Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ü ÇGENLERLE İ LGİLİ K URALLAR Sunuindir.blogspot.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ü ÇGENLERLE İ LGİLİ K URALLAR Sunuindir.blogspot.com."— Sunum transkripti:

1 Ü ÇGENLERLE İ LGİLİ K URALLAR Sunuindir.blogspot.com

2 ÜÇGEN Bir üçgende iki kenarın farkı üçüncü kenarından küçüktür. Bir üçgende iki kenarın toplamı, üçüncü kenarından büyüktür.

3 Bir üçgende dış açıların toplamı 360 derecedir. Bir üçgende dış açıların toplamı 360 derecedir.

4 Bir üçgende en büyük kenar karşısında en büyük açı ve en büyük açı karşısında da en büyük kenar bulunur.

5 Bir üçgende bir dış açı, kendisine komşu olmayan iki iç açının toplamına eşittir. Bir üçgende bir dış açı, kendisine komşu olmayan iki iç açının toplamına eşittir.

6 Birer kenarları ve bu kenarlara bitişik açıları karşılıklı olarak eşit olan üçgenler birbirine eşit olur. (İkinci eşitlik hali yada Açı-Kenar- Açı yada kısaca A.K.A) Birer kenarları ve bu kenarlara bitişik açıları karşılıklı olarak eşit olan üçgenler birbirine eşit olur. (İkinci eşitlik hali yada Açı-Kenar- Açı yada kısaca A.K.A)

7 Üçer kenarları karşılıklı olarak eşit olan üçgenler birbirine eşittir. (Üçüncü eşitlik hali yada Kenar- Kenar-Kenar yada kısaca K.K.K )

8 Tepe açısının karşısındaki kenara TABAN denir. Tepe açısının karşısındaki kenara TABAN denir.

9 Kenarları çeşitli uzunlukta olan üçgenlere ÇEŞİTKENAR ÜÇGEN denir. İki kenarı eşit uzunlukta olan üçgenlere İKİZKENAR ÜÇGEN denir. Üç kenarıda eşit uzunlukta olan üçgenlere EŞKENAR ÜÇGEN denir.

10 Bir dik üçgende (bir açısı 90 derece olan üçgen) dik açı karşısındaki kenara HİPOTENÜS denir. Dik açının kenarlarına DİK KENARLAR denir.

11 İkizkenar üçgende taban açıları eşittir.

12 Bir üçgende bir iç açıyı iki eşit parçaya bölen doğrunun köşe ile kenar arasında kalan parçasına AÇIORTAY denir. Bir üçgende bir iç açıyı iki eşit parçaya bölen doğrunun köşe ile kenar arasında kalan parçasına AÇIORTAY denir. Bir üçgende bir kenarın orta noktasıyla karşı köşeyi birleştiren doğru parçasına KENARORTAY denir. Bir üçgende bir kenarın orta noktasıyla karşı köşeyi birleştiren doğru parçasına KENARORTAY denir. Bir üçgende bir köşeden karşı kenara çizilen dikmenin uzunluğuna YÜKSEKLİK denir. Bir üçgende bir köşeden karşı kenara çizilen dikmenin uzunluğuna YÜKSEKLİK denir.

13 "Bilgi, aynen sevgi gibi, paylaştıkça büyür. Bilginizi ve sevginizi büyütün." "Bilgi, aynen sevgi gibi, paylaştıkça büyür. Bilginizi ve sevginizi büyütün." HAZIRLAYAN VE SUNAN=ULAŞ SARI 7-F 1056 HAZIRLAYAN VE SUNAN=ULAŞ SARI 7-F 1056 BENİM ARZU EDİPTE YAPAMAYACAĞIM HİÇBİR ŞEY YOKTUR! NEDEN SİZİNDE OLMASIN!!!


"Ü ÇGENLERLE İ LGİLİ K URALLAR Sunuindir.blogspot.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları