Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKİYE'DE GÖRÜLEN İKLİMLER. - Her mevsim yağışlıdır.Yazlar serin kışlar ılık geçer. - Bölgede yıllık sıcaklık farkı azdır. - Kıyı ile iç kesimler arasında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKİYE'DE GÖRÜLEN İKLİMLER. - Her mevsim yağışlıdır.Yazlar serin kışlar ılık geçer. - Bölgede yıllık sıcaklık farkı azdır. - Kıyı ile iç kesimler arasında."— Sunum transkripti:

1 TÜRKİYE'DE GÖRÜLEN İKLİMLER

2 - Her mevsim yağışlıdır.Yazlar serin kışlar ılık geçer. - Bölgede yıllık sıcaklık farkı azdır. - Kıyı ile iç kesimler arasında iklim farklılıkları oluşur. - En fazla yağış sonbaharda en az yağış ilkbaharda alınır. - Kıyı kesimde dağların konumu nedeniyle bölümler arasında farklılıklar vardır. - Yağış miktarı D.Karadeniz'de 1500-2500 mm'dir. Orta Karadeniz'de 700-1000 mm B.Karadeniz'de 1000-1500 mm'dir. Yağışların bu şekilde dağılımın da dağların yükseltisi hakim yönü ve yamaçların konumu etkilidir. - İç kesimlere gidildikçe Karadeniz ikliminin etkisi azalır. - Bölgece yıllık sıc. ortl. 13-15 derecedir. Bu D.Karadeniz'de daha fazladır. - Bitki örtüsü genel olarak orman’dır.

3 KARADENİZ İKLİMİ

4

5 A O Ş M N M H T A E E K KIŞİLKBAHAR YAZ SONBAHAR

6 - Yazları sıcak ve kurak geçer kışları ılık ve yağışlı geçer. - Yıllık sıcaklık ortalaması 18-20 derecedir. - Don olaylarına ve kar yağışlarına nadiren rastlanır. - Yıllık yağış miktarı 500- 1000 mm arasındadır. - En fazla yağış kış mevsiminde en az yazın düşer. - Yazların kurak geçmesi alçalıcı hava hareketlerinin sonucudur. Kıyıdan iç kesimlere doğru gittikçe yükseltinin etkisiyle karasallaşma artar. - Bitki örtüsü maki'dir.

7 KARASAL İKLİMİ

8 KARASAL İKLİM

9

10 A O Ş M N M H T A E E K KIŞİLKBAHAR YAZ SONBAHAR

11 TÜRKİYE'NİN İKLİMİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR 1- Ülkemizde iklim çeşitliliğinin en fazla olduğu bölge Marmara bölgesidir. 2- Türkiye'deki en soğuk yer,Ağrı’dır.(1940 -43 derece) 3- Türkiye'deki en sıcak yer,Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesidir.(1962 47 derece) 4-Bulutluğun en fazla olduğu bölge Karadeniz en az olduğu bölge ise Akdeniz 5- Yaz mevsiminin en uzun sürdüğü bölgemiz Akdeniz en az D.Anadolu 6- Buharlaşmanın en fazla olduğu bölge G.D.Anad. en az olduğu bölge Karadeniz 7- Yıllık yağış miktarının en fazla olduğu Karadeniz en az olduğu bölge İç Anadolu bölgesi 8- Yıllık sıcaklık farkının en fazla olduğu bölgemiz Karadeniz iken az fazla olduğu bölge D.Anadolu'dur. 9- Kış sıcaklarının en yüksek olduğu bölge Akdeniz iken en düşük olduğu bölge D.Anadolu'dur 10-Türkiye'nin en yağışlı yeri,RİZE’dir(Yıllık ortalama 2357 mm yağış almaktadır.) 11-Türkiye'nin en kurak yeri,İç Anadolu Bölgesindeki Tuz Gölü çevresidir.


"TÜRKİYE'DE GÖRÜLEN İKLİMLER. - Her mevsim yağışlıdır.Yazlar serin kışlar ılık geçer. - Bölgede yıllık sıcaklık farkı azdır. - Kıyı ile iç kesimler arasında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları