Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TOPRAK TAHLİLİ Belli bir tarla toprağının gübre ve kireç ihtiyacını ortaya koyan bilimsel bir yöntemdir. TAHLİL YAPTIRMADAN GÜBRE KULLANIRSAK 1.Gereğinden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TOPRAK TAHLİLİ Belli bir tarla toprağının gübre ve kireç ihtiyacını ortaya koyan bilimsel bir yöntemdir. TAHLİL YAPTIRMADAN GÜBRE KULLANIRSAK 1.Gereğinden."— Sunum transkripti:

1

2 TOPRAK TAHLİLİ Belli bir tarla toprağının gübre ve kireç ihtiyacını ortaya koyan bilimsel bir yöntemdir. TAHLİL YAPTIRMADAN GÜBRE KULLANIRSAK 1.Gereğinden çok gübre kullanırız, 2.Gereğinden az gübre kullanırız, 3.Yanlış cins gübre kullanırız, 4.Yanlış zamanda ve yanlış şekilde gübreleme yaparız.

3 NERELERDEN NUMUNE ALINMAZ Eskiden gübre yığılmış yerlerdenEskiden gübre yığılmış yerlerden Tarla kenarındanTarla kenarından Ot yakılan yerlerdenOt yakılan yerlerden Su toplanan arklardanSu toplanan arklardan Tümsek ve çukur yerlerdenTümsek ve çukur yerlerden Ekili tarlalardan, harman yerlerinden, eski çit yerlerinden vb.Ekili tarlalardan, harman yerlerinden, eski çit yerlerinden vb.

4 NUMUNE ALMA ZAMANI Bahçe bitkilerinde toprak numunesi gübreleme zamanından iki ay önce ve toprak tavında iken alınmalıdır. NUMUNENİN ALINIŞI 20 dekarlık sahanın 10 değişik noktasından numune alınmalıdır. Farklı karakter de toprak var ise, her biri için ayrı numune alınmalıdır. Değişik noktalardan zig zag çizilerek numune alınması

5 Bahçe bitkilerin de 0-30 cm. ve 30-60 cm. olmak üzere iki farklı derinlikten numune alınmalıdır. Yeni tesis edilecek bahçelerde ise 60-90cm. derinlikten de numune alınmalıdır. Her derinlikten alınan toprak kendi içerisinde karıştırılarak, farklı poşetlere birer kilogram konmalıdır. Etiketler kurşun kalem ile yazılarak içine konmalıdır. 0-30 30-60 60-90

6 1- Sonda 2- Burgu 3- Kürek NUMUNE ALMADA KULLANILAN ALETLER

7 TOPRAK NUMUNESİ ALINMA AŞAMALARI Toprak numune alımı hakkında bilgi alınır. Numune aleti seçilir. Yer seçildikten sonra numune alınır. Alınan numune tahlil ettirilir. Tahlil sonucu değerlendirmesi yaptırılır. Tavsiyelere göre gübre alınır.


"TOPRAK TAHLİLİ Belli bir tarla toprağının gübre ve kireç ihtiyacını ortaya koyan bilimsel bir yöntemdir. TAHLİL YAPTIRMADAN GÜBRE KULLANIRSAK 1.Gereğinden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları