Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN:ELİF SİNEM BİRCAN VE RABİA KALKAN.  NÜFUS NÜFUS  COĞRAFYA COĞRAFYA  İKLİM İKLİM  EKONOMİ EKONOMİ  KOMŞU İLER KOMŞU İLER  MİLLETVEKİLLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN:ELİF SİNEM BİRCAN VE RABİA KALKAN.  NÜFUS NÜFUS  COĞRAFYA COĞRAFYA  İKLİM İKLİM  EKONOMİ EKONOMİ  KOMŞU İLER KOMŞU İLER  MİLLETVEKİLLERİ."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN:ELİF SİNEM BİRCAN VE RABİA KALKAN

2  NÜFUS NÜFUS  COĞRAFYA COĞRAFYA  İKLİM İKLİM  EKONOMİ EKONOMİ  KOMŞU İLER KOMŞU İLER  MİLLETVEKİLLERİ MİLLETVEKİLLERİ  AFYON NE İLE MEŞHUR AFYON NE İLE MEŞHUR  RESİM GALERİSİ RESİM GALERİSİ

3 AFYONKARAHİSARIN NÜFUSU 703.498

4

5 Denizden yüksekliği 1015 m olan Afyon ve çevresi tipik bir bozkır iklimi gösterir. Hava devamlı serin olup, geceler yazın bile soğuktur. Yağmur sık ve sağanak halinde yağar. Kışın bol kar yağar. Senenin 120-130 günü tamamen güneşli, gerisi bulutlu geçer. Yıllık yağışın ancak % 16’sı yazın yağar. Senelik yağış mikdarı 410-478 mm’dir. Rüzgarlar çok defa batıdan eser. Sıcaklığın ocak ayında -20 derecenin altına düştüğü günler olur. Temmuz’da ise sıcaklık 30 derecenin üstüne çıkar. 30 Aralık 1948’de sıcaklık -27,2 dereceye düşmüştür. Ocak ayının ortalaması 0,3, en sıcak ayın ortalaması ise 22,1 derecedir. Kaydedilen en yüksek sıcaklık 14 Ağustos 1960’ta olmuştur ve 37,8 derecedir.

6 Afyon’un başlıca gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ziraat esas itibariyle hububat ekimine dayanır. Buğday, arpa ve ayçiçeği başta gelir. Endüstri bitkileri arasında ise haşhaş ile şeker pancarı çok önemli yer tutmaktadır. Baklagil ekimi de çok önemli yer tutar.

7 Afyonun Komşu İlleri Eskişehir, Konya, Isparta, Denizli, Uşak ve Kütahya illeridir.

8

9

10


"HAZIRLAYAN:ELİF SİNEM BİRCAN VE RABİA KALKAN.  NÜFUS NÜFUS  COĞRAFYA COĞRAFYA  İKLİM İKLİM  EKONOMİ EKONOMİ  KOMŞU İLER KOMŞU İLER  MİLLETVEKİLLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları