Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bu bölümde eşleştirme testlerinden söz edeceğiz. Öncelikle eşleştirme testinin tanımından, genel özelliklerinden, eşleştirme testi hazırlarken dikkat.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bu bölümde eşleştirme testlerinden söz edeceğiz. Öncelikle eşleştirme testinin tanımından, genel özelliklerinden, eşleştirme testi hazırlarken dikkat."— Sunum transkripti:

1

2

3

4 Bu bölümde eşleştirme testlerinden söz edeceğiz. Öncelikle eşleştirme testinin tanımından, genel özelliklerinden, eşleştirme testi hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz. Ardından eşleştirme testlerinin doğru ve kusurlu örneklerini sunacağız. Son olarak da eşleştirme testleri için bir kontrol listesine yer vereceğiz.

5

6 1. Test yönergesi eşleştirmenin nasıl olacağını net ve anlaşılır bir şekilde ifade etmelidir.

7 2. Cevap seçenekleri madde kökü sayısının en az %50’si kadar fazla olmalıdır:

8 3. Madde kökü sayısı fazla olmamalıdır.

9 4. Sütunların içeriği homojen yapıda olmalıdır.

10 5. Cevap seçenekleri belli bir sıraya veya düzene göre verilmelidir.

11 6. Eşleştirme maddesini oluşturan yapılan aynı sayfada verilmelidir. 7. Cevap seçenekleri, madde köklerinden daha kısa ifadelerden oluşmalıdır. 8. Puanlamadaki karışıklığı önlemek için eşleştirmenin ok yardımıyla yapılmasına izin verilmemelidir.

12 Eşleştirme Testlerinin Avantajları Eşleştirme Testlerinin Dezavantajları

13 Eşleştirme Testlerinin Kusurlu Örnekleri

14 Bu örnekte eşleştirme testlerinin homojen yapısı sağlanamamıştır. Madde köklerinde hem tarih bilgisi hem kişi bilgisi hem de kurum bilgisi sorulmuştur. Bu nedenle cevap seçenekleri de homojen olmayan bir yapıda birçok seçenekten oluşmuştur.

15 Sol sütunda madde köklerinin ve sağ sütunda cevapların yer aldığı iki sütunlu eşleştirme maddelerinden oluşan testlere eşleştirme testleri denilmektedir. Eşleştirme testlerinde şans başarısının doğru cevaplama olasılığını azaltması için cevap sayısının madde kökü sayısından fazla olması gereklidir.


"Bu bölümde eşleştirme testlerinden söz edeceğiz. Öncelikle eşleştirme testinin tanımından, genel özelliklerinden, eşleştirme testi hazırlarken dikkat." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları