Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 1."— Sunum transkripti:

1

2 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 1

3 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 2 Hazırlayan ve Sunan R E H B E R L İ K S E R V İ S İ

4 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 3 Pişerim Ama Düşmem..

5 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 4, Hadi çalışın,çalışın. Bak ben ne hallere düştüm.Düşüne düşüne sadece düşünür oldum...

6 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 5 Alvin TOFFLER Diyor ki; 21.Yüzyılın cahilleri okuma-yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyi öğrenemeyenler olacaktır.

7 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 6 RON FRY Diyor ki; Nasıl çalışmak gerektiğini bilmek, öğrenmeyi öğrenmektir. Bence bu; bir insanın kendine verebileceği en güzel hediyedir.

8 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 7 CEHALET ŞANSA OLAN İNANCI ARTIRIR Ders çalışmak istemiyor olabilirsiniz..... Bunun sebepleri şunlar olabilir:

9 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 8 Ektiğinizi Biçersiniz Bir çiftlikte ; ekim vaktinde eğlenip, hasat vakti yaklaşınca da kısa yoldan mahsul kaldırmanın yolunu araştırmak ne kadar mantıklı olabilir ?

10 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 9 “Başarılı Olmanın Kuralları Vardır” Sebepleri dışarıda değil, içerde arayın!!! Harekete geçmesi gereken en büyük GÜÇ;

11 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 10 Nasıl ders çalışmalıyız? “Nasıl ders çalışmalıyız ? “ sorusunu cevaplamadan önce,”niçin ders çalışmalıyız ? “ sorusunun cevabını bulmalıyız.

12 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 11

13 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 12 Hayatta mutlu olmak (başarı) Aileniz (vefa borcunuz) İyi bir iş bulmak (saygıdeğer bir kişi) İyi bir eş bulmak (güzel bir aile kurma) Vatan, millet ve tüm insanlık (faydalı bir insan) Geleceğiniz mi? (hayalleriniz, kendiniz) YOKSA HEPSİ İÇİN Mİ?

14 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 13

15 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 14 Başarının 3 Anahtarı 1.Başarıya inanmak. 2.Makul bir hedef belirlemek. 3.Sistemli çalışmak.

16 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 15 YAPABİLECEĞİNİZE İNANIN ! O ZAMAN AKLINIZ O ŞEYİ YAPMANIN YOLUNU BULACAKTIR. Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız aklınız bunun neden imkansız olduğunu ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyin yapılabileceğine inandığınızda, gerçekten inandığınızda aklınız onu yapmak üzere çözümler bulmanıza yardım etmek için çalışmaya başlar.

17 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 16 Henry Ford Diyor ki; Yapabileceğinize de inansanız, yapamayacağınıza da inansanız,

18 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 17 Hedef Belirleme Hedefler düşüncelerin netleşmesine, zamanın ve fırsatların etkili biçimde kullanılmasına yardımcı olur.

19 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 18 Her çalışma bir hedefe yönelik olmalıdır. Bu hedefler yakın ve uzak hedefler olarak ayrılır. Benim Uzun Vadede Hedefim Veteriner Olup Sana Yaşlılığında Bakmak Kısa Vadeli Hedefim İse Bunu Sana Anlatmak MEVLANA “GAYESİ OLMAYANIN VARLIĞINDAN ŞÜPHE EDERİM” DEMİŞTİR.

20 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 19 HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN! Bir şeyin hedef olabilmesi için; –* Ulaşılabilir olması, –* Başka bir insana bağlı olmaması, –* Somut ve net olması gerekir. Daha çok çalışmalıyım...................... Hedef değildir Mat. dersinin sayılar konusunu çalışacağım..... Hedef Sınav sonucumu 10 puan yükselteceğim........Hedef Bir üst sınıfa 4.00 ortalama ile geçeceğim……..Kısa H. İ.T.Ü Makine Müh. Bölümünü kazanacağım….Uzun H.

21 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 20

22 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 21

23 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 22 PLAN : “neyi”, “ne zaman”, “nasıl”,“nerede” ve “ne kadar”çalışacağınızı önceden belirlemek demektir. Plan Nedir? Planlı Çalışmayı Anlatayım Sana:

24 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 23 Plan Hazırlarken Her dersten çalışmanız gereken konuları planlayın Çalışmanız gereken dersleri ve konuları,haftanın günlerine bölerek yerleştirin. Okuldan gelme zamanı ile yatma saati arasında kalan çalışma sürenizi hesaplayın. Planınızda ders dışı etkinliklere de yer verin

25 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 24 Plan yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir? Günlük ortalama çalışma süresi 3 – 5 saat olabilir.

26 25 1 hafta168 saat Uyku56 saat Okul/dershane40 saat Yemek14 saat TV izleme10 saat Konuşma10 saat Gereksiz konuşma8 saat Ne yapacağım diye düşünme 10 saat Lafta Değil Haftada Kaç Saat? BAŞARI İÇİN TEMİZ BİR 20 SAAT YETER!!!

27 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 26 Aynı türden çalışma gerektiren dersleri ardarda getirmemeye çalışın. Düzenli molalar vererek yaptığınız 1-2 saatlik çalışma;hiç ara vermeden yapılan 5 saatlik çalışmadan daha verimlidir. Çalışmadan en iyi verimi alabilmek için; 30 –40 dakikalık çalışma, 10 dakikalık tekrar ve 10 dakika ara vererek devam etmek gerekir.

28 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 27 Yemeklerden yarım saat sonra çalışmaya başlayın.

29 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 28 Dersten önce hazırlık çalışmalarına yer verin Neydi ya? Keşke dün akşam bugünkü konuya bir göz atsaydım…

30 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 29 AYRICA Her gün mutlaka yeterli miktarda uyku için zaman ayırın; YOKSA…

31 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 30 Öğrenilen bilgilerin ; %50’si ilk 80 dakika içerisinde %80’i ilk 24 saatte unutulur Öğrenmenin kalıcı olabilmesi bilgilerin uzun süreli belleğe aktarılması gerekir. Bunun için de mutlaka periyodik tekrarların yapılması gerekir.

32 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 31 NASIL TEKRAR ETMELİSİNİZ ? - İLK TEKRAR: 30-40 dakikalık bir öğrenme seansı sonunda yapılmalı ve 10 dakika sürmelidir. - İKİNCİ TEKRAR: İlk tekrarın yapıldığı günün akşamı uyumadan önce ve sabah kahvaltı yapmadan önce yapılmalı. - ÜÇÜNCÜ TEKRAR: Öğrenmeden sonraki birinci haftanın sonunda yapılır. Bu tekrar bilgilerin bir ay süreyle hatırlanmasını sağlar. - DÖRDÜNCÜ TEKRAR: Öğrenmeden yaklaşık bir ay sonra yapılır. Bu tekrar bilginin çok daha uzun süre sağlıklı olarak hatırlanmasını sağlar.

33 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 32 Ortamı hazır hale getir.

34 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 33 Ey! Ders;

35 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 34 ÇALIŞMA ODANIZDA Zamanınızı Boşa Geçirmeyin !…

36 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 35

37 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 36 Arkadaşlara: “Hayır ! “ diyememek !

38 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 37 Eğri oturalım doğru konuşalım....

39 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 38

40 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 39

41 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 40 Dersi derste dinlememe gibi bir huyun varsa...

42 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 41 NELERİ UNUTMAYIZ ? Okuduklarımızın............... %10’unu Duyduklarımızın............... %20’sini Gördüklerimizin............... %50’sini Görüp duyduklarımızın............... % 70’ini Yaptıklarımızın................ %80’ini Başkalarına öğrettiklerimizin..... %95’ini HATIRLARIZ.

43 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 42 Ders çalışmayı istemelisin

44 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 43 DAİMA BAŞARI KELİMELERİNİ KULLAN. KELİMELER ZİHNİNDE RESİMLER YARATIR VE SEN O RESİMLERİ YAŞARSIN.

45 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 44 Düşüncelerini olumlulaştır.

46 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 45 Kendime Güveniyorum Önceliklerimden Taviz Vermem Büyük Düşünürüm Kendi Geleceğimi Düşünürüm İsteklerim Üzerinde Odaklanırım Daima Olumlu Düşünürüm Sempatiğim ve Çok Güzelim.

47 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 46 Başarılı Olacağıma İnanırım Her Zaman İyimserim Dürüst Bir İnsanım Çok Çalışkanım Okuduğum Her Şeyi Anlıyorum Başladığım İşleri Bitiririm Ben Artık Bir Liseliyim

48 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 47 DİKKAT; Kelime ve bilgi dağarcığınızı geliştirmek için Kendinizi daha iyi ifade etmek için Okuma hızınızı artırmak için Okuduğunuzu daha iyi anlamak için Sınavlarda bir adım daha önde olmak için …………… Kitap okumaya zaman ayırın

49 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 48 BAŞARIDA SÜREKLİLİK NEDEN ÖNEMLİDİR? TAŞI DELEN SUYUN KUVVETİ DEĞİL, SÜREKLİLİĞİDİR. İBN-İ SİNA

50 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 49 BAŞARIYA DESTEK İÇİN REHBERLİK SERVİSİNİ SEÇİN


"Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Hep Birlikte Başarılı Olalım Projesi” 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları