Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bardaklara aynı sıcaklıkta çay koymamıza rağmen,bir süre sonra bardaklardaki çayların sıcaklıklarının aynı olmadığını fark ediyoruz. Çünkü bazı bardaklar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bardaklara aynı sıcaklıkta çay koymamıza rağmen,bir süre sonra bardaklardaki çayların sıcaklıklarının aynı olmadığını fark ediyoruz. Çünkü bazı bardaklar."— Sunum transkripti:

1

2 Bardaklara aynı sıcaklıkta çay koymamıza rağmen,bir süre sonra bardaklardaki çayların sıcaklıklarının aynı olmadığını fark ediyoruz. Çünkü bazı bardaklar ısıyı iyi iletmeyip ısının dış ortama yayılmasını geciktirmiştir. Böylece bu bardaklardaki çay daha uzun süre sıcak kalmıştır.

3 Isıyı iyi iletmeyen maddeler yalıtkan madde olarak adlandırılır. Isı alışverişini yavaşlatmak istediğimiz durumlarda plastik,tahta gibi yalıtkan maddeleri kullanarak yalıtımı sağlarız.

4 Yalıtım için kullanılan malzemelerin bazılarının yapısında hava bulunur. Hava iyi bir yalıtkan maddedir. Çünkü havayı oluşturan tanecikler arasında oldukça fazla boşluk vardır. Bundan dolayı bu tanecikler arasında ısı iletimi çok yavaş olur. Plastik köpüğün yapısındaki boşluklarda hava olduğu için,içindeki çayın sıcaklığı bardağın dış yüzeyine kolaylıkla iletilemez, bu sayede ısı yalıtımı sağlanmış olur.

5 Termos veya çift camda vakum özelliğinden yaralanılarak ısı yalıtımı sağlanır.

6 Yal ı t ı m malzemeleri

7 Gıdalarımızın kısa sürede bozulmaması,su depolarındaki suyun içilebilecek sıcaklıkta olması için binalarımızda yalıtım malzemeleri kullanmayı tercih ederiz.

8 Evimizde ısı yalıtımınız yoksa yazın ter dökmeye kışın üşümeye mahkumuz. Çünkü ısı yalıtımı,sadece soğuktan değil,insanları aşırı sıcaktan da korumayı amaçlayan bir uygulamadır.

9 Binalarda ısı yalıtımı; Binaların dış cephe duvarlarında,cam ve doğramalarda,çatı ve döşemelerde, Tesisat borularında,havalandırma kanallarında,buhar iletim borularında, Topraklarla temas eden bölümlerinde katları ayıran döşemelerde, Garaj,depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvarlarda yapılır.

10 Her yalıtım malzemesinin kullanım alanı farklıdır. Yalıtım malzemeler Yanma özelliğiKullanıldığı yerler Kullanım ömrü Plastik köpükAlev alırDış ve iç duvarUzun ömürlüdür AhşapAlev alırDış ve iç döşemeKısa ömürlüdür Taş yünüYanmazTavan,iç ve dış duvar Uzun ömürlüdür KatranAlev alırTavanKısa ömürlüdür Cam yünüZor alev alırTavan,iç ve dış duvar,güneş paneli,tesisat boruları Uzun ömürlüdür Silikon yünüZor alev alırDış cepheUzun ömürlüdür

11 Verimli bir yalıtım sağlanması için kullanacak yalıtım malzemeleri ısı akışını yavaşlatmalı,bu malzemeler çok yüksek ve çok düşük sıcaklığa maruz kaldığında özelliğini kaybetmemelidir.

12 Yalıtım hem bütçemizi korur hem de enerji tasarrufu sağlar. Yal ı t ı m ve enerji tüketimi Kışın ısıtılan veya yazın soğutulan bir ev veya büroda, yalıtım olmazsa ısıtma ve soğutma giderleri artacaktır. Çünkü enerji kaybı ile beraber daha çok yakıt,elektrik yakılacaktır. Faturalar kabaracak cepler boşalacaktır.

13 TEKRAR YAPMAYI UNUTMAYALIM!!!


"Bardaklara aynı sıcaklıkta çay koymamıza rağmen,bir süre sonra bardaklardaki çayların sıcaklıklarının aynı olmadığını fark ediyoruz. Çünkü bazı bardaklar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları