Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DAMLA GÜNDÜZ /TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ(İ.Ö)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DAMLA GÜNDÜZ /TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ(İ.Ö)"— Sunum transkripti:

1 DAMLA GÜNDÜZ 20110954005/TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ(İ.Ö)
WEB 2.0 DAMLA GÜNDÜZ /TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ(İ.Ö)

2 Konu Başlıkları WEB2.0 NEDİR? WEB 2.0 NE İŞE YARAR?
Eğitim-Öğretim Sürecinde Kullanılan Web 2.0 Araçları Nelerdir? Sosyal Ağ Nedir? Skype Nedir? Wiki Nedir? Prezi Nedir? Google Docs Nedir?

3 WEB2.0 NEDİR? Web 2.0, O'Reilly Media tarafından 2004'de kullanılmaya başlayan bir sözcüktür ve ikinci nesil internet hizmetlerini - toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, folksonomileri- yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar. Kelimenin tam anlamı tartışmaya açıktır, Tim Berners-Lee gibi teknoloji uzmanları da kelimenin manasını sorgulamıştır.

4 WEB 2.0 NE İŞE YARAR? “Web 2.0 bilgisayar endüstrisinde internetin bir düzlem olarak ilerlemesiyle bir işletme devrimi ve bu düzlemin kurallarını başarı için anlamaya çalışmaktır. Bu kurallar arasında başlıcası şudur: Ağ etkilerini daha çok insanın kullanabilmesi için programlar kurmak.”

5 Eğitim-Öğretim Sürecinde Kullanılan Web 2.0 Araçları Nelerdir?
Sosyal ağlar Facebook Facebook Group Twitter Skype Bloglar Wikiler Podcastler Picasa Prezi Googlewave Googledocs

6

7 SOSYAL AĞ NEDİR? Sosyal ağlar, Bireyleri internet üzerinde toplum yaşamı içinde kendilerini tanımlayarak, aynı kültürel seviyesinde rahatlıkla anlaşabilecekleri insanlara internet iletişim metotları ile iletişime geçmek için ve aynı zamanda normal sosyal yaşamda yapılan çeşitli jestleri simgeleyen sembolik hareketleri göstererek insanların yarattığı sanal ortamdaki sosyal iletişim kurmaya yarayan ağlara "sosyal ağlar" denilmektedir. Sosyal ağların yararları:

8 Skype Nedir? Skype, Türkiye'de çok fazla kullanılmayan, fakat dünya çapında milyonlarca kullanıcının kullandığı, rakiplerine fark atacak hızlılık ve özellikleri bulunan bir anlık mesajlaşma programıdır.

9 Wiki NEDİR? Wiki, GNU Özgür Belgeleme Lisansı altında kullanıcıların yeni sayfa yaratmasına, sayfalarda düzenlemeler yapmasına ve bu sayfaları birbirine bağlamasına izin veren (olanak sağlayan) bir yazılımdır. Wikipedia bu wikilerden en çok bilinenidir. Gruplar, wiki sayesinde kolayca büyük dökümantasyonlar oluşturabilir. Diff özelliği sayesinde sayfanın önceki sürümleri görülebilir ve böylelikle belgeler arasındaki sürüm farklılıkları takip edilebilir. Sayfalar arasındaki bağlantılar ve sayfa biçimlemeleri sistem tarafından otomatik olarak yapılandırılacağından, bilgiye erişme ve bilgi belgeleme wiki ile son derece kolaylaşmaktadır.

10 PREZI NEDİR? Prezi Adobe Air ve Adobe Flash kullanılarak geliştirilmiş bir web uygulamasıdır. Okulda, iş hayatında ya da günlük yaşamda çoğumuz power point kullanarak slayt hazırlamışızdır. Prezi ile bunu hem görsel olarak çok iyi yapabiliyorsunuz hem de farklı şablonları ile sunumu çok güzel hazırlayabiliyorsunuz. Üstelik bunu ücretsiz yapabiliyorsunuz. Ücretli sürümlerde farklı özellikler sunumaktadır.

11 GOOGLE DOCS NEDİR? Geçtiğimiz bahar aylarında bir açıklama yapan Google , 1 Ekim 2012 tarihinden itibaren, Microsoft Office 1997 ve 2003 sürümlerinde kullanılan .doc, .xls ve .ppt dosyalarına artık Google Docs üzerinde destek vermeyeceğini ilan etmişti. Açıklama tarihinde halen bu eski Office sürümlerini kullanan ve dosyalarını Google Docs üzerinde de kullanabilmek isteyen kesimlerden, özellikle de işyerlerinden gelen tepkiler üzerine Google, son verme kararını 31 Ocak 2013 tarihine kadar ertelemişti. Belirlenen tarihe sayılı günler kala bir açıklama yapan Google, yeni bir erteleme olmayacağını, 31 Ocak tarihinde bu dosyalara verilen desteğin sona ereceğini açıkladı. 

12 KAYNAKÇA http://www.teakolik.com/web-20-nedir-ne-ise
yarar-y /2010/01/ picasa-nedir.html//tr.wikipedia.org/wiki/Twitter


"DAMLA GÜNDÜZ /TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ(İ.Ö)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları