Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ailenin Korunması Projesi Elmadağ ilçe M.E.M. AR-GE BİRİMİ Aile İçi İletişim Hasan NALBANT Evlilik ve Aile Danışmanı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ailenin Korunması Projesi Elmadağ ilçe M.E.M. AR-GE BİRİMİ Aile İçi İletişim Hasan NALBANT Evlilik ve Aile Danışmanı."— Sunum transkripti:

1 Ailenin Korunması Projesi Elmadağ ilçe M.E.M. AR-GE BİRİMİ Aile İçi İletişim Hasan NALBANT Evlilik ve Aile Danışmanı

2 Son yıllarda işler çok yolunda gitmiyor  Son yıllarda çok aile bir parça muzdarip. Herkes bir parça hayal kırıklı ğ ı yaşıyor.  Sorun yaşamayanlar bile ne yaptıklarını bilmeden akıntıya teslim olmuş gider durumdalar.  Ailede sorun varsa eşlerin gördükleri her şey gerçekten bir parça farklıdır.

3 Ailenin Kişiliği  Her insanın bir kişili ğ i oldu ğ u gibi her ailenin de bir kişili ğ i vardır. İ lk aylara dikkat.

4 Her zaman sağlıklı bireylerin bir araya gelmesi sağlıklı bir aile olmaya yetmez  Son derece hanım efendi beyefendi iki insan evleniyor ama bir süre sonra kendilerini tanımıyorlar.

5 Çocuk Arıza Yapmaz  Aileler çocuklarını getirirler, ama bilmezler ki çocukta beliren sorunun ailenin toplamdaki başarısızlı ğ ıdır. Çocuk tek başına arıza yapmaz. Ailenin sorunu çocukta çıkar.  Çocuk sadece ailenin arıza göstergesidir.

6 Ailenin Sevgi Deposu  Her ailenin bir sevgi deposu vardır. Aynı zamanda aileyi çalıştıran enerjide budur.  Bu depo dolu ise sorun sorun olmaktan çıkar. Depo boşalırsa herhangi bir durum da sorun olabilir.

7 Ailede Denge  Her ailenin bir dengesi vardır. Aile dengesini kaybederse tekrar dengesini bulmak için çabalar.  Aslında kavgalarda dengeyi sa ğ lamak için yapılan eylemlerdir. Karı ve koca yalnız başlarına dengeyi çok bozmazlar. Genelde dışarıdan müdahaleler dengeyi bozar.

8 Kadın ve Erkek Psikolojisi  Kadın ve erke ğ in bir do ğ ası vardır ve kadın ve erkek psikolojisinin bu do ğ ada bir anlamı vardır.

9 Ayran Olabilmek  Çinlilerin parmak dersi.  Ayran olabilmeyi başarmış aileler çocuklarını eleştirmiyor, cesaret veriyorlar.  Ayran olmaya mani olanlar evlilik öncesindeki işgüzarlar.  Sa ğ lıklı ailede tehdit yoktur, bütünlük vardır, aile üyesinin sorunu ailenin sorunudur.

10 Koalisyon  Bazen kadın kocasından istedi ğ i ilgiyi bulamadı ğ ında çocuklarına yönelir. Çocukları ile koalisyon kurarak baba ile savaşır. Ancak bilmelidir ki bu durum işine uzun vadede yaramayacaktır.  İ ki da ğ muvazene etse bir çakıl tanesi dengesini bozar.

11 Ailede İletişim  İ letişim sadece sözlü yapılmaz. Özellikle fiziksel iletişim olmalıdır. Dokunmak esas olmalıdır. Sımsıkı sarılırsınız dünyalara de ğ er. Sevgi ile bir bakış ekmeksiz susuz yaşatır.  Eşimizin bizi anlaması bizimde sorumlulu ğ umuzdur.

12 Ailede İletişim  Eşler nitelikli beraberli ğ i alış veriş merkezlerinde geçirmek zannediyorlar.  Eşler konuşmak istemiyorlar. Erkek diyor ki konuşmaya başlayınca kavgaya dönüşüyor. Kadında, konuşmayınca ben de ona zarar vermek istiyorum.  Erkek so ğ uyor kadın çaresizlik hissediyor.

13 Pohpohlama Günü Kadın kolay kolay yorulmaz. Yeterli temel ihtiyacı olan de ğ er verilme ihtiyacı giderilsin. İ yi bir iltifatla yemeden içmeden yaşayabilir.

14 Tartışmalar, Kavgalar  Bir erke ğ in karısı ile aynı seviyeden tartışma hakkı yoktur. Mizah ile tolöre etme yükümlülü ğ ü vardır.  Bazı erkekler çok mantıklı oluyorlar. Kadını köşeye sıkıştırıp kabul ettirse bile pratikte uygulamaya geçmiyor. Çünkü sorun başlı başına bir sorun de ğ ildir.

15  Derman arardım derdime  Derdim bana derman imiş.  Erkekler bazen neyi eksik ediyorum evin her ihtiyacını karşılıyorum diyerek gerçek sorunu görmemezlikten geliyorlar. Evin ihtiyaçlarını karşılamak sevgi ihtiyacını karşılamaktan daha kolay geliyor.

16 Döngüsellik Ailede yaşanan sorunlarda her zaman döngüsellik görülür. Her tartışmadan farklı bir konu olmaz. Ama 40 yıldır aynı konuyu tartışan çoktur.

17 KÖK AİLE SORUNLARI  Kök ailelerinizi savunarak uzaklaşmayın. Bir birinize karşı so ğ umayın. Ba ğ lanma kuramı gere ğ i eşler birbirlerine bir do ğ al olarak ba ğ lanırlar.  Biz balayında kaynanamla aynı odada kaldık. Şimdilerde aynı şehirde olmak bile tahammül edilemez oldu.

18 Çocuk Aileden Beslenir  Anne karnında çocu ğ un beslenmesi ne ise aile karnında da çocu ğ un beslenmesi odur. Ailede ne varsa çocuk ondan beslenir.

19 Ülkemizde yapılan bir araştırma ders başarısı düşük 7-17 yaş grubu çocukların yarısının anne baba ilişkilerinin kötü oldu ğ unu ortaya koyuyor.

20 Anne Baba Tutumları  Anne baba tutumları da karı kocalı ğ a göre şekilleniyor. Bazen anne kim daha iyi anne baba bunu ispatlamaya çalışıyorlar.

21 TEŞEKKÜRLER


"Ailenin Korunması Projesi Elmadağ ilçe M.E.M. AR-GE BİRİMİ Aile İçi İletişim Hasan NALBANT Evlilik ve Aile Danışmanı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları