Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bir kağıdı yaktığımızda kağıt siyah renk alır ve kül haline gelir. Yanan kağıttan kalan küllerden yeni bir kağıt yapamayız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bir kağıdı yaktığımızda kağıt siyah renk alır ve kül haline gelir. Yanan kağıttan kalan küllerden yeni bir kağıt yapamayız."— Sunum transkripti:

1

2 Bir kağıdı yaktığımızda kağıt siyah renk alır ve kül haline gelir. Yanan kağıttan kalan küllerden yeni bir kağıt yapamayız.

3 Kibritin yanması

4 4 YANMA OLAYI BİR KİMYASAL DEĞİŞİMDİR

5 Hayvanların ürettiği sütü bir kaba doldurup, bir miktar yoğurtla mayalar. Süt mayalanmadan sonra yoğurt olur. Yani yeni bir madde oluşmuş olur. Yoğurt oluşumu da kimyasal değişimdir.

6 Nefes alıp verme esnasında dışarıya verdiğimiz karbondioksit kimyasal değişimin bir ürünüdür. Yenilen besinlerin vücudumuzda sindirimi de kimyasal değişim ile gerçekleşmektedir.

7 7 Kâğıdın yanması Mumun yanması Sütün ekşimesi Yumurtanın bozulup çürümesi Demirin paslanması Fotosentez olayı Solunum olayı  Kimyasal değişmeler sonucunda maddeler başka maddelere dönüşür. BBütün yanma olayları kimyasal değişmedir.

8 8 MMMMaddelerin kimliğini değiştirerek başka maddelere dönüşmesine kimyasal değişim denir. KKKKimyasal değişim sırasında renk değişimi, gaz çıkışı, ısı ve ışık yayılması gibi belirtiler gözlenir. KKKKimyasal değişim, hayatımızın bir parçasıdır. Canlılık faaliyetleri sırasında birçok kimyasal değişim gerçekleşmektedir. Örneğin;  Solunum yaparken karbondioksit açığa çıkması, Besinlerin sindirilmesi vb.

9 Kimyasal değişimde maddenin görünümünün yanı sıra tanecik yapısı da değişir ve yeni bir madde oluşur. Arabanın paslanması, yaprakların kuruması kimyasal değişime örnek gösterilebilir.

10


"Bir kağıdı yaktığımızda kağıt siyah renk alır ve kül haline gelir. Yanan kağıttan kalan küllerden yeni bir kağıt yapamayız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları