Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Selimağa Camii 19.01.2013 Aile Okulu Dersleri-8 Hoş geldiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Selimağa Camii 19.01.2013 Aile Okulu Dersleri-8 Hoş geldiniz."— Sunum transkripti:

1 Selimağa Camii 19.01.2013 Aile Okulu Dersleri-8 Hoş geldiniz.

2  Eşinize soru sorar mısınız?  Eşinize soru sorarken nelere dikkat edersiniz?  Kızgınken soru sorduğunuzda ne tür cevaplar aldınız?  Eve geldiğinizde eşiniz evde yoksa veya eşiniz eve geç geldiğinde neler söylersiniz ve nasıl söylersiniz?  İnsanı mutlu eden sorular var mıdır?

3 Soru sormak zannedildiği gibi kolay bir hüner değildir. Soru sormanın alt yapısında anlamak, ölçmek, değerlendirmek, yargılamak, reddetmek, kabul etmek ve daha iyisini önermek gibi unsurlar vardır.

4 Kaliteli soru ve soru sorma yöntemleri ile aile içinde ilgiyi, desteği, bilgiyi, isteği, sevgiyi, paylaşımı, kabulü, kendini hissettirmeyi artırabilir. T A M T E R S İ Olumsuz bir tarzınız varsa, ilgisizliği, başına buyrukluğu, başıbozukluğu, cahilliği, isteksizliği, nefreti, reddetmeyi, siniri ve üzüntüyü artırabilirsiniz.

5 Çincede ‘kriz’ kelimesinin iki farklı anlamı vardır; tehlike ve fırsat. Bir çatışma yaşayan eşler kendilerine, “Bu bana ne öğretti? Ben nasıl bir hata yaptım da böyle bir çatışma oldu? Çatışmanın tekrarlanmaması için ne yapmalıyım?” gibi sorular sorarak olayı analiz ederlerse, krizi fırsata dönüştürebilirler. Çatışmalardan ders almaya yönelik bu tarz yaklaşımlar evlilik için faydalıdır. Bu yüzden eşlerin, çatışma olduğunda kriz yönetimi uygulamayı öğrenmesi gereklidir.

6 Son yıllarda, televizyonun etkisi ile kahvehane kültürü biraz zayıflasa da, yine de canlılığını korumakta ve birçok erkek, bu alışkanlık yüzünden ailesini ihmal etmektedir. Kahvehane alışkanlığı olan erkeği bundan vazgeçirmek için kadının akıllıca hareket etmesi gerekir. Elbette erkeklerin bazıları sessizliği, yalnızlığı, bazıları ise muhabbeti, sohbeti sever. Kadın, eşinin neyi sevdiğini bilir ve ona göre hareket ederse; örneğin eşine “Sen ne biçim erkeksin, çocuklarınla ilgilen, kahvehaneye gitme” diyerek yüklenmek yerine, evi çekim odağı haline getirmenin yollarını ararsa başarılı olur. Önemli olan karşı tarafta “işim bitsin de bir an evvel evime gidebileyim” duygusunu uyandırabilmektir.

7 Kanuni, Hürrem Sultan’dan doğan ve kendisine isyan eden oğullarından birinin idam edilmesine karar verir. Hürrem Sultan, oğlunu kurtarmak için Kanuni’ye “Sen ne biçim babasın, nasıl oğlunu öldürmeyi düşünürsün” demek yerine, “Yüksek ruhlarda kin barınmaz, sen yüksek ruhlu bir insansın, affet oğlunu” der. Kanuni de bu sözlerden etkilenerek oğlunu affeder. Yani Hürrem Sultan, Kanuni’nin olumlu özelliklerini ön plana çıkararak, beklenmedik bir şekilde onun kararını değiştirmeyi başarır.

8 Evleri cehenneme çeviren süreç, kötü ve kalitesiz bir soruyla başlıyor. İşte hayatı birbirinize zehir eden yok edici soru örnekleri : İşten geç döndüğünüzde; *Çalış çalış; parayı mezarına götüreceksin değil mi? *Senden daha pısırık adam var mı şu dünya da? *Saatin kaç olduğundan haberin var mı senin? *Otel mi ya burası? *Yine nerelerdeydin? *Evde birileri olduğunu mu hatırladın?

9 Bu vb. soruların hangisinde bir anlaşma ihtimali seziyorsunuz? Bunun yerine zaten işten yorgun argın gelen ve dışarıda ailesi için çırpınan eşe, eve geldiğinde, bir bardak su vererek işe başlanılsa daha güzel olmaz mı?

10 Adam eşine sorar ; -Ey alnımın yazısı ; Nereye gitmek istersin söyle ? Eşi cevap verir; -Eyy Aşk'ımın imamı...! Sen demez misin bana minareden ezan sesi gelmeden önce,..."Vakit yaklaştı haydi abdest almaya" diye ? Gidelim secdeye, varalım huzura birlikte...!

11 Soru sorma kalitenizi artırmak için, sorularınızı evlilik teklif eder gibi sorun. Bir hatırlayalım! Nasıl sormuştunuz o hayatınızın en önemli sorusunu? Not: Emek verilmeyen bir evlilik, tıpkı bakımı yapılmamış bir bahçenin yabani otların istilasına uğraması gibi her geçen gün güzelliğini kaybeder ve sonunda kurur.

12 Eşinizle konuşurken, dinleyen kişinin durumunu anlamaya ve hissetmeye çalışırsak mesajımız daha iyi anlaşılabilir. *Anlamlı sorular sormak: Bir konuşmayı kısa ve verimsiz kılmanın en iyi yolu karşıdakine "evet" "hayır" diye cevaplanacak sorular sormaktır. *Aşırı konuşmayın: Tam konuyla ilgili konuşun; bir olayı ya da tepkinizi anlatırken ayrıntıya girerek lafa boğmayın. Bu tarz konuşma eşinizin sizin söylediklerinizi netleştirmesi için sorular sorması ve yansıtma yapabilmesi için ona şans tanıyacaktır.

13 *Sessizliği kabul edin: Bazen bir noktayı vurgulamanın en iyi yolu konuştuktan sonra bir süre susmaktır. Bu hem size hem de dinleyicilere söyleneni sindirme imkanı verir. *Dikkatli bir biçimde konuşun: Nasıl ki dinleyen dikkatli olmalıysa konuşan kişi de aynı şekilde uygun bir biçimde göz ilişkisini sürdürerek, karşıdakinin sizi dinlediğine işaret eden ve vucut lisanına (yüzüne- hareketlerine) bakarak konuşmalıdır.

14 Siz EŞİNİZE, eşiniz SİZE nasıl soru sormanız gerektiğini söylesin. Neler derdiniz soracağı sorularla alakalı olarak.

15 *Bağırarak soru sorma. *Kendini kötü hissettirecek sorular sorma. *Destekleyici sorular sor. *Elalemin içinde değil, yalnızken sor. *Önce dinle sonra sor. *Yargılamadan sor. *Kendin cevabını vermeden sor. *İçten ve samimi bir şekilde sor. *Alay etmeden, dalga geçmeden sor. *Zamanında sor, yerli yersiz sorma.

16 *Soru sormamak, ümidin bittiği yerdir. *Soru sormak bir bağdır, iletişimdir. Bir iletişimin doğru başlaması için, soru iyi ve kaliteli olmalıdır. *Soru sormak iki insan gönlünün buluşması için ortak bir davettir. İnsan sevdiğine daveti nasıl yapar. *Soru sorma kalitenizi artırmak için, sorularınızı evlilik teklif eder gibi sorun. *Sorularınızla yargılamayın, yargılarsanız yaralarsınız. *Eşiniz size her şeyi sorabilmeli. *“Dur düşün, yap; dur, düşün, konuş.” DERSİN ÖZETİ:

17 Aile Ok


"Selimağa Camii 19.01.2013 Aile Okulu Dersleri-8 Hoş geldiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları