Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aslı Mert Fen ve Teknoloji MADDENİN HALLERİ. Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Maddenin Halleri  Boşlukta yer kaplayan ve duyularımız ile algılayabildiğimiz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aslı Mert Fen ve Teknoloji MADDENİN HALLERİ. Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Maddenin Halleri  Boşlukta yer kaplayan ve duyularımız ile algılayabildiğimiz."— Sunum transkripti:

1 Aslı Mert Fen ve Teknoloji MADDENİN HALLERİ

2 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Maddenin Halleri  Boşlukta yer kaplayan ve duyularımız ile algılayabildiğimiz varlıklara madde denir. Etrafımızda gördüğümüz tüm canlılar, cansızlar, içtiğimiz su, yaktığımız petrol birer maddedir. Maddeleri özelliklerine göre üçe ayırırız. Katı Sıvı Gaz

3 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Katı Maddeler ve Özellikleri  Etrafımızdaki masa, sandalye, kalem, kitap gibi dokunduğumuz zaman bize sert gelen cisimlere katı madde diyoruz. Katıların hacimleri, şekilleri ve kütleleri değişmez. Bir tuğla dışarıdan bir etki ile parçalanmadıkça nerede olursa olsun şeklini ve hacmini değiştirmez.

4 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Katı Maddeler ve Özellikleri  Katı maddelerin belirli bir şekilleri vardır. Konuldukları kap değiştiğinde şekillerinde bir farklılık olmaz, bulundukları kabın şeklini almazlar. Dışarıdan bir etki olmadıkça da katı maddelerin şekilleri değişmez.

5 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Sıvı Maddeler ve Özellikleri  Su, petrol, kolonya, zeytinyağı gibi maddeler sıvı maddelerdir. Sıvı maddeler bulundukları kabın şeklini alırlar. Sıvı maddeler akışkandır. Sıvı maddeler sıkıştırılamazlar.

6 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Sıvı Maddeler ve Özellikleri Sıvı haldeki maddeler kap değiştikçe şekil değiştirir. Yere döküldüğünde ise yayılarak yüzeyin şeklini alır.Bu nedenle sıvıların belirli bir şekli yoktur, konuldukları kabın şeklini alırlar ve akışkandırlar.

7 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Gazlar ve Özellikleri Hava, oksijen, hidrojen gibi maddeler gaz maddelerdir. Gaz maddeler sıkıştırılabilirler. Gaz maddeler sıvılardan daha akışkandır. Gaz maddeler sıvılar ve katılardan daha hafiftir.

8 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Gazlar ve Özellikleri Hava gaz halindedir. Havayı göremesek de birçok olayla fark ederiz. Soluk alıp verdiğimizde akciğerlerimize dolan madde havadır. Havanın varlığını rüzgar, fırtına gibi hava olaylarında da hissederiz. Denize daldığımızda çıkan kabarcıklar, bisiklet veya araba tekerleğinin şişmesi de hava varlığını açıklar.

9 Aslı Mert Fen ve Teknoloji Maddenin Halleri KATI GAZ SIVI


"Aslı Mert Fen ve Teknoloji MADDENİN HALLERİ. Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Maddenin Halleri  Boşlukta yer kaplayan ve duyularımız ile algılayabildiğimiz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları