Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ. 16 ADIMDA TEST ÇÖZME TEKNİĞİ 1-Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenin. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ. 16 ADIMDA TEST ÇÖZME TEKNİĞİ 1-Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenin. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi."— Sunum transkripti:

1 TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ

2 16 ADIMDA TEST ÇÖZME TEKNİĞİ 1-Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenin. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi hem kontrol edin, hem de tekrar edin. 2-Soruları kendinize zaman tanıyarak çözün. Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil bilgi kullanma hızınızı da ölçmektedir. 3-Soruları ayırt etmeyin. Her sorunun size sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalışın. 4-Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz sorunun mutlaka doğru çözümünü öğrenin. 5-Bir soruya çok fazla takılarak zihninizi bulandırmayın ve kendinizde stres oluşturmayın.

3 16 ADIMDA TEST ÇÖZME TEKNİĞİ 6-Soruyu daha kolay çözmenizi sağlayacak önemli kelimelerin altını çizin. Sorudaki her şeyin altını çizmeyin. 7-Her gün belirli miktarda soru çözmeye çalışın ve zamanla bu soru miktarlarını aşama aşama arttırın. 8-Öncelikle soruyu daha sonra verilen bilgileri okuyun. Soruyu ve verilen bilgileri anlamadan asla şıkları okumaya başlamayın. 9-Bütün şıkları mutlaka okuyun. Şıkların hepsini okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. 10-Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk işaretlediğiniz cevabınızı değiştirmeyin.

4 16 ADIMDA TEST ÇÖZME TEKNİĞİ 11-Doğru çözdüğünüzden emin olmadığınız soru ve sorular varsa tekrar göz atmak için sınavın en sonuna bırakın. 12-Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip asla karamsarlığa düşmeyin. 13-Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar. 14-Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin. Unutmayın uzun paragraf türündeki sorular daha kolay sorulardır. Ve genelde cevaplar paragrafın içinde gizlidir. 15-Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. 16-Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın. Hafızanızdan işlem yapmak hem sizi hataya sürükleyecek, hem de size daha fazla zaman kaybı sağlayacaktır.

5 KENDİNİZİ SINAVA HAZIRLAYIN S ınav yaklaştıkça, sizlerin içinizde fırtınalar kopabilir. Ancak unutmayın ki bu sadece sizde olan bir şey değildir. insanların tamamı bu gibi durumlarda heyecana kapılırlar. B u sizin gayet normal olduğunuzu gösterir. H eyecanınızı başarılı olmak için kullanabilirsiniz. B unun için aşağıda yazılanları dikkatle okuyup anlamaya çalışın

6 KENDİNİZİ SINAVA HAZIRLAYIN K endinizle olan iç konuşmalarınızın farkında olun. Bu durum sizin sağlıklı bir düşünce yapısına sahip olduğunuzu gösterir. D ikkatinizi olumsuz iç konuşmalarınızdan başka bir yöne çekin. Kaygılı iç konuşmalar geleceğe yöneliktir ve genelde felaketi öngörür. S ınav kaygınızın nerelerde yükseldiğinin farkına varın. Doğru nefes alma ve gevşeme tekniklerini uygulayın.

7 KENDİNİZİ SINAVA HAZIRLAYIN S ınavlarda kolay, uğraşılırsa yapılabilir ve zor sorular vardır. C evaplamaya sizin için kolay olan sorulardan başlayın ve orta zorlukta olanları daha sonraya bırakın. Sizin için zor olanları en son yapın. S ınavlar sizin bilgi seviyenizi ölçmek için yapılmıştır. Sizi yanıltmak ve ya yenmek için yapılmamıştır.

8 KENDİNİZİ SINAVA HAZIRLAYIN Ya bildiklerimi unutursam? Ya insanlar benim aptal olduğumu düşünürse? Ya başarılı olamazsam? Ya … ile başlayan cümleler sınav başarınızı olumsuz etkiler. B u düşünceleri zihninizden uzaklaştırın. Ç alıştıysanız zaten başarılı olacaksınız.

9 KENDİNİZİ SINAVA HAZIRLAYIN İ yi nefes almak, iyi nefes vermekle başlar. Ö nce sol elinizi karnınızın, sağ elinizi ise göğsünüzün üzerine koyun. N efes almadan önce ciğerinizi iyice boşaltın. B urnunuzdan sessiz, yavaş ve derin nefes alarak önce karnınızın, sonra da göğsünüzün şiştiğini hissedin. A ğzınızdan nefes verin.

10 KENDİNİZİ SINAVA HAZIRLAYIN Ç alışma düzenli ve planlı olursa işe yarar. H aftada bir gün çalışmaya ara vermek sizi hem dinlendirir hem de oyun, gezme, internet, arkadaşlarla dolaşma gibi sosyal ihtiyaçlarınızı gidermenizi sağlar. V elilerinizin isteği sizin sınavı kazanmanızla birlikte iyi bir işe sahip olabileceğiniz okula gitmenizdir.

11 T EST ÇÖZMEDE ÜÇ UNSUR ÖNEMLIDIR. BİLGİ YORUM HIZ

12 BİLGİ Öğrenme ile kazanılır. Tekrar ile pekiştirilir. Test çözme tekniğini kullanmanın temelini oluşturur.

13 YORUM Öğrenilen ve tekrar ile pekiştirilen bilgi ile ilgili düşünce geliştirme veya bilgiye farklı açılardan bakabilme gücünü ifade eder. Test çözme tekniğinin geliştirilmesini sağlar.

14 HIZ Kazanılan bilgiye ve elde edilen yorum gücüne ait problemlerin zaman kısıtlaması içinde çözülmesidir. Hız, test çözerken zamanı etkin bir biçimde kullanmanıza yardım eder.

15 TEST ÇÖZERKEN SORU ÇÖZME TEKNİKLERİ AÇISINDAN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

16 Y ENI KONULARLA ILGILI TEST ÇÖZERKEN KOLAYDAN -------)) ZORA DOĞRU BIR YOL IZLENMELIDIR.

17 UNUTMAYIN !!! H ER SORUNUN KENDINE ÖZGÜ BIR MANTıĞı VARDıR. T EST ÇÖZERKEN KENDI MANTıĞıNıZA GÖRE DEĞIL SORUNUN MANTıĞıNA GÖRE HAREKET ETMELISINIZ.

18 Ö NCELIKLE SORUNUN IYI OKUNUP ANLAŞıLMASı, DAHA SONRA CEVABıN DÜŞÜNÜLMESI GEREKIR. K ESINLIKLE SORUYU OKURKEN CEVABı DÜŞÜNMEYIN ! S ORU KÖKÜ ANLAŞıLMADAN CEVABı DÜŞÜNMEYE ÇALıŞMAK HıZı DÜŞÜRÜR. Z AMAN KAZANMAK IÇIN SORUYU OKUMADAN CEVAP ŞıKLARıNA KOŞMAK SIZI YANıLTıR.

19 SORUDA SİZDEN NE İSTENİYORSA ONU DÜŞÜNMELİSİNİZ. (NE EKSİK, NE FAZLA) BAZI SORULAR SİZE ÇOK KOLAY GELİR VE CEVABIN BÖYLE KOLAY BİR ŞIK OLAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜRSÜNÜZ. OYSA KOLAY SORU SORMAK DA BU İŞİN TEKNİĞİNİN BİR PARÇASIDIR.

20 H ER TESTTE BILGI DÜZEYINIZIN ALTıNDA VE ÜSTÜNDE SORULARLA KARŞıLAŞıRSıNıZ. A NCAK TESTIN GENELINI STANDART BILGI BIRIKIMI VE YORUM GÜCÜ ILE ÇÖZÜLEBILECEK SORULAR OLUŞTURUR. S ORULARA ÖNYARGıLı YAKLAŞMAMALıSıNıZ. "B U SORU ZOR YAPAMAM ” “B U SORU KOLAY CEVAP X ŞıKKı " GIBI ZAMAN KAZANMAYA YÖNELIK ACELECI DAVRANıŞLAR KAZANMAK YERINE KAYBETTIRIR.

21 H ATALı OKUMA ALıŞKANLıKLARı DA ÖNEMLI SORUNLAR YAŞAMANıZA NEDEN OLABILIR. O LUMSUZ BIR IFADEYI OLUMLU OLARAK OKUMAK SORUYU VEYA CEVABı HATALı DÜŞÜNDÜREBILIR. İ NSAN PSIKOLOJISI SORU IÇINDEKI IFADELERI OLUMLU YÖNDE ALGıLAMAYA EĞILIMLIDIR. B U NEDENLE SORULARDAKI ALTı ÇIZILI VEYA KALıN YAZı KARAKTERLI IFADELERI DAHA DIKKATLI OKUMALıSıNıZ.

22 S ORU IÇINDE GEÇEN IPUÇLARıNDAN YARARLANMAYı BILIN !

23 ALTı ÇIZILI KOYU PUNTOYLA YAZıLMıŞ, " TıRNAK IÇINDE “ DEĞILDIR OLAMAZ HER ZAMAN HIÇ BIR ZAMAN ZAMAN ZAMAN YOKTUR VARDıR BIRBIRINDEN FARKLı BIRBIRINE BENZER eşdeğer birden fazla bütün ayrı ayrı iç içe yan yana ikisi bir arada ana düşünce yan düşünce benzer düşünce asla genellikle çoğu vb. Bunlar;

24 S ORU KÖKÜNÜN VEYA SORU METNININ UZUN OLUŞU SIZIN IÇIN DAHA FAZLA IPUCU ANLAMıNA GELIR. B U NEDENLE UZUN METINLI SORULAR DAHA KOLAY ÇÖZÜLEBILEN SORULAR OLARAK ALGıLANMALıDıR.

25 P ARAGRAF SORULARıNDA GENELLIKLE PARAGRAFTAN ÖNCE SORU KÖKÜNÜN OKUNMASı PARAGRAFıN IKINCI KEZ OKUNMASı ZORUNLULUĞUNU ÖNLER. S ORU KÖKÜNÜ OKUYAN ZIHIN SORUYU BU ZIHNI HAZıRLıKLA OKUMA EĞILIMINDE OLUR.

26 A YRıCA, PARAGRAF SORULARıNı CEVAPLANDıRıRKEN SORU CÜMLESINI OKUDUKTAN SONRA PARAGRAFTAN CÜMLELER OKUYARAK ŞıKLARı ELEME YÖNTEMINI DE KULLANABILIRSINIZ.

27 Ç ÜNKÜ, CEVAP ŞıKLARıNDAN SORUNUN ÇÖZÜMÜNE GITMEK TEST TEKNIĞINDE ÖNEMLI BIR YOLDUR. Y ÜZDE YÜZE EMIN OLMADıĞıNıZ SORULARDA ŞıKLARı ELEYEREK DOĞRU CEVABA YAKLAŞABILIRSINIZ.

28 CEVAP ŞIKLARINI ELERKEN EĞER 2 ŞIKKA İNDİRGEYEBİLMİŞSENİZ BUNLARDAN BİRİSİNİ SEÇMENİZDE HİÇBİR SAKINCA YOKTUR. ANCAK İKİDEN FAZLA ŞIK CEVAP OLABİLECEK NİTELİKTEYSE BU SORUYU CEVAPLANDIRMAMANIZ, EN AZINDAN SINAVIN SONLARINA DOĞRU TEKRAR SORUYA DÖNMEK ÜZERE BOŞ BIRAKMANIZ DAHA UYGUN OLACAKTIR.

29 UNUTMAYIN Kİ, HER YANLIŞ CEVAP HEM KENDİNİ HEM DE DOĞRU CEVAPLARINIZI GÖTÜRMEKTEDİR. BU DA NETLERİNİZİN DÜŞMESİNE NEDEN OLMAKTADIR. HER SORU, HER NET ÖNEMLİDİR. BİR NET SİZİ EN AZ 20 000 KİŞİNİN ÜSTÜNE DE ÇIKARABİLİR, ALTINA DA DÜŞÜREBİLİR.

30 T EST ÇÖZERKEN SORUNUN DOĞRU CEVABıNı BULMAK KADAR ÖNEMLI BIR DIĞER OLAY DA CEVAP OLAMAYACAK ŞıKLARıN TESPIT EDILMESIDIR. B ÖYLECE ÇÖZÜM ALTERNATIFLERINI DAHA NETLEŞTIRIR VE DOĞRU ŞıKKA ULAŞABILME HıZıNıZı DAHA DA ARTıRıRSıNıZ.

31 B AZEN CEVAP ŞıKLARıNDA CEVABA BENZEYECEK IKI BAZEN ÜÇ ŞıK BULUNUR. B UNLARA ÇELDIRICI DENIR. Ç ELDIRICILER, ILK BAKıŞTA CEVAP GIBI ALGıLANABILIR AMA UFAK BIR ZIHINSEL EGZERSIZLE DOĞRU CEVABı BULMANıZ MÜMKÜNDÜR. U NUTMAYıN KI, BU TIP SORULARDA CEVAP GENELLIKLE SORU METNINDE SAKLıDıR.

32 TEST ÇÖZERKEN KODLAMA KONUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

33 SORUYU KİTAPÇIK ÜZERİNDE ÇÖZMÜŞ OLMAK O SORUYLA İŞİNİZİN BİTTİĞİ ANLAMINA GELMEZ. SORUYU DOĞRU ÇÖZMEK KADAR OPTİK FORMA DOĞRU KODLAMAK DA ÖNEMLİDİR.

34 K ODLAMA HER SORUDAN SONRA YAPıLMALıDıR. B U, ASLA ZAMAN KAYBı DEĞILDIR. Ç ÜNKÜ KODLAMA IÇIN GEÇEN SÜRE BIR ÖLÇÜDE DINLENME SÜRENIZDIR. B U ZAMAN DILIMI IÇINDE, BIR SORU ILE OLAN ZIHINSEL BAĞıNıZı KOPARıR ; BIR BAŞKA SORUYA GEÇMEK IÇIN ZAMANıN GELDIĞINI DÜŞÜNÜRSÜNÜZ.

35 A YRıCA SıNAVıN ILERLEYEN DILIMINDE BOŞ BIR CEVAP KAĞıDı YERINE DOLU BIR CEVAP KAĞıDı GÖRMEK KENDINIZE OLAN GÜVENINIZI ARTTıRMAYA YARDıM EDER.

36 Z AMAN KAZANACAĞıM DIYE KODLAMAYı SONA BıRAKMAK SıNAV SONRASı YORGUNLUK VE DIKKAT DAĞıLMASıNıN FAZLALıĞı NEDENIYLE HATALı YA DA EKSIK KODLAMA RISKINI ARTıRıR, KAYDıRMA YAPMANıZA NEDEN OLUR.

37 DİKKAT! H ER YıL 1000 ADAYDAN 5’ I KAYDıRMA HATALARı NEDENIYLE MAĞDUR OLMAKTADıR.

38 DİKKAT! K ODLAMA YAPARKEN SORU NUMARASıNı KONTROL ETMEYI UNUTMAYıN

39 TEST ÇÖZERKEN ZAMAN KONUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

40 T ESTTE BAŞARıLı OLMAK, DOĞRU CEVAPLARı VERILEN ZAMAN DILIMI IÇINDE BULMAK DEMEKTIR. B U NEDENLE HER BIR SORUYA NE KADAR ZAMAN HARCAMANıZ GEREKTIĞINI BAŞTAN PLANLAMALıSıNıZ.

41 T URLU S ORU Ç ÖZME Y ÖNTEMI TESTTEKI HER SORUYU INCELEMENIZE YARDıMCı OLUR. B ILINMEYEN SORULARLA ZAMAN KAYBıNı ÖNLER. A YNı ZAMANDA ZORLUK DERECESI BIRAZ YÜKSEK OLAN SORULARA BAKMAYı VE BU SORULAR IÇIN DAHA FAZLA ZAMAN KULLANıMıNı SAĞLAR.

42 CEVAPLANDIRILMAYAN SORULARI SORU KİTAPÇIĞINDA BİR İŞARET VEYA SİMGE İLE SİMGELENDİRMEK, O SORULARIN İKİNCİ TURDA DAHA KOLAY BULUNMASINI SAĞLAYACAKTIR.

43 S ıNAVDA ZAMAN KULLANıMıNı EN FAZLA ZORA SOKAN BILDIKLERIMIZ YA DA BILMEDIKLERIMIZ DEĞIL, BIRAZ BILDIĞIMIZ YA DA TEREDDÜT ETTIĞIMIZ SORULARDıR. B U NEDENLE SORU ILE INATLAŞMAK “ BU SORUYU ÇÖZMEZSEM ÖLÜRÜM ” MANTıĞı, TESTIN SONUNDA HÜSRANA UĞRAMA RISKINI ARTTıRıR.

44 S ORULARı OKURKEN SESLI YA DA DUDAK KıPıRDATARAK OKUMAKTAN HER OKUDUĞUNUZ KELIMENIN ALTıNı ÇIZMEKTEN UZAK DURUN ! Ç ÜNKÜ BU DURUM HıZıNıZı KESECEKTIR.

45 S ORUDA ÖNEMLI IPUÇLARıNıN ŞıKLARDA DA SIZDEN ISTENEN KELIMELERIN ALTıNı ÇIZINIZ.

46 TESTLERDE EN ÖNEMLİ YARDIMCINIZ KALEMİNİZDİR. SAYISAL SORULARDA İŞLEMLERİ MÜMKÜN OLDUĞUNCA KAĞIT ÜZERİNDE KALEMLE YAPINIZ! ÇÜNKÜ ZİHNİNİZDEN YAPACAĞINIZ HESAPLAMALARDA YANILGI PAYINIZ DAHA YÜKSEKTİR.

47 HIZ KAZANMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN GÖZLE OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANMANIZ HIZLI OKUMA TEKNİKLERİNİ KULLANMANIZ SINAV ÖNCESİ OKUMA EGZERSİZLERİ İLE OKUMA HIZINIZI BOL BOL SORU ÇÖZEREK DE İŞLEM HIZINIZI ARTTIRMANIZDIR.

48 HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ

49 S ıNAVDA HıZLı OKUMAK ADAYA, HEM ZAMAN KAZANDıRıR HEM DE DAHA AZ YORULARAK DAHA FAZLA SORU ÇÖZME ŞANSı VERIR.

50 O KUNACAK MATERYALLE GÖZ ARASı EN AZ 30 CM OLMALıDıR

51 G ÖZLE VE SESSIZ OKUNMAL I SESLI DUDAKLAR KıPıRDATıLARAK OKUMA YAPıLMAMALıDıR.

52 S ORULAR OKUNURKEN BAŞKA BIR ŞEY DÜŞÜNÜLMEMELIDIR ! K ONU DıŞı DÜŞÜNCELERI DÜŞÜNMEK IÇIN KENDINIZE BAŞKA ZAMAN AYıRMALı VE O KONUYU, O ZAMANDA DÜŞÜNECEĞINIZ YÖNÜNDE KENDINIZE TELKINDE BULUNMALıSıNıZ.

53 ÇOK PARLAK VE YETERSİZ IŞIKTA OKUMA YAPILMAMALIDIR. IŞIĞIN GELİŞ YÖNÜ SOL ARKADAN OLMALIDIR.

54 O KUMA MEKANıNDAKI ıSı SıCAKLıĞı NE ÇOK SOĞUK NE DE ÇOK SıCAK OLMALıDıR.

55 K AFA HEP AYNı SEVIYEDE TUTULMALıDıR. İ LERI GERI SALLANıLMAMALıDıR. D IK OTURULMALıDıR. S AĞA - SOLA VEYA ÖNE FAZLA EĞILMEMELIDIR. B U DURUMLAR GÖZÜN ÇOK ÇABUK YORULMASıNA VE SATıRLAR ARASıNDA KAYMALARA NEDEN OLABILIR.

56 O KUMA YAPıLıRKEN GÖZLER ZAMAN ZAMAN DINLENDIRILMELIDIR. Ş ÖYLE KI ; OKUMA YAPARKEN GÖZLERINIZI ARA SıRA KALDıRıP UZAK CISIMLERE BAKMALıSıNıZ.

57 G ÖZLER ARA SıRA AÇıLıP KAPATıLMALıDıR. B U GÖZ KASLARıNıN DINLENMESINI VE BAŞ AĞRıSıNı ÖNLEYECEKTIR.

58 O KUMA SıRASıNDA BELIRLI ZAMANLARDA KıSA SÜRELI ARALAR VERMEK GEREKIR. B U ARADA KAN DOLAŞıMıNı HıZLANDıRACAK TEKNIKLER ( ELLERI SALLAMAK, BOYNU HAREKET ETTIRMEK VB.) KULLANıLMALıDıR.

59 O KUMA AMACıNıZıN OLMASı OKUMA HıZıNıZı ARTTıRACAKTıR. N E OKUDUĞUNUZU, NIÇIN OKUDUĞUNUZU, NE BULMAK ISTEDIĞINIZI BILEREK OKUMAK ! Y ANI TAM BIR KONSANTRASYON !

60 BOL BOL SORU ÇÖZÜN! YANLIŞ CEVAPLADIĞINIZ SORULARIN PEŞİNE DÜŞÜN! FARKLI SORULARLA KARŞILAŞMAK ANLAMA VE OKUMA HIZINIZI ARTIRACAK; ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ GELİŞTİRMENİZE YARDIMCI OLACAK; DOLAYISIYLA SBS YADA YGS-LYS SINAVINDA İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR.


"TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ. 16 ADIMDA TEST ÇÖZME TEKNİĞİ 1-Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenin. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları