Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEKTRO MIKNATIS VE ONUN YAPILARI …

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEKTRO MIKNATIS VE ONUN YAPILARI …"— Sunum transkripti:

1 ELEKTRO MIKNATIS VE ONUN YAPILARI …
HAZIRLAYAN: ENIS SULEYMAN VIII1

2 İÇİNDEKİLER ELEKTROMIKNATIS NEDİR?
ELEKTROMIKNATISIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ ELEKTROMIKNATISIN AKIM YÖNÜ NASIL BULUNUR? RESİMLER KAYNAKÇA

3 Elektro mıknatıs nedir?
Elektrik akımının etkisiyle mıknatıslık özelliği gösterebilen magnetik maddelere elektromıknatıs denir. Elektromıknatısın her iki ucu da manyetik maddeleri çeker.Pil,ters çevrilirse elektromıknatısın her iki ucu da aynı şekilde çekme özelliği gösterir ama kutupları yer değiştirir.Ancak elektro mıknatıslarda her zaman pil söz konusu değildir.Büyük elektro mıknatıslarda gelişmiş akü,motor vb. güç kaynakları kullanılır. Elektromıknatısın kutupları sarımdan geçen akımın yönüne bağlıdır.

4 Elektromıknatısın yapısı ve özellikleri
Elektromıknatıs yapılırken bir magnetik madde (demir çivi), iletken tel (bakır) ve üreteç yani elektrik akımı kaynağı kullanılır. İletken tel magnetik madde (demir çivi) üzerine sarılır ve iletken telin açıkta kalan uçları üretecin kutuplarına bağlanır. İletken telden elektrik akımı geçirildiğinde magnetik madde yani demir çivi mıknatıslık özelliği gösterir. Elektromıknatıslar, çubuk mıknatısın bütün özelliklerini taşırlar.

5 Çubuk mıknatıs gibi N ve S olmak üzere iki kutbu vardır ve bu kutuplar arasında magnetik alan kuvvet çizgileri yani magnetik alan oluşturur. • Magnetik alan kuvvet çizgilerinin yani magnetik alanın yönü N’den S’ye doğrudur. • Elektromıknatısın kutuplarının yönü iletkenden geçen akım yönüne bağlıdır. Elektromıknatısın bağlandığı üretecin kutupları değiştirilirse elektromıknatısın kutupları da dolayısıyla magnetik alanın yönü de değişir.

6 Elektromıknatısın magnetik alanının yani çekim gücünün yani magnetik alan kuvvet çizgilerinin sayısını arttırmak için; – Demir çivinin üzerindeki iletken telin sarım sayısı arttırılmalıdır. – Elektrik akımının şiddeti yani üretecin şiddeti arttırılmalıdır. – Bobin kullanılıp içerisine demir çekirdek konmalıdır.

7 Elektromıknatısın akım yönü nasıl bulunur?
Elektromıknatısın kutupları yani elektromıknatısın magnetik alanının yönü SAĞ EL KURALI ile bulunur. Sağ el kuralı nedir? 1. Sağ el kuralında; – Sağ elin dört parmağı akım yönünü gösterir. – Sağ elin baş parmağı magnetik alan yönünü gösterir (magnetik alan N’den S’ye doğrudur).

8 2. Sağ el kuralında; –Sağ elin baş parmağı akım yönünü gösterir
2. Sağ el kuralında; –Sağ elin baş parmağı akım yönünü gösterir. (Akım yönü, çizilen elektromıknatıs şekline göre değişkenlik gösterebilir). – Sağ elin dört parmağının kapanma yönü magnetik alan yönünü gösterir (magnetik alan N’den S’ye doğrudur). Akım yönü

9 RESİMLER

10

11

12


"ELEKTRO MIKNATIS VE ONUN YAPILARI …" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları