Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

COMPANY Veritabanı Örneği (Gereksinimler)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "COMPANY Veritabanı Örneği (Gereksinimler)"— Sunum transkripti:

1 COMPANY Veritabanı Örneği (Gereksinimler)
Şirket (COMPANY) farklı bölümlerden (DEPARTMENT) oluşuyor. Her bölümün bir adı, numarası ve o bölümü yöneten (manage) bir yöneticisi bulunuyor. Yöneticinin bölümü yönetmeye başladığı tarihi bilmek istiyoruz. Her bir bölüm belirli sayıda projeyi (PROJECT) kontrol (control) ediyor. Her bir proje adı, numarası ve projenin gerçekleştirildiği bölge (location) bilgilerine sahip.

2 COMPANY Veritabanı Örneği (Gereksinimler)
Her bir çalışanla (EMPLOYEE) ilgili olarak sicil numarası (social security number), adres (address), maaş (salary), cinsiyet (sex) ve doğum tarih (birth date) bilgilerini saklamak istiyoruz. Bir çalışan sadece bir bölüme ait olabilir (works for) ancak bir çalışan birden fazla projede çalışabilir (works on) alabilir. Bir çalışanın her bir projede haftada kaç saat çalıştığı bilgisini tutmak istiyoruz. Her bir çalışanın doğrudan bağlı olduğu amirini (supervisor) bilmek istiyoruz. Her bir çalışanın bakmakla yükümlü olduğu belirli sayıda yakını (DEPENDENT) olabilir. Bu kişiler için isim, cinsiyet, doğum tarihi ve yakınlık derecesini bilmek istiyoruz.

3 “COMPANY” ER Şeması

4 “UNIVERSITY” VT Consider the following set of requirements for a University database. Design an ER diagram for this application: The university keeps track of each student's name, student number, social security number, current address and phone number, permanent address and phone number, birthdate, sex, class (freshman, graduate), major department, minor department (if any), degree program (B.A., B.S., ... Ph.D.).  Some user applications need to refer to the city, state, and zip code of the student's permanent address and to the student's last name.  Both social security number and student number are unique for each student. All students will have at least a major department. Each department is described by a name, department code, office number, office phone, and college.  Both the name and code have unique values for each department. Each course has a course name, description, course number, number of credits and offering department.  The course number is unique or each course. Each section has an instructor, semester, year, course, and section number.  The section number distinguishes sections of the same course that are taught during the same semester/year; its value is an integer (1, 2, 3, ... up to the number of sections taught during each semester). A grade report must be generated for each student that lists the section, letter grade, and numeric grade (0,1,2,3, or 4) for each student and calculates his or her average GPA (grade point averaga).

5 “UNIVERSITY” ER Şeması
Student Class StudentID SSN Sex Zip Degree City Birth date State Name Address Department DName DCode OfficeNumber OfficePhone College Course CName CourseDesc CNumber Credits Section Instructor Year Semester SectionNumber GPA Numeric Grade Letter Grade Grade_Report Belong_To Offer Minor In Major In N 1 M Tel

6 ER DIAGRAM FOR A BANK DATABASE Requirements and Relationships?


"COMPANY Veritabanı Örneği (Gereksinimler)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları