Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi1 Mustafa kemal Akbay İlköğretim Okulu Veli Toplantısına Hoş Geldiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi1 Mustafa kemal Akbay İlköğretim Okulu Veli Toplantısına Hoş Geldiniz."— Sunum transkripti:

1

2 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi1 Mustafa kemal Akbay İlköğretim Okulu Veli Toplantısına Hoş Geldiniz.

3 M. Kemal ATATÜRK Nerede karşılıklı sevgi ve saygı varsa, orada itimat ve itaat vardır. İtimat ve itaatın olduğu yerde disiplin vardır. Disiplinin olduğu yerde huzur, huzurun olduğu yerde başarı vardır. Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi2

4 3 Anne-Baba-Çocuk Üçlüsünün İletişimi Nasıl Olmalıdır?

5 4 Çocuğunuzu dinlemek için zaman ayırın. Onunla konuşurken dikkat dağıtan öğelere mümkün olduğunca engel olun. Televizyon,el işi vb. bırakıp onu dinleyin.

6 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi5 Tüm dikkatinizi ona yöneltin ve deneyimlerini anlayabilmek için kendinizi onun yerine koyun. (Empati kurun)

7 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi6 Çocuğunuz konuşurken göz kontağını sürdürün. Konuşmayı sürdürmesi için onu teşvik edin.

8 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi7 Söylediklerini dinleyin, özetleyin ve çocuğunuza tekrarlayın. Buna yansıtıcı dinleme denir.

9 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi8 Kendisini ve geleceğini güvende güvende hissetmesini sağlayın.

10 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi9 Çocuğunuza,onu ne kadar çok sevdiğinizi, ne kadar iyi ve sevilecek bir çocuk olduğunu olduğunu herhangi bir koşul koymadan söyleyin.

11 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi10 Çocuğunuza verdiğiniz sözleri tutun ve sözlerini tutması için fırsat verin.

12 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi11 Yapabileceklerini göstermesi için fırsat tanıyın. tanıyın. Tek başına karar vermesine izin ve fırsat verin.

13 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi12 Çeşitli etkinliklere katılması ve size yardım etmesi için olanak tanıyın.

14 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi13 Sadece başarıları için değil, aynı zamanda çabaları, ufak çaplı değişimleri ve ilerlemeleri için de övgüde bulunun.

15 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi14 Ona ailenin bir parçası olduğunu gösterin. Onunla vakit geçirin, tatillerinizi ona ayırın,, beraber özel etkinliklere katılın.

16 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi15 Çocuğunuzu kabul edin, çevreyi çocuğunuza göre ayarlayın. Ona serbestlik tanımakla birlikte,uymak zorunda olduğu kesin ve belirli kurallar koyun.

17 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi16 Çocuklarınızı reddetmeyin, soğuk davranmayın, kural belirsizliği içinde bırakmayın ve aşırı ödün vermeyin.

18 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi17 Sizin fikirlerinizle uyumlu olmasa dahi çocuğunuzun söylediklerini kabul edin ve saygı gösterin.

19 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi18 Belirli bir davranışı ödüllendirme ve cezalandırma söz konusu olduğunda, sadece davranış üzerine odaklanın ve bu davranışı onun bütün kişiliğine genelleyerek eleştiride bulunmayın.

20 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi19 Çocuğunuzu olduğu gibi, kendisi olarak görmeyi öğrenin. Onun ilgi ve yeteneklerini iyice tanıyın ve keşfedin ki ÇITAYI DOĞRU YÜKSEKLİĞE KOYABİLESİNİZ.

21 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi20 Haklı başarılarından dolayı çocuğu ÖVMEK konusunda tereddüt etmeyin.

22 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi21 ÇOCUK ve ÖDEV

23 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi22 Ödevini yaptığı saatte çocuğun dikkatini dağıtacak bir etken olmamasına özen gösterin.

24 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi23 Çocuğunuz, ödevini yaparken ona yardıma hazır olduğunuzu bilmelidir. İçten ve gerçek bir çaba göstermişse, bir-iki yanlışı da olsa, başarılı olduğu bölümü vurgulayın. Hatasını, bırakın öğretmeni sınıfta söylesin

25 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi24 Çocuk kendi görevleriyle baş başa kalmalıdır. Onun görevini üstlenip, sorununu çözmeye kalkışmayın. Ödevini yapmadığı zaman çocuk kendi sorununu öğretmeni karşısında kendi başına çözebilme yollarını bulmalıdır.

26 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi25 Çocuğunuzun ödevini arkadaşından öğrenerek ödevi onun yerine yapmayın. Yanlış yaptığı için çocuğa ödevini yeniden yaptırmayın.

27 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi26 Ödevini yaptıktan sonra onu ödüllendirin. En güzel ödül onaylamak ve övmektir. Ödevini yaptıktan sonra onu ödüllendirin. En güzel ödül onaylamak ve övmektir. Ödevini, gerekli dikkati ve çabayı gösterip bitirdikten sonra dışarı çıkıp oynamasına ya da ev içinde sevdiği bir etkinliğe olanak tanıyın.

28 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi27 Çocuğa zamanını yönetmesini öğretin. Çocuğa zamanını yönetmesini öğretin. Programını öyle yapsın ki ödevlerin yanı sıra bir spor ya da müzik etkinliğine zamanı kalsın.

29 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi28 Eğer bir davranışı sıklıkla yapmasını istiyorsanız,vereceğiniz işi sevdiği bir aktiviteden önce yaptırın. Her gece TV izlemeden önce şu kadar sayfa kitap okumalısın gibi.

30 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi29 Başarısını değerlendirirken başkalarıyla karşılaştırmayın. Dünden bugüne gelişme göstermişse, bu başarılı olduğunu gösterir. Ayrıca başarısızlık diye bir şey yoktur, öğrenilecek dersler vardır.

31 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi30 REHBERLİK

32 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi31 Gelişme döneminde “Çocukluğu bırak” “Büyüdün artık” gibi ikili tutumunuz çocuğu olumsuz yönde etkiler.N e zaman nasıl davranacağını bilemez. Kimlik bunalımına düşer.

33 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi32 Anne-babanın çocuğu kendine benzetmek istemesi ve yanlış yönlendirmesi, beklentilerinin çocuğun yapabileceklerinden fazla olması, çocuğu kaygılandırır,hırçınlaştırır.

34 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi33 Anne-babanın çocuğu aşağılaması,başkalarıyla kıyaslaması çocuğu kaygılandırır,kendine olan güvenini yok eder, çatışmalara neden olur.

35 Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi34 Akranlarının yanında kaba davranılması, eleştirilmesi çocuğu kaygılandırır,özgüvenini kaybetmesine yol açar.


"Hazırlayan : Okul Rehberlik Servisi1 Mustafa kemal Akbay İlköğretim Okulu Veli Toplantısına Hoş Geldiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları