Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İÇİNDEKİLER AÇININ TANIMI AÇILARIN OKUNMASI ÖZEL AÇILAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İÇİNDEKİLER AÇININ TANIMI AÇILARIN OKUNMASI ÖZEL AÇILAR."— Sunum transkripti:

1

2 İÇİNDEKİLER AÇININ TANIMI AÇILARIN OKUNMASI ÖZEL AÇILAR

3

4 Işınların nokta adları alınarak: ABC açısı veya CBA açısı, Sadece başlangıç noktası alınarak: B açısı şeklinde okunur Açılar iki şekilde okunur:

5 Açının Kendisi Açının Dış Bölgesi Açının İç Bölgesi Bir açı, bulunduğu bölgeyi üç bölgeye ayırır; (Yukarıdaki şekildeki gibi)

6 Açı ölçüsü derecedir. Açıların ölçüsünü bulmak için açı ölçer veya iletki kullanılır.

7 ÖZEL AÇILAR Dar Açı: Ölçüsü 0º `den büyük ve 90º`den küçük açılara Dar Açı denir. Dik Açı: Ölçüsü 90º olan açıya Dik Açı denir.

8 Geniş Açı: Ölçüsü 90º`den büyük 180º`den küçük olan açıya Geniş Açı demir. Doğru Açı: Ölçüsü 180º olan açıya Doğru Açı denir.

9 Tam Açı: Ölçüsü 360º olan açıya Tam Açı denir. Tümler Açı: İki açının ölçüleri toplamı 90º olan açıya Tümler Açı denir. Bütünler Açı: İki açının ölçüleri toplamı 180º ise bu açılara Bütünler Açı denir.

10 Bir Noktada Kesişen İki Doğrunun Oluşturduğu Açılar: a) Komşu Açılar: Başlangıç noktaları aynı iki veya daha fazla açıya Komşu Açılar denir. b) Komşu Tümler Açılar: Başlangıç noktaları aynı, ölçüleri toplamı 90º olan iki farklı açıya Komşu Tümler Açılar denir.

11 c) Komşu Bütünler Açılar: Başlangıç noktaları aynı, ölçüleri toplamı 180º olan açıya Komşu Bütünler Açılar denir. d) Ters Açılar: Köşeleri ortak ve kenarları birbirine zıt ışınları olan iki açıya Ters Açı denir. Ters açıların ölçüleri birbirine eşittir.

12 Paralel İki Doğrunun Bir Kesenle Yaptığı Açılar a) Yöndeş Açılar: Şekildeki A ve F, D ve G, E ve C, B ve H gibi açılara Yöndeş Açılar denir. Yöndeş açılar birbirine eşittir.

13 b) Ters Açılar : Köşeleri ortak ve kenarları birbirine zıt ışınları olan iki açıya Ters Açı denir. Ters açıların ölçüleri birbirine eşittir. Şekilde A ve D, C ve B, G ve F, E ve H açıları ters açılardır.

14 c) Dış Ters Açılar: Şekildeki G ve A açılarına Dış Ters Açılar denir. Dış ters açıların ölçüleri birbirine eşittir.G ve A d) İç Ters Açılar: Şekildeki D ve F açılarına İç Ters Açılar denir.D ve F

15 e) Karşı Konumlu Açılar: Şekildeki B ve F açılarına Karşı Konumlu Açılar denir. Karşı konumlu açıların toplamı 180º`dir.B ve F

16 A G

17 D F

18 F B

19 Hazırlayan: Necmettin Melih SARIAYDIN 110404022 İlköğretim Mat. Öğrt. 2/B (Gece) KAYNAKÇA: http://www.birgaripmatematikci.com http://matematikk.blogcu.com

20 KAZANIMLAR : 1.Açının düzlemde ayırdığı bölgeleri belirler. 2. Bir açıya eş bir açı inşa eder ve bir açıyı iki eş açıya ayırır.


"İÇİNDEKİLER AÇININ TANIMI AÇILARIN OKUNMASI ÖZEL AÇILAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları