belli başlı olanları. Hepsini ezbere bilmenin imkanı yok. İnternet en büyük yardımcımız.

22 İmaj Alma – Geri Yükleme


"BIOS Nedir?. Bilgisayar donanımlarından anakart üstünde bulunur.anakart Bilgisayarın açılış sırasında yapması gereken tüm komutlar ve donanımsal olarak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları