Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cemal Granda Atatürk’ün Hizmetkârı’nın Anılarından

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cemal Granda Atatürk’ün Hizmetkârı’nın Anılarından"— Sunum transkripti:

1

2 Cemal Granda Atatürk’ün Hizmetkârı’nın Anılarından ozgezgin@yahoo.com

3 'Moda koyundayız. Sıcak bir yaz akşamı. Sakarya motoruyla bir deniz gezisine çıkmıştık. Mehtabın ilk günleriydi. Koyun manzarası Atatürk'ün çok hoşuna gitmişti. Atatürk bize:

4 "Buraya geldiğimizi kimse görmesin. Elektrikleri de söndürüp kendi kendimize rahat bir şekilde yeyip içelim. Mehtap da hazır" dedi. Fakat daha on beş dakika bile geçmemişti ki, çevremizin sessiz sedasız sandallarla çevrilmekte olduğunu gördük.

5 Atatürk sarıldığımızı görünce: - "Karanlığın anlamı kalmadı. Elektrikleri yakın" dedi. Ortalık ışıyınca beyaz yazlık elbiseleriyle gecenin içinde Atatürk'ün heybetli vücudu, bir heykel parlaklığıyla ortaya çıktı.

6 O an denizin ortasında bir alkış sesi yükseldi. Bizim orada olduğumuzu öğrenen başka sandallar da kafileye katıldılar. Atatürk, sevgi gösterisinde bulunan kalabalığa, sanki kendi konuklarıymış gibi sormaya başladı:

7 "Size ne ikram edeyim, ne istersiniz?" Sandallardaki kalabalık arasından sesler yükselmeye başladı: - "Paşam seni isteriz." Görülecek manzaraydı bu. Atatürk bir ara eliyle beni çağırdı:

8 "Rakı, şarap ne varsa hepsini halka dağıt. Bana da bir şişe bırak" dedi. Ben de ne kadar içki varsa, orada bulunan herkese dağıttım.

9 Bağırış, çağırış gırla gidiyor. O zaman Atatürk, karşısında coşan, sevgi gösterisi yapan halka doğru kadehini kaldırarak şöyle konuştu:

10 "Vatandaşlarım... Buna rakı derler. Vaktiyle padişahlar gizli içerlerdi. Ben açık içiyorum. Siz de benimle beraber içiyorsunuz. Neticede unutmayın ki, ben de sizin gibi insanım."

11 (Atatürk'ün Uşağı Cemal Granda Anlatıyor / Kristal Kitaplar) SUNUM:Doğan Özgezgin ozgezgin@yahoo.com


"Cemal Granda Atatürk’ün Hizmetkârı’nın Anılarından" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları