Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ülkemizin Doğal ve Tarihi Güzellikleri. Tarihi Güzellikler Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'dakitarihî.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ülkemizin Doğal ve Tarihi Güzellikleri. Tarihi Güzellikler Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'dakitarihî."— Sunum transkripti:

1 Ülkemizin Doğal ve Tarihi Güzellikleri

2 Tarihi Güzellikler Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'dakitarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır.Cami Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami (Blue Mosque)" olarak adlandırılır. Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşmıştır.

3 Top kapı Sarayı Top kapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 ’ de yaptırılmış, Abdülmecit ’ in Dolma bahçe Sarayıı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikametgahı olmuştur. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m. ² lif bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m ² dır

4 Kız Kulesi Kız Kulesi, hakkında ç eşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul BoğazınenMarmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak a ç ıklarında yer alan k üçü k adacık ü zerinde inşa edilmiş yapıdır. Ü sk ü dar’ın sembol ü haline gelen kule, Ü sk ü dar ’ da Bizans devrinden kalan tek eserdir. M Ö 24yıllarına kadar uzanan tarihi bir ge ç mişe sahip olan kule, Karadeniz ’ in Marmara ile birleştiği yerde k üçü k bir ada ü zerinde kurulmuştur.

5 Dolma bah ç e Sarayı Dolma bahçe Sarayı, Kara k ö y'den Sarıyer'e uzanan sahil şeridinin Kabataş ileBeşiktaş arasın da kalan b ö l ü m ü nde, Marmara Deniziden Boğazi ç i'ne deniz yoluyla girişte sol kıyıda, Ü sk ü darn karşısında yer alan saray.

6 Doğal Güzellikler

7 Peri Bacaları Peribacası, vadi yama ç larından inen sel sularının ve r ü zgarın, t ü flerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya ç ıkan oluşumdur..

8 Bolu Abana Gölü Abana G ö l ü, Bolunün 34 kilometre g ü ney batısında bulunan, ç am ve k ö knar ağa ç larının baskın olduğu bir Tabiat Parkı içinde, yaklaşık 1350 metre y ü kseklikte bulunan ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set g ö l ü d ü r. En derin yeri 18 midir.

9 Truva Atı Truva atı, Odysseus'un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek i ç in yaptırdığı tahtadan at maketidir.Savaşyaklaşık 10 yıldır s ü r ü yordur. Askerler bıkkın ve yorgundur. Zekası y ü z ü nden Athena tarafından da sevilen Odysseus'un aklına tahtadan bir at yapma fikri gelir. Plana g ö re Akhalılar savaştan ç ekiliyor gibi g ö z ü k ü p, geride ç ok b ü y ü k bir tahta at bırakırlar.

10 Pamukkale Travertenleri Pamukkale, g ü neybatı T ü rkiye'deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. T ü rkiye'nin Ege b ö lgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur.

11 Düden Şelalesi D ü den Şelalesi Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali ’ nden alır ve D ü den başı denilen noktada yer y ü z ü ne ç ıkar. D ü den Ç ayıboyunca iki kola ayrılır. Antalya'ya yaklaşık 7 km uzaklıkta olan kolu Aşağı D ü den (ya daKarpuz kaldıran Şelalesi) ve Varsak'a 1 km uzaklıkta olan kolu Yukarı D ü den Şelalesi'dir. Bu iki kola ayrılan şelaler Akdeniz'e d ö k ü l ü r.


"Ülkemizin Doğal ve Tarihi Güzellikleri. Tarihi Güzellikler Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'dakitarihî." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları