Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL. MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL K A Y N A M A Aldığı ısı nedeniyle, sıvı maddelerin yüzeyinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL. MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL K A Y N A M A Aldığı ısı nedeniyle, sıvı maddelerin yüzeyinde."— Sunum transkripti:

1 MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL

2 MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL K A Y N A M A Aldığı ısı nedeniyle, sıvı maddelerin yüzeyinde yavaş yavaş buharlaşma başlar. Isınmakta olan sıvının sıcaklığı yükselirken buharlaşma devam eder. Sıvı belirli bir sıcaklığa ulaşınca yüzeye doğru kabarcıklar oluşur. Sıvının her tarafından buharlaşma başlar. Sıcaklık sabit kalır. Sıvının sıcaklığının sabit kalarak buharlaşmanın hızlı bir şekilde devam etmesine kaynama denir.

3 MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL KAYNAMA BUHARLAŞMA Belli bir sıcaklıkta olur. Sıvının her tarafında ve hızlı olur. Ortamdan ısı alarak gerçekleşir. Her sıcaklıkta olur. Sıvının yüzeyinde ve yavaş olur. Ortam ve koşullar değişmedikçe bir saf maddenin kaynama sıcaklığı her zaman aynıdır. Saf maddeler kaynama sıcaklığına göre ayırt edilebilir.

4 MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL ERİME VE DONMA Suyun buz hâline gelerek katılaşmasına donma, buzun su hâline gelmesine erime denir. Katı bir madde erirken bulunduğu ortamdan ısı alır. Sıvı bir madde donarken bulunduğu ortama ısı verir. Saf maddelerin erime ve donma sıcaklığı aynıdır.

5 MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL YOĞUNLUK (BİRİM HACİM KÜTLE) Maddelerin suda yüzmelerinin ya da batmalarının nedeni ağır ya da hafif olmalarından değildir. Ağır olan koca bir tomruk, su üzerinde yüzerken hafif olan küçük bir taş hemen batar. Bunun nedeni maddenin boyutlarına göre ağır ya da hafif olmasıdır.

6 MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL Suda yüzme – batmanın tek başına kütle ya da hacimle ilgisi yoktur. Her ikisi ile birden ilişkisi vardır. Cismin kütlesi büyük, hacmi küçük olursa batar. Bir cismin suda batması için daha ağır olması önemli değildir. Maddenin yoğun olması önemlidir. Suda batan madde, yüzen maddeden daha yoğundur.

7 MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL YOĞUNLUK NİÇİN ÖNEMLİDİR? Tek katlı binalar yoğunluğu az olan ahşap, tuğla, kerpiç gibi malzemeler kullanılarak yapılabilir. Çok katlı binaların yapımında kullanılan malzemelerde ise dayanıklılık, fazla yük taşıma gibi özellikler aranır. Bu nedenle çok katlı binaların yapımında demir, çelik gibi yoğunluğu fazla olan malzemeler kullanılır.

8 MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL Uçakların kolayca uçabilmesi için uçak yapımında demir yerine alüminyum kullanılır. Çünkü yoğunluğu demirden azdır.


"MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL. MADDELERİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI EJDER DEMİREL K A Y N A M A Aldığı ısı nedeniyle, sıvı maddelerin yüzeyinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları