Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bu bölümde eğitimde ölçme sonuçlarına dayalı olarak not verme ve değerlendirme yapmanın önemi ve izlenecek yollar anlatılacaktır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bu bölümde eğitimde ölçme sonuçlarına dayalı olarak not verme ve değerlendirme yapmanın önemi ve izlenecek yollar anlatılacaktır."— Sunum transkripti:

1

2

3

4 Bu bölümde eğitimde ölçme sonuçlarına dayalı olarak not verme ve değerlendirme yapmanın önemi ve izlenecek yollar anlatılacaktır.

5 Güdüleyici Olarak Not Öğrenme Etkinliklerinin Rehberliği İçin Not Öğrenim ve Meslek Rehberliği İçin Not Kişisel Gelişmenin Ölçüsü Olarak Not Sınıflama Kararlarının Dayanağı Olarak Not

6 Öğrenciye verilen not, öğretmenin öğrenci başarısı hakkında ulaştığı görüşün bir ifadesidir. Her kararda üç öge bulunur. Bunlardan biri bir gözlem veya ölçme sonucu, ikincisi bir ölçüt, üçüncüsü ölçme sonucu ile ölçüt arasında bir işlemdir.

7 Yapılış Amacına Göre Değerlendirme

8 Mutlak ölçüt Bağıl ölçüt Ülke Çapında Normlar

9

10

11 Kullanılan Ölçüte Göre Not Verme

12 Mutlak Değerlendirme

13

14

15 Bağıl Değerlendirme

16

17 Normal Dağılım Eğrisine Göre Not Verme

18

19

20 En geniş tanımıyla değerlendirme bir durum, bir olay, bir kişiye ilişkin karar vermektir. Yapılan ölçme işlemi sonucu elde edilen sayı ya da sembol tek başına bir anlam taşımaz. Değerlendirme için, ölçme işlemiyle aynı özellikteki “birimdeki” ölçüt ile karşılaştırmak gerekir. Bu karar verme sürecine değerlendirme denir.

21 Sürecin değerlendirilmesi gereken durumlarda ya da üst düzey düşünme becerilerinin olduğu kazanımlarda öğrencinin bilgisinin yanında beceri ve yeteneğinin de etkili olduğu durumlar için tümel değerlendirmenin yapılması gerekmektedir. Öğrencinin süreç içinde gözlenmesi üst düzey düşünme becerilerinin değerlendirilmesi için tümel değerlendirme yapılmalıdır.

22 Değerlendirme yapmak için üç ögeye dikkat etmek gerekir; notun dayandığı ölçme sonucu, değerlendirme için gereken ölçüt ve değerlendirme ölçeğidir.


"Bu bölümde eğitimde ölçme sonuçlarına dayalı olarak not verme ve değerlendirme yapmanın önemi ve izlenecek yollar anlatılacaktır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları